Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Για τα αυτικικηντα -μηχανες αλλα και αεροπλανα
Άβαταρ μέλους
STF
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 10:57 pm
Has thanked: 78 times
Been thanked: 321 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από STF »

Λατρεύουμε οικογενειακώς το συνδυασμό αυτοκίνητο και ταξίδι. Επίσης λατρεύουμε το κάμπινγκ. Ακόμη ποιο πολύ λατρεύουμε το ταξίδι στην Ευρώπη και το κάμπινγκ εκεί.
Μεγάλωσα σε VW bus T2 που πέρασαν δυο από τα χέρια του πατέρα μου και με αυτά ερχόμασταν στην Ελλάδα από τη Γερμανία διασχίζοντας την ατέλειωτη Γιουγκοσλαβία. Οπότε έτσι έμαθα να μου αρέσουν τα μεγάλα αυτοκίνητα.

Το 2008 απέκτησα ένα 2λιτρο diesel Tdci FORD S-max με 140 άλογα και 32 κιλά ροπής. Είναι το μικρό μου Airbus εδάφους που τα 50.000 χλμ που έχει γράψει το κοντέρ του τα έχει ταξιδέψει στην Ευρώπη περισσότερο και στην Ελλάδα λιγότερο. Παρ' όλο που οι συνθήκες με βάσει τη λογική δεν επιτρέπαν τη διατήρηση του στην οικογένεια μας (υπάρχει ένα εταιρικό αυτοκίνητο και άλλο ένα μικρό της γυναίκας μου συν τη μηχανή μου) αρνήθηκα πεισματικά να το δώσω.
Δεν έχω αγαπήσει άλλο αυτοκίνητο τόσο. Όσο και να έψαξα δε βρήκα άλλο να συνδυάζει τόσο καλά τα χαρακτηριστικά που με ενδιέφεραν. Πρώτα από όλα χώρους που δεν συνάντησα ούτε σε long λιμουζίνες (κάθεσαι στο πίσω κάθισμα σταυροπόδι άνετα). Χώρος αποσκευών που δεν συναντάς παρά μόνο σε Mini bus. Δύναμη τρακτέρ και κρατήματα που μπορώ με κάποιου είδους έπαρση να περηφανευτώ πως έχω κεράσει αρκετά "τσαγάκια" σε σπορ αυτοκίνητα που αιφνιδιάζονται καθώς το στυλ και ο όγκος του αυτοκινήτου τους αιφνιδιάζει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author STF for the post (total 4):
giannistissot (Κυρ Μαρ 25, 2018 1:53 pm) • nick10 (Κυρ Μαρ 25, 2018 2:27 pm) • GREDA (Κυρ Μαρ 25, 2018 10:26 pm) • Megalos (Τρί Μαρ 27, 2018 10:44 pm)
Rating: 30.77%
Στέφανος
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ωραίο κείμενο και παρουσίαση Στέφανε, ευχαριστώ πολύ!
Εικόνα
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από harolagoha »

Τι τέλη βγαινουν γι αυτο Στεφ;;
Άβαταρ μέλους
STF
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 10:57 pm
Has thanked: 78 times
Been thanked: 321 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από STF »

harolagoha έγραψε:Τι τέλη βγαινουν γι αυτο Στεφ;;
Χάρη θα παρατήρησες πως έχω καταθέσει τις πινακίδες (καθώς εδώ και 2 χρόνια το εταιρικό αυτοκίνητο μου στοιχίζει 1000€ επιπλέον σε φόρους).
Το 2008 που αγόρασα το αυτοκίνητο τα τέλη κυκλοφορίας ήταν 372€ και από τότε σχεδόν κάθε χρονιά ανεβαίναμε... 446, 600, 660 και από το 2016 είμαστε στα 690€. Ευτυχώς το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ μόνο για τις διακοπές μας κι έτσι παίρνω τις πινακίδες για 3 μήνες από Ιούνιο μέχρι και Αύγουστο (και πληρώνω για 4 μήνες δηλαδή 230€, σκέφτηκαν την ιδέα του πέναλτι αν δε πληρώνεις τέλη για ολόκληρο το χρόνο). Τουλάχιστον από φέτος απαλλάχθηκα από τον φόρο πολυτελείας.
Στέφανος
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από harolagoha »

Ναι το ειχα διαβασει απο παλιοτερα οτι τις εχεις καταθεσει απλα ειχα απορια που εχουν φτασει..Νομιζα επαιζες με τους ρυπους co2...Πολλα λεφτα...Θεωρω μια τετοια φορολογηση τελειως αδικη.. Πολλη συζήτηση χωρις νοημα οταν μιλαμε με ορους Ελληνικης τρέλας...
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από IronHawk »

STF έγραψε:
harolagoha έγραψε:Τι τέλη βγαινουν γι αυτο Στεφ;;
Χάρη θα παρατήρησες πως έχω καταθέσει τις πινακίδες (καθώς εδώ και 2 χρόνια το εταιρικό αυτοκίνητο μου στοιχίζει 1000€ επιπλέον σε φόρους).
Το 2008 που αγόρασα το αυτοκίνητο τα τέλη κυκλοφορίας ήταν 372€ και από τότε σχεδόν κάθε χρονιά ανεβαίναμε... 446, 600, 660 και από το 2016 είμαστε στα 690€. Ευτυχώς το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ μόνο για τις διακοπές μας κι έτσι παίρνω τις πινακίδες για 3 μήνες από Ιούνιο μέχρι και Αύγουστο (και πληρώνω για 4 μήνες δηλαδή 230€, σκέφτηκαν την ιδέα του πέναλτι αν δε πληρώνεις τέλη για ολόκληρο το χρόνο). Τουλάχιστον από φέτος απαλλάχθηκα από τον φόρο πολυτελείας.
Στέφανε το ίδιο σκοπεύω να κάνω και εγώ στο τέλος του 2018 με το Mercedes C200 γιατί και δεν το χρησιμοποιώ και το πληρώνω κερατιάτικα... τελικά από 2.000cc και πάνω αρχίζει το Bullying!
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GREDA
Δημοσιεύσεις: 1659
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:21 am
Has thanked: 6138 times
Been thanked: 3329 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από GREDA »

Οτι καλύτερο για την δουλειά που το θες φίλε!
Μέχρι να έρθει το επόμενο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4974
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από gkblues »

Ωραίο αυτοκίνητο...Για 5μελης οικογένεια που είμαστε εμείς το βρίσκω εξαιρετικό.
Μήπως το πουλάς;


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
STF
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 10:57 pm
Has thanked: 78 times
Been thanked: 321 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από STF »

gkblues έγραψε:Ωραίο αυτοκίνητο...Για 5μελης οικογένεια που είμαστε εμείς το βρίσκω εξαιρετικό.
Μήπως το πουλάς;


Sent from my iPad using Tapatalk
Γιώργο η λογική ίσως λέει πως θα έπρεπε αλλά το γουστάρω αυτό το αμάξι κι έτσι θα μείνει μαζί μου όσο το αντέχω!
These users thanked the author STF for the post:
gkblues (Τρί Μαρ 27, 2018 12:49 am)
Rating: 7.69%
Στέφανος
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42413
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38838 times
Been thanked: 8421 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από Megalos »

Στεφανε πολυ ομορφη παρουσιαση ... σιγουρα ειναι ενα εξαιρετικο αυτοκινητο με ολα τα θετικα που ανεφερες .. χωρους , κρατηματα . δυναμη και
θα προσθετα ομορφη σιλουετα ... κρατα το οσο μπορεσεις :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση