Benrus

Άβαταρ μέλους
overakias
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2010 2:04 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 37 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από overakias »

κλασσικό αμερικάνικο ρολόι του 60' το δε καντράν του δεν άλλαξε κατά τις δεκαετίες 70' 80' 90' δες τε το Marathon infantry watch είναι σχεδόν το ίδιο εξωτερικά και εμφανισιακά στο στύλ του, απλώς το marathon είναι κατασκευασμένο απο πλαστικό, έχει μηχανισμό quartz και χρησιμοποιεί Τρίτιο όχι σε μπογιά αλλά σε μικροσκοπικά φιαλίδια με αέριο Tritium vials. Αλήθεια eis γιατι δεν μας κάνεις μια παρουσίαση για το Marathon σαν πιο παλιός? :ha: επίσης το marathon έχει και αυτό 34mm διάμετρο και μόλις 16mm πλάτος λουρί! νομίζω ότι σε ένα στρατιωτικό ρολόι δεν παίζει τόσο ρόλο η εμφάνιση ή το μέγεθος αλλά η αντοχή η εργονομία και η άνεση, γιατί είναι ένα ρολόι το οποίο θα το φοράς πολλές πολλές ώρες την ημέρα (απο την εμπειρία μου στο στρατό) έτσι η γνώμη μου είναι ότι ένα μεσαίο μέγεθος και ελαφρύ ρολόι είναι ότι πρέπει, δες τε επίσης το αγγλικό G10. Η μόνη αντίρρησή μου για τα στρατιωτικά ρολόγια της Δύσης ήταν η επιμονή τους να χρησιμοποιούν Ράδιο ή Τρίτιο ή Προμήθιο για να βλέπεις την ώρα την νύχτα, αφού διακινδυνεύεις την υγεία σου ότι και αν λένε οτι είναι ασφαλή! :( από ότι βλέπω eis το Benrus έχει μεταλλική κάσα άρα είναι μεταγενέστερο από τα άλλα μοντέλα που χρησιμοποιούσαν πλαστικές κάσες, και φυσικά πρέπει να χρησιμοποιεί βαφή Τριτίου ή άλλο ραδιενεργό υλικό. :?
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από eisenberg »

Το συγκεκριμενο Benrus ηταν στρατιωτικη εκδοση απο το 1964 εως το 1969,και φυσικα οι φωσφοριζουσες ενδειξεις ηταν απο τριτιο.

Το Marathon που αναφερεις overakia δεν το γνωριζω,οποτε ευκαιρια φιλε να μας κανεις μια φωτο-παρουσιαση σε μια νεα ενοτητα οταν θα εχεις χρονο! :book:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42563
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39066 times
Been thanked: 8474 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από Megalos »

overakias έγραψε:κλασσικό αμερικάνικο ρολόι του 60' το δε καντράν του δεν άλλαξε κατά τις δεκαετίες 70' 80' 90' δες τε το Marathon infantry watch είναι σχεδόν το ίδιο εξωτερικά και εμφανισιακά στο στύλ του, απλώς το marathon είναι κατασκευασμένο απο πλαστικό, έχει μηχανισμό quartz και χρησιμοποιεί Τρίτιο όχι σε μπογιά αλλά σε μικροσκοπικά φιαλίδια με αέριο Tritium vials. Αλήθεια eis γιατι δεν μας κάνεις μια παρουσίαση για το Marathon σαν πιο παλιός? :ha: επίσης το marathon έχει και αυτό 34mm διάμετρο και μόλις 16mm πλάτος λουρί! νομίζω ότι σε ένα στρατιωτικό ρολόι δεν παίζει τόσο ρόλο η εμφάνιση ή το μέγεθος αλλά η αντοχή η εργονομία και η άνεση, γιατί είναι ένα ρολόι το οποίο θα το φοράς πολλές πολλές ώρες την ημέρα (απο την εμπειρία μου στο στρατό) έτσι η γνώμη μου είναι ότι ένα μεσαίο μέγεθος και ελαφρύ ρολόι είναι ότι πρέπει, δες τε επίσης το αγγλικό G10. Η μόνη αντίρρησή μου για τα στρατιωτικά ρολόγια της Δύσης ήταν η επιμονή τους να χρησιμοποιούν Ράδιο ή Τρίτιο ή Προμήθιο για να βλέπεις την ώρα την νύχτα, αφού διακινδυνεύεις την υγεία σου ότι και αν λένε οτι είναι ασφαλή! :( από ότι βλέπω eis το Benrus έχει μεταλλική κάσα άρα είναι μεταγενέστερο από τα άλλα μοντέλα που χρησιμοποιούσαν πλαστικές κάσες, και φυσικά πρέπει να χρησιμοποιεί βαφή Τριτίου ή άλλο ραδιενεργό υλικό. :?
overakia πολυ ενδιαφεροντα τα γραφομενα σου ... οπως ειπε και ο Θοδωρης για πες μας περισσοτερα αφου φαινεται οτι κατεχεις το θεμα εις βαθος :book:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από stavros_ch »

Θα συμφωνησω με το Κωστα φιλε μου.
Πες μας περισσοτερα..
Άβαταρ μέλους
overakias
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2010 2:04 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 37 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από overakias »

οκ παιδιά θα προσπαθήσω να γράψω μερικά πράγματα για το Marathon και να ποσταρω κάποια λινκς για αυτό! :-)
Άβαταρ μέλους
overakias
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2010 2:04 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 37 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από overakias »

υπάρχει σε αυτό το blog μία ωραία παρουσίαση του marathon military watch απο τον Ed
http://edscorner1.blogspot.com/search?q=marathon
sto link υπάρχει η παρουσίαση δύο ρολογιών το marathon είναι κάτω απο το UZI για να μην μπερδευτείτε ;)
νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνω εγώ την παρουσίαση αφού όλες τις πληροφορίες τις δίνει ο Εντ αλλά και γιατί δεν έχω στην κατοχή μου φωτό από το ρολόι, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αντιγράφουμε φωτό απο άλλα site χωρίς άδεια :? , πείτε μου αν δεν χρειάζεται, αλλά αν πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερα να έχουμε μία παρουσίαση και στα Ελληνικά στο φόρουμ εκτός απο link από ξένα blogs τότε ευχαρίστως να κάνω ένα θέμα. :-)

Πέτρος Κ.
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από eisenberg »

overakias έγραψε:υπάρχει σε αυτό το blog μία ωραία παρουσίαση του marathon military watch απο τον Ed
http://edscorner1.blogspot.com/search?q=marathon
sto link υπάρχει η παρουσίαση δύο ρολογιών το marathon είναι κάτω απο το UZI για να μην μπερδευτείτε ;)
νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνω εγώ την παρουσίαση αφού όλες τις πληροφορίες τις δίνει ο Εντ αλλά και γιατί δεν έχω στην κατοχή μου φωτό από το ρολόι, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αντιγράφουμε φωτό απο άλλα site χωρίς άδεια :? , πείτε μου αν δεν χρειάζεται, αλλά αν πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερα να έχουμε μία παρουσίαση και στα Ελληνικά στο φόρουμ εκτός απο link από ξένα blogs τότε ευχαρίστως να κάνω ένα θέμα. :-)
Μαλιστα,ωραιο το Marathon και ενδιαφερον,δεν το γνωριζα!
Αν θελεις ανοιξε ενα νεο θεμα σε αυτη την ενοτητα για να το εχουμε και στα Ελληνικα για οσους δεν γνωριζουν καλα αγγλικα,αλλα και για την ευκολια ολων μας ;)
Με τις φωτογραφιες που βρισκουμε στον νετ δεν υπαρχει προβλημα,εφοσον φυσικα δεν υποστηριζουμε οτι ειναι δικες μας.Παλιοτερα συνηθιζα να γραφω απο κατω οτι ''οι φωτο ειναι απο το νετ'',αλλα μετα το βαρεθηκα και το αφηνω να εννοειται με τον ενα ή με τον αλλο τροπο.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42563
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39066 times
Been thanked: 8474 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από Megalos »

Πετρο ειναι ετσι οπως στο εγραψε ο Θοδωρης
ευχαριστουμε παντως για το λινκ :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Benrus

Δημοσίευση από marios_ch »

πολύ ωραίος πολύ υλικό........ :book:
Απάντηση