ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από THANOS58 »

Εδώ λοιπόν βάζω κάποια πράγματα στην πρίζα... Επιθυμώ, εμού συμπεριλαμβανομένου, να σας "αγριεύω", καθώς έρχονται ώρες επικίνδυνες για όσους πάθουν λήθαργο... Φυσικά μιλάμε για την πορεία της χώρας και για την συμπεριφορά μας απέναντι σε όσους την καθορίζουν, φανερά ή στο παρασκήνιο... Χωρίς πολλά λόγια, δημοσιεύω ένα απόσπασμα ομιλίας -που έγινε και πράξη- κάποιου ΕΛΛΗΝΑ...

(ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΙΜΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ» ...)



«...Ελπίζω ότι όσοι εξ υμών συμμετάσχουν εις την Κυβέρνησιν θέλουν γνωρίσει μεθ’ εμού ότι, εις τας παρούσας περιπτώσεις, όσοι ευρίσκονται εις δημόσια υπουργήματα δεν είναι δυνατόν να λαμβάνουν μισθούς αναλόγως με τον βαθμό του υψηλού υπουργήματός των και με τας εκδουλεύσεις των, αλλ’ ότι οι μισθοί ούτοι πρέπει να αναλογούν ακριβώς με τα χρηματικά μέσα τα οποία έχει η Κυβέρνησις εις την εξουσίαν της.»

«...εφόσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν».

Ιωάννης Καποδίστριας

πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδoς

Όταν προ καιρού το ξαναδιάβασα, 35 χρόνια αφότου τέλειωσα το Γυμνάσιο (τότε ήταν απλά μάθημα Ιστορίας), βούρκωσα...
Χρειάζονται σχόλια?
Τι άλλο χρειάζεται για τους σημερινούς "πολιτικούς", κατά την γνώμη σας?

Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12402
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Και τώρα τα ίδια λένε, με τη διαφορά ότι τώρα είναι μόνο λόγια, στην πράξη κοιτάνε μόνο το προσωπικό συμφέρον. Δυστυχώς συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε, οπότε έχουμε και εμείς κάποιο μερίδιο ευθύνης. Παλαιότερα υπερίσχυαν οι αξίες και η ηθική, τώρα δεν υπάρχουν αυτά. Πρέπει να υπάρχει κάποιος να κάνει τη δουλειά, αν δεν είναι έντιμος, δεν έχει όραμα και δε θέλει να προσφέρει στη χώρα, τουλάχιστον να υπάρχει έλεγχος που να μην το αφήνει να κάνει τα δικά του, αλλά ούτε αυτό υπάρχει.....Αν ξέρουμε ότι κάποια άτομα είναι έτσι και συνεχίζουμε να τους επιλέγουμε για να μας κυβερνήσουν, δεν πρέπει να παραπονιόμαστε μετά.....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από THANOS58 »

markosgr28 έγραψε:Και τώρα τα ίδια λένε, με τη διαφορά ότι τώρα είναι μόνο λόγια, στην πράξη κοιτάνε μόνο το προσωπικό συμφέρον. Δυστυχώς συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε, οπότε έχουμε και εμείς κάποιο μερίδιο ευθύνης. Παλαιότερα υπερίσχυαν οι αξίες και η ηθική, τώρα δεν υπάρχουν αυτά. Πρέπει να υπάρχει κάποιος να κάνει τη δουλειά, αν δεν είναι έντιμος, δεν έχει όραμα και δε θέλει να προσφέρει στη χώρα, τουλάχιστον να υπάρχει έλεγχος που να μην το αφήνει να κάνει τα δικά του, αλλά ούτε αυτό υπάρχει.....Αν ξέρουμε ότι κάποια άτομα είναι έτσι και συνεχίζουμε να τους επιλέγουμε για να μας κυβερνήσουν, δεν πρέπει να παραπονιόμαστε μετά.....
φίλε Μάρκο,
από το "...δυστυχώς συνεχίζουμε..." και κάτω, καλά τα λες, αλλά δεν ισχύει ολοκληρωτικά κι όλας...
Αλλά και στο "...και τώρα τα ίδια λένε..." δεν συμφωνώ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΟΠΩΣ Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ!
Ψάξε να μου βρεις έναν... άσε...
Και, για να μην θεωρηθώ ανακόλουθος με όσα γράφω, απλά αναφέρω ότι -έχοντας σπουδάσει και Πολιτικές Επιστήμες- ψηφίζω ΑΚΥΡΟ από την πρώτη φορά που ψήφισα μέχρι και σήμερα. Και εννοώ ΑΚΥΡΟ, όχι λευκό. Κι ο Καποδίστριας, αντί να στηριχθεί από τους Έλληνες 100%, δολοφονήθηκε...
Δεν νομίζω ότι δεν πρέπει να παραπονιόμαστε... Δηλαδή τι να κάνει ο λαός? Να συνεχίσει το βιολί του και να στηρίζει την απατεωνιά αδιαμαρτύρητα? Και μάλιστα όταν ο μισός σχεδόν πληθυσμός ακολουθεί το παράδειγμα των αχρείων πολιτικάντηδων στην καθημερινότητά του?
Όπως γνωρίζεις, η φράση "...Για την πάρτη μου..." αποτελεί είδος προσευχής για τον νεο-έλληνα...
Απλά, την άποψή μου καταθέτω...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12402
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από markosgr28 »

THANOS58 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Και τώρα τα ίδια λένε, με τη διαφορά ότι τώρα είναι μόνο λόγια, στην πράξη κοιτάνε μόνο το προσωπικό συμφέρον. Δυστυχώς συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε, οπότε έχουμε και εμείς κάποιο μερίδιο ευθύνης. Παλαιότερα υπερίσχυαν οι αξίες και η ηθική, τώρα δεν υπάρχουν αυτά. Πρέπει να υπάρχει κάποιος να κάνει τη δουλειά, αν δεν είναι έντιμος, δεν έχει όραμα και δε θέλει να προσφέρει στη χώρα, τουλάχιστον να υπάρχει έλεγχος που να μην το αφήνει να κάνει τα δικά του, αλλά ούτε αυτό υπάρχει.....Αν ξέρουμε ότι κάποια άτομα είναι έτσι και συνεχίζουμε να τους επιλέγουμε για να μας κυβερνήσουν, δεν πρέπει να παραπονιόμαστε μετά.....
φίλε Μάρκο,
από το "...δυστυχώς συνεχίζουμε..." και κάτω, καλά τα λες, αλλά δεν ισχύει ολοκληρωτικά κι όλας...
Αλλά και στο "...και τώρα τα ίδια λένε..." δεν συμφωνώ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΟΠΩΣ Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ!
Ψάξε να μου βρεις έναν... άσε...
Και, για να μην θεωρηθώ ανακόλουθος με όσα γράφω, απλά αναφέρω ότι -έχοντας σπουδάσει και Πολιτικές Επιστήμες- ψηφίζω ΑΚΥΡΟ από την πρώτη φορά που ψήφισα μέχρι και σήμερα. Και εννοώ ΑΚΥΡΟ, όχι λευκό. Κι ο Καποδίστριας, αντί να στηριχθεί από τους Έλληνες 100%, δολοφονήθηκε...
Δεν νομίζω ότι δεν πρέπει να παραπονιόμαστε... Δηλαδή τι να κάνει ο λαός? Να συνεχίσει το βιολί του και να στηρίζει την απατεωνιά αδιαμαρτύρητα? Και μάλιστα όταν ο μισός σχεδόν πληθυσμός ακολουθεί το παράδειγμα των αχρείων πολιτικάντηδων στην καθημερινότητά του?
Όπως γνωρίζεις, η φράση "...Για την πάρτη μου..." αποτελεί είδος προσευχής για τον νεο-έλληνα...
Απλά, την άποψή μου καταθέτω...
Αυτό λέω και εγώ, μάλλον δεν έγινα αντιληπτός! Δε λέω ότι δεν πρέπει να παραπονιόμαστε! Λέω ότι ο λαός σε μεγάλο μέρος αποδέχεται αυτή τη λογική και κάνει και αυτός τα ίδια, αντί να τα καταδικάζει. Εφόσον έχουμε δημοκρατία, έχουμε συμφωνήσει να αποδεχόμαστε το τι θέλει η πλειοψηφία και όπως φαίνεται τα τελευταία 20 χρόνια (παλαιότερα δεν παρακολουθούσα την πολιτική και δεν ξέρω μόνο από ιστορικά γεγονότα ότι έχω ακούσει και διαβάσει) στην Ελλάδα η πλειοψηφία αυτό θέλει ή παραπονιέται, διαμαρτύρεται και μετά πάει και ψηφίζει τους ίδιους που ξέρει ότι τον εξαπάτησαν. Αυτό είναι το επίπεδο της πλειοψηφίας του κόσμου, δυστυχώς, τα θέλει και τα παθαίνει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από THANOS58 »

Ω! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ... Εδώ μαζί σου 100%...!
Τέλος πάντων, έχουμε τα ρολογάκια μας, που τουλάχιστον αυτά δεν λένε ψέμματα! Άντε να χάσουν κάμποσα δευτερόλεπτα την ημέρα...
Αλλά όχι και να χάνουν 350.000.000 ευρώ το χρόνο!!!!
Κάνε αντίσταση Μάρκο όπως μπορείς, όπως κι εγώ, όπως κι ο καθένας που σέβεται κι αγαπάει τον τόπο του... Και μην νομίζεις, άμα μαζευτούμε -εκτός από τους ρολογόφιλους- όσοι είμαστε αληθινοί πατριώτες, δεν θα είμαστε δα και πολύ περισσότεροι από τα μέλη του φόρουμ... :magn:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από andreas »

Πολύ ωραία - αφυπνιστικά θέματα Θάνο που σίγουρα στις μέρες μας χρειάζονται.....δεν σας κρύβω όμως ότι ο βασικός προβληματισμός μου είναι "το τι κάνουμε τώρα...εμείς" .....γενικώς όλες αυτές οι συζητήσεις μπορούν να θεωρηθούν γραφικές αφού κυκλοφορούν σε πολλά στόματα αλλά δεν παράγουν αποτέλεσμα ...όπως λέει και ο Μάρκος θα πάνε σε λίγο καιρό να ξανακουνήσουν σημαιάκια ..... είναι ικανά όσα έχουμε "καταφέρει" μέχρι τώρα (αυτούς τους πολιτικούς, αυτά τα χρέη, αυτή την κοινωνία) να τα ανατρέψουμε? τι άλλο χρειάζεται δηλαδή για να βάλουμε το μυαλό να δουλέψει....να επιχειρήσουμε μία ρημάδα υπέρβαση??

Θυμάμαι το βιβλίο της ιστορίας στο σχολείο έλεγε ότι σε μεταίχμια εποχών αναδεικνύονται μεγάλοι ηγέτες.... εάν το έχω πιάσει σωστά το νόημα..... το μεταίχμιο είναι εδώ και μας χαιρετάει αλλά ο ηγέτης ......(μην τον είδατε ...μην τον απαντήσατε τον Κίτσο τον λεβέντη!!!).... εάν δεν υπάρχει ηγετης τι κάνουμε????? λαϊκή επανάσταση??? ......(λαϊκά να πω ότι:) χλωμό το κόβω

Σ αυτή την αναζήτηση με κέντρισε ο τίτλος ενός άρθρου που διάβασα σχετικά πρόσφατα (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46 ... 01/05/2010): «ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΑΝΤΕΠΊΘΕΣΗ ΤΩΡΑ !» Αν και το άρθρο δεν με καλύπτει με όλες τις στοχεύσεις του, θεωρώ ότι ο τίτλος και μόνο έχει μεγάλη δύναμη ….είναι η ώρα μάλλον που επιβάλλεται να ξεφουσκώσουμε…….. να "ξεκαβαλίσουμε" .......... και να συνδεθούμε με όλα εκείνα τα Ελληνικά συστατικά που έδωσαν δύναμη στους προγόνους μας να ξεπεράσουν τα δεινά που τους επιφύλασσε η μοίρα …..το φιλότιμο (που επικαλούμαστε σαν Ελληνάρες ότι δεν υπάρχει σε άλλη γλώσσα …) πρέπει να το ξεθάψουμε από το μπαούλο και να το βιώσουμε…να το ξαναθυμηθούμε…..ίσως και να αποδειχθεί και το μυστικό μας όπλο μιας και δεν το έχει στο λεξικό του κανένας άλλος λαός …

Θέλει αυτογνωσία και φιλότιμο για να αποδεχθώ ότι έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης, εγώ που πήρα το φακελάκι, εγώ που πήρα τη μιζούλα μου (τι ψυχή είχε ??τόσες και τόσες πέφτουν ολόγυρα), εγώ που τακτοποιήθηκα στο Δήμο επειδή ο γραμματέας ήταν κουμπάρος μου, εγώ που πήγα και ψήφισα κάποιον για εντελώς λάθος λόγους και κούναγα τις σημαίες στους καραγκιόζηδες, εγώ που βγάζω 60 και δηλώνω 10 γιατί είμαι πονηρός …… εγώ που άλλα έβλεπα και άλλα έλεγα στον κόσμο

Θέλει μεγάλη δύναμη φιλότιμο για να σταματήσω να τα κάνω από εδώ και πέρα αλλά για να περάσω στην αντεπίθεση πρέπει να κάνω νωρίτερα μέσα μου αυτή την υπέρβαση.

Η αντεπίθεση ξεκινάει από την καθημερινή μας ζωή (αντεπίθεση στον κακό μας εαυτό) και τελειώνει στις κάλπες? ....(ελλείψει του χαρισματικού όμως για πείτε μου τι κάνω?)


Εύχομαι και ελπίζω να δούμε κάτι να αλλάζει από εδώ και πέρα και δεν μιλάω τόσο για την οικονομία όσο για εμάς....

Εάν υπάρχει κάτι θετικό μέσα σε όλο αυτό το χάλι που βιώνουμε θα έλεγα ότι μέσω αυτής της κατάστασης επέρχεται και η κάθαρση ….ξεσκαλώνουμε από την βλακεία και αρχίζει και καθαρίζει το μυαλό και το βλέμμα και αρχίζουμε να έχουμε οπτική επαφή με τους δίπλα και τους απέναντι……. Και πλέον επιβάλλεται να είμαστε πολύ προσεκτικοί και αυστηροί με τους απέναντι… και συνανθρωποι και συμπολίτες με τους δίπλα.

Ζητώ συγνώμη για την έξαρση αλλά .....η ευθύνη στον Θάνο που ανοίγει τέτοια θέματα.
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από THANOS58 »

Πράξε κατά συνείδηση, κι άκου και την καρδιά σου...
Μάθε το στα παιδιά σου, και σ' όσα παιδιά μπορείς...
Τι παραπάνω να κάνεις, όταν το 90% (επιεικώς) των 7.000.000.000 ψυχών του πλανήτη τρώγωνται μεταξύ τους, και τρώνε και τον ίδιο τους τον πλανήτη? Εξαιρούνται (ακόμα) κάτι Εσκιμώοι, οι Καλάς, Βουσμάνοι, Αβορίγηνες, κάτι τελευταίοι Ινδιάνοι και λίγοι ακόμα "απολίτιστοι"...
Το θέμα δεν το άνοιξα... Είναι ανοιχτό κι αιμορραγεί συνέχεια... Απλά το θυμίζω...
Θυμάμαι από την Ιστορία ότι οι άνθρωποι συμμαζεύονταν στα αυγά τους, εφάρμοσαν το μέτρο και δημιούργησαν οράματα και ιδεολογίες για έναν καλύτερο κόσμο, μόνο μετά από πολέμους και καταστροφές...
Μόνο τυχαίο δεν είναι το "Πόλεμος πάντων πατήρ"...
Μ' αυτά που βλέπω, έχω καταντήσει να ζω περισσότερο με αναμνήσεις, παρά με προσδοκίες...
Ένας συνοδοιπόρος σου...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12402
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από markosgr28 »

THANOS58 έγραψε:Ω! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ... Εδώ μαζί σου 100%...!
Τέλος πάντων, έχουμε τα ρολογάκια μας, που τουλάχιστον αυτά δεν λένε ψέμματα! Άντε να χάσουν κάμποσα δευτερόλεπτα την ημέρα...
Αλλά όχι και να χάνουν 350.000.000 ευρώ το χρόνο!!!!
Κάνε αντίσταση Μάρκο όπως μπορείς, όπως κι εγώ, όπως κι ο καθένας που σέβεται κι αγαπάει τον τόπο του... Και μην νομίζεις, άμα μαζευτούμε -εκτός από τους ρολογόφιλους- όσοι είμαστε αληθινοί πατριώτες, δεν θα είμαστε δα και πολύ περισσότεροι από τα μέλη του φόρουμ... :magn:
Το βασικό μου ερώτημα και προβληματισμός, όπως αναφέρει και ο φίλος Αντρεάς στο post του, είναι τι μπορούμε να κάνουμε?? Σε αυτό δεν έχω σαφή απάντηση...

Προς το παρόν ανεχόμαστε αυτήν την κατάσταση, νιώθουμε κορόιδα και άλλα ωραία κοσμητικά επίθετα και προσπαθούμε να επιβιώσουμε ή να αλλάξουμε κάτι στο χώρο που κινούμαστε με τη στάση μας και τις πράξεις μας. Πολλοί πιστεύουν ότι αυτό μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Η γνώμη μου είναι ότι τα άτομα που ενοχλούνται πραγματικά και προβληματίζονται για τα σημερινά δεδομένα είναι λίγα και ακόμα λιγότερα αυτά που κάνουν ή μπορούν να κάνουν κάτι. Για το λόγο αυτό η επιρρόη μιας τέτοιας στάσης ζωής πιστεύω ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι, παρά μόνο σε πολύ μικρές κλίμακες, οπότε το αποτέλεσμα είναι τελικά αμελητέο. Οι περισσότεροι προσπαθούν να επιβιώσουν μέσα σε αυτό το κλίμα αποδεχόμενοι την κατάσταση και ψάχνοντας να βρουν τα όρια που μπορούν να κινηθούν. Και εγώ πολλές φορές αυτό αναγκάζομαι να κάνω. Έχω σε μεγάλο βαθμό συμβιβαστεί ότι έφόσον αποφάσισα να ζήσω σε αυτήν τη χώρα, πρέπει να ανεχτώ αυτήν την κατάσταση που υπάρχει μέχρι να αλλάξει ή μέχρι να εμφανιστούν κάποιες καταστάσεις που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε κάποια βελτίωση. Αν υπάρχουν άλλες πιο συγκεκριμένες και σαφείς απόψεις, θα τις διάβαζα με μεγάλο ενδιαφέρον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από THANOS58 »

Αποφασίζεις πρώτα αν θα είσαι ενταγμένος. Αν είσαι, τότε ήδη απάντησες στο τι κάνεις και τι δεν κάνεις. Αλλοιώς γίνεσαι αναχωρητής... κοινωνικός, θρησκευτικός, ερημίτης, περιθωριακός, όπως θες πέστο... Σαφώς και δεν βγαίνει κάτι άμα συσπειρωθείς... Η μεγάλη μάζα θα σε απορρίψει. Μην περιμένεις λοιπόν να ξαναδείς Καποδίστρια, ούτε αναγνώριση και δικαίωση αν δράσεις σαν ανιδιοτελής και "άγιος" και δίκαιος. Εκτός κι αν αποφασίσεις να τελειώσεις την ζωή σου μέσα σε κάποια μικρή και όσο το δυνατόν πιό αμόλυντη κοινωνία, όπου μπορείς να προσωποποιήσεις τις σχέσεις σου και να δωθείς σε μικρούς, συγκεκριμένους και πολύ ανθρώπινους ρόλους. Δάσκαλος σε ακριτικό νησάκι. Παπάς σε ορεινό ακριτικό χωριό. Αγρότης, ψαράς... Μπορεί κι εκεί να έφτασε κάπως η "πολιτική" και ο "πολιτισμός", αλλά δεν κατάφερε να διαλύσει το χρώμα και το άρωμα της λιτής ανθρώπινης συνύπαρξης, που αντέχει και δημιουργεί σε μικρές κλίμακες.
Κάπως έτσι το συγκεκριμενοποιώ, και είμαι κι εγώ σε τροχιά αναζήτησης και επίτευξής του.
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42465
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38906 times
Been thanked: 8434 times

Re: ΑΝΤΙ-ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ANTI-RELAX...

Δημοσίευση από Megalos »

Θανο μου ευγε για το θεμα αυτο και τις πολυ αιχμηρες αληθειες που αναφερεις
Αντρεα χαιρομαι για τις παρατηρησεις σου και την επιστροφη σου -αληθεια μας ελλειψες -
Μαρκο εχεις δικαιο να αναρρωτιεσαι τι μπορουμε να κανουμε..
και εδω θα θεσω και εγω το ερωτημα ...οπως λες Θανο θελει και πραξεις οχι μονον θεωρητικες σκεψεις
και απορριψεις .. τι πραξεις ομως ?? Πως θα βγει ενας αλλος Καποδιστριας απο τουτη τη γη ?
Μονον ακυρο ? σαν πως πανω απο τους μισους και δεν ψηφιζουν πλεον ?? και τι εγινε ? οι βολεμενοι βγαζουν
τους κυβερνητες και ετσι παμε απο το κακο στο χειροτερο...
για πειτε και τα αλλα μελη την γνωμη σας
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση