Συνταγες

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42088
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38465 times
Been thanked: 8290 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από Megalos »

Ηλια ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση ...
Θοδωρη εισαι τρομερος :ha:
Ιδομενεα φιλε μου σε αυτο το ποστ εχεις συμπεριλαβει τρομερα πραγματα και λογια ...μπραβο φιλε
και ενα ''ναναι καλα εκει που ειναι'' για τον παππου :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

megalos ευχαριστω ....το εκτιμω ιδιαιτερα
georges.....τα βραδυνα στην κρητη τις καθημερινες και αν δεν εχουμε κοσμο ειναι πολυ λιτα ....παξιμαδι σαλατα ενα κομματι τυρι μερικες ελιες ...πολλες φορες γιαουρτι με φρουτα παξιμαδακι τυρακι .....το μεσημερι κανονικα οπως ολος ο κοσμος σαλατα απαραιτητα λαδακι και φαγητο ημερας ...
κρεας μια δυο φορες την εβδομαδα το πολυ ψαρακι μικρο μια φορα πολλα λαχανικα γαλακτοκομικα και οσπρια ...και ζυμαρικα μιας και ειμαι μακαρονας ο ατιμος .....αλλα απαραιτητα καθε μερα απο 5 εως 12 χιλιομετρα περπατημα ....πολλες φορες και 18 .......η γυναικα μου μετα απο την γεννα ειναι παλι οπως πριν και ειναι στην γραμμωση ...χε χε χε ....εγω παραμενω στανταρ στα κιλα μου ....μην ξεχνας βεβαια οτι η δουλεια μου οπως την εχω τροποποιηση ειναι δουλεια του δρομου και οχι γραφειου ....στο γραφειο να κατσω το πολυ 4 ωρες συνολικα την ημερα τις υπολοιπες ειμαι εξω στην αγορα .....δηλαδη ενα δωδεκαωρο συνολικα ειμαι στο περα δωθε ........βεβαια κανω και τις ατασθαλιες μου και τις πιτσες μου τρωω και τα σουβλακια μου και τις μεζεδοκαταστασεις μου και απο ολα .....αλλα ..την αλλη μερα ειναι σιγουρο οτι θα φαω σαλατα και τυρακι και οτι θα παω τον σκυλο βολτα ποιο μεγαλη απο την κανονικη .....το καπνισμα το συνεχιζω ερασιτεχνικοτατα ....κανα τσιγαρο στριφτο που και που και αυτο τρακα και κανα πουρακι ....αλκοολ με μετρο και μονο με καλη παρεα !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ACIDBLACK την Κυρ Σεπ 05, 2010 11:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από Georges »

ACIDBLACK έγραψε: georges.....τα βραδυνα στην κρητη τις καθημερινες και αν δεν εχουμε κοσμο ειναι πολυ λιτα ....
είπες την μαγική πρόταση...."αν δεν έχουμε κόσμο"


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

ναχω κανει δεκα τραπεζια απο περυσι που μετακομισα και αυτα με το ζορι ....στους γαμους ζοριζομε ....αυτες οι ανωγειανες μακαρονεδες και τα γαμοπιλαφα ειναι κολαση .....αλλα ειπαμε την επομενη μερα διπλα χιλιομετρα και σαλατα ....
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42088
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38465 times
Been thanked: 8290 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από Megalos »

αρα οταν τρως την πληρωνει ο ατλας -ο σκυλος σου (ετσι δεν τον λενε ?) :ha: :ha:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

αλλο που δεν θελει ....αυτα τα σκυλια θελουν περπατημα .....ναχουμε κανει οικογενειακος 14,5 χιλιομετρα και να εχουμε κουραστει και ο σκυλος duracell να θελει παιχνιδια .....δεν αρχιζεις να το σκεφτεσαι για ενα μικρο σκυλακι?
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42088
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38465 times
Been thanked: 8290 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από Megalos »

και τα αγαπω πολυ τα ατιμα .. θελει ομως φροντιδα κιολας και παρουσια και εγω ειμαι στην τσιτα στη δουλεια :TND:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από snapper »

ACIDBLACK έγραψε:megalos ευχαριστω ....το εκτιμω ιδιαιτερα
georges.....τα βραδυνα στην κρητη τις καθημερινες και αν δεν εχουμε κοσμο ειναι πολυ λιτα ....παξιμαδι σαλατα ενα κομματι τυρι μερικες ελιες ...πολλες φορες γιαουρτι με φρουτα παξιμαδακι τυρακι .....το μεσημερι κανονικα οπως ολος ο κοσμος σαλατα απαραιτητα λαδακι και φαγητο ημερας ...
κρεας μια δυο φορες την εβδομαδα το πολυ ψαρακι μικρο μια φορα πολλα λαχανικα γαλακτοκομικα και οσπρια ...και ζυμαρικα μιας και ειμαι μακαρονας ο ατιμος .....αλλα απαραιτητα καθε μερα απο 5 εως 12 χιλιομετρα περπατημα ....πολλες φορες και 18 .......η γυναικα μου μετα απο την γεννα ειναι παλι οπως πριν και ειναι στην γραμμωση ...χε χε χε ....εγω παραμενω στανταρ στα κιλα μου ....μην ξεχνας βεβαια οτι η δουλεια μου οπως την εχω τροποποιηση ειναι δουλεια του δρομου και οχι γραφειου ....στο γραφειο να κατσω το πολυ 4 ωρες συνολικα την ημερα τις υπολοιπες ειμαι εξω στην αγορα .....δηλαδη ενα δωδεκαωρο συνολικα ειμαι στο περα δωθε ........βεβαια κανω και τις ατασθαλιες μου και τις πιτσες μου τρωω και τα σουβλακια μου και τις μεζεδοκαταστασεις μου και απο ολα .....αλλα ..την αλλη μερα ειναι σιγουρο οτι θα φαω σαλατα και τυρακι και οτι θα παω τον σκυλο βολτα ποιο μεγαλη απο την κανονικη .....το καπνισμα το συνεχιζω ερασιτεχνικοτατα ....κανα τσιγαρο στριφτο που και που και αυτο τρακα και κανα πουρακι ....αλκοολ με μετρο και μονο με καλη παρεα !
...Μια χαρα σε βρισκω.. :good: ..Αρχοντας.... ;) ..
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από snapper »

Ο κιμας μου αρεσει πολυ -(ολα τα ειδη του)- ...απο μπιφτεκια...σαλτσα στα μακαρονια...γιουβαρλακια...οτι να ναι''


Αλλα πιο πολυ γουσταρω τους 'κεφτεδες'...



Μισο κιλο κιμα μοσχαρισιο... με αρνισιο-(η ανάμικτους)- φτιαχνουμε ωραια μπιφτεκια σχαρας..

Εικόνα

....ψιχα βρεγμενη απο μισο κιλο ψωμι (μπαγιατικο κατα προτιμηση)..

Εικόνα

...ενα αυγο...

Εικόνα

...κρεμμυδι σκορδο...

Εικόνα

...2 κουταλιες δυοσμο -φρεσκο η αποξηραμενο-...

Εικόνα

...μπαχαρικα-διαφορα-π.χ. αλατι, πιπερι, παπρικα,μιξ κεμπαπ και αλλα..

Εικόνα

...ελαιολαδο.......και ολα μαζι σε μπολ και καλο ανακατεμα ,..με τα χερια φυσικα''

Εικόνα

....το αφηνουμε ετσι στο ψυγειο για καμια ωρα...

Εικόνα

.....μετα τηγανισμα....
Εικόνα

...και ειναι ετοιμοι....


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Συνταγες

Δημοσίευση από snapper »

Μονο που δεν τρωγονται σκετα...

Ας κανουμε και μια φετουλα ψητη να λιγδωσει το αντερακι...


Σε πηλινο σκευος με αλουμινοχαρτο η λαδοκολα..-εγω εβαλα λαδοκολα γιατι το εψησα στα μικροκυματα-


....φετα λοιπον ...

Εικόνα

...ντοματα.....πρασινη πιπερια -καυτερη κατα προτιμηση-...

Εικόνα

.....ελαιολαδο...ριγανη...γλυκια παπρικα...και ειναι ετοιμο για φουρνο..

Εικόνα

..30 λεπτα στο φουρνο-5 στα μικροκυματα..

...μολις βγει...

Εικόνα

..αν θελουμε προσθετουμε και λιγη καπαρι...

Εικόνα



Ωρα για μασα....


Εικόνα
Απάντηση