Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42341
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38772 times
Been thanked: 8391 times

Re: Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

Δημοσίευση από Megalos »

theo1988 έγραψε: Δευ Νοέμ 08, 2021 8:56 pm Αν και το forum ασχολειται περισσοτερο με ρολογια εφοσον υπαρχει και ενοτητα με πουρα θα ηθελα να ρωτησω κατι και αν καποιος γνωριζει ας μου πει τη γνωμη του. Εδω και ενα χρονο περιπου καπνιζω πουρα οχι καθημερινα βεβαια λογω κοστους, αλλα μια φορα την εβδομαδα περιπου. Δεν εχω υγραντηρα και θελω να αγορασω εναν που εχω βρει ο οποιος ειναι υγραντηρας ταξιδιου και χωραει περιπου στα 10 με 12 πουρα. Τη χωρητικοτητα του τη βρισκω ιδανικη γιατι δε καπνιζω καθημερινα αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σαν υγραντηρας ταξιδιου θα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν σταθερος; ή η χρηση του ειναι μονο για να μεταφερεις πουρα σε σωστη υγρασια σ ενα ταξιδι;
Ευχαριστω εκ των προτερων
χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω οτι θα μπορει ... αν ειναι ομως στειλε ΠΜ στον φιλο Σταυρο που πιστευω θα ξερει καλα :book:
These users thanked the author Megalos for the post:
theo1988 (Δευ Νοέμ 15, 2021 10:47 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 118 times
Been thanked: 375 times

Re: Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Ψάχνοντας το φόρουμ για να βρώ τα πατήματά μου, βρήκα και αυτό το νήμα.

Οι αρχικές πληροφορίες, από τον Αντώνη, εξαιρετικές.

Ασχολούμαι με τα πούρα, πάρα πολλά χρόνια, μάλλον είχα ασχοληθεί πολύ στο παρελθόν, από τέλη 70'ς και κουβάλαγα διάφορα από όλα τα ταξίδια, σειρές ολόκληρες. Ειδικά, από χώρες εκτός Σενγκεν, που οι τιμές πολλές φορές ήταν άκρως δελεαστικές. Και εξακολουθώ να έχω την "κάβα", με αξιόλογα κομμάτια, που ............ωριμάζουν.

Πλέον, δεν καπνίζω πούρα σε τακτική βάση, οι συνθήκες δεν είναι οι κατάλληλες, αλλά πολλές από τις σειρές μου ............παραμένουν.

Σχόλιο : Δεν θα ξεχάσω φυσικά το κάπνισμα πούρου, από ΑΣΧΕΤΟΥΣ και σε άσχετες ώρες και τόπους, πχ στην παραλία το πρωϊ-μεσημέρι, μεταξύ καλύμβησης και ηλιοθεραπείας, σήμα κατατεθέν των νεόπλουτων, ειδικά τις εποχές των μεγάλων ανακατανομών εισοδήματος που πολλοί θεώρησαν ότι .........."εγώ, φτιάχτηκα". Απλώς, τα φράγκα τότε ήταν δανεικά, και μετά μας ήρθε ο ................λογαριασμός. Και έπεσε κλάμα

Πίσω στο θέμα. Δεν ξέρω πόσοι από εδώ ασχολούνται ή ενδιαφέρονται για το θέμα, ή έχουν ακόμα εμπλοκή. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, θα το δούμε.
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Σάβ Φεβ 10, 2024 1:50 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42341
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38772 times
Been thanked: 8391 times

Re: Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

Δημοσίευση από Megalos »

μπραβο Γιωργο ... να ειναι ενα ομορφο θεμα .... εχουμε ενα μελος τον Σιδ.Σταυρο που εχει και blog για πουρα κλπ
http://pipe-smoke.blogspot.gr/
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 118 times
Been thanked: 375 times

Re: Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Megalos έγραψε: Σάβ Φεβ 10, 2024 1:53 pm μπραβο Γιωργο ... να ειναι ενα ομορφο θεμα .... εχουμε ενα μελος τον Σιδ.Σταυρο που εχει και blog για πουρα κλπ
http://pipe-smoke.blogspot.gr/
Ευχαριστώ, θα τον τιμήσω.

Τα πούρα, είναι ένα ΜΟΝΑΔΙΚΟ αντικείμενο. ΜΟΝΑΔΙΚΟ. Το ξαναλέω. ΜΟΝΑΔΙΚΟ.

Ο λόγος ? Μα αποτελείται από φύλλα καπνού, που το καθένα τους είναι επίσης μοναδικό.

Φανταστείτε λοιπόν, από πόσα φύλλα αποτελείται ένα πούρο, που προέρχονται και από διαφορετικά φυτά, τι συνδυασμούς έχουμε. Αρα, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να συμπέσουν δύο πούρα, που να έχουν τον αυτό συνδυασμό φύλλων, από τα αντίστοιχα φυτά. Και το κάθε φύλλο, είναι δακτυλικό αποτύπωμα. Δεν υπάρχει δεύτερο.

Οπότε, τα αντιμετωπίζουμε - χειριζόμαστε όπως τους αρμόζει.
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
Megalos (Σάβ Φεβ 10, 2024 2:14 pm) • theo1988 (Τρί Φεβ 13, 2024 8:01 pm)
Rating: 15.38%
theo1988
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2018 2:41 am
Has thanked: 399 times
Been thanked: 216 times

Re: Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

Δημοσίευση από theo1988 »

Φίλε Γιώργο τα τελευταία δύο χρόνια περίπου ασχολούμαι και εγώ με τα πούρα καπνίζοντας από δύο έως τέσσερα πούρα το μήνα. Συνήθως Κυριακές με τον καφέ ή σε κάποια ειδική περίσταση. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το πούρο είναι μοναδικό αντικείμενο-χόμπι που ταιριάζει πολύ με τον καφέ ή με κάποια ποτά όπως το ρούμι. Επίσης έχει και πολύ ωραία αξεσουάρ όπως αναπτήρες και υγραντήρες που συντηρούν τα πουρα στη σωστή υγρασία.
These users thanked the author theo1988 for the post:
Megalos (Τρί Φεβ 13, 2024 10:12 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 118 times
Been thanked: 375 times

Re: Cigars- Whiskies- Wines- Coffees

Δημοσίευση από Giorgos_I »

theo1988 έγραψε: Τρί Φεβ 13, 2024 8:11 pm Φίλε Γιώργο τα τελευταία δύο χρόνια περίπου ασχολούμαι και εγώ με τα πούρα καπνίζοντας από δύο έως τέσσερα πούρα το μήνα. Συνήθως Κυριακές με τον καφέ ή σε κάποια ειδική περίσταση. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το πούρο είναι μοναδικό αντικείμενο-χόμπι που ταιριάζει πολύ με τον καφέ ή με κάποια ποτά όπως το ρούμι. Επίσης έχει και πολύ ωραία αξεσουάρ όπως αναπτήρες και υγραντήρες που συντηρούν τα πουρα στη σωστή υγρασία.

Ειναι ένα πολύ ωραίο χόμπυ, αλλά θέλει διάβασμα για να μάθει κανείς στοιχεία για τις ποικιλίες, υπεδάφη, σχήματα, παραγωγής, κλπ.

Προσωπικά, έχω αρκετή βιβλιογραφία, και διάβαζα πολλά. Ειχα και φίλο που άνοιξε μαγαζί, αλλά .............καταστράφηκε μεγάλο μέρος του αποθέματός του όταν του έφεραν μολυσμένα προϊόντα. Εφταιγε όμως, γιατί παρέλαβε παρτίδες από Ισπανία, πιο φτηνές, και δεν τήρησε τις διαδικασίες. Λάθος του. :sad:

Ηταν και αυτό ένα μάθημα.

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
Megalos (Τρί Φεβ 13, 2024 10:13 pm) • theo1988 (Κυρ Φεβ 18, 2024 5:23 am)
Rating: 15.38%
Απάντηση