Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
ZIKOS
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 7:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 43 times

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από ZIKOS »

Παιδια το πηρα και εγω και με μια πρωτη ματια ειναι κλασεις ανωτερο απο το πρωτο.
Πιο απλο για εμας που δεν εχουμε και παρα πολλες γνωσεις
Οταν εμεις ειχαμε 100 δις δανεια οι Ευρωπαιοι δεν ειχαν ουτε νομισμα!!!
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από VIWOW »

Ευχαριστώ κατ' αρχάς για τα πολύ καλά λόγια και την φιλική διάθεση σας.

Αντώνη στο portal αυτή την στιγμή δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ συνδρομητών και μη. Ότι βλέπεις αυτή την στιγμή θα το βλέπει πάντα ο κάθε επισκέπτης. Θα υπάρξουν κάποια εξτρά πράγματα για τους συνδρομητές του περιοδικού και όπως σωστά κατάλαβε ο Νίκος θα αποτελούν παράρτημα της συνδρομής του περιοδικού. Αυτά προσπαθώ να ολοκληρώσω τις επόμενες ημέρες για να ετοιμάσω την περιγραφή τους και να επικοινωνήσουμε με τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν για συνδρομή.

Το όλο εγχείρημα το δούλεψα τις ίδιες ημέρες με το περιοδικό και όπως ίσως θα προσέξατε κάνω τα πάντα εκτός από το γραφιστικό κομμάτι μόνος μου. Το υλικό που υπάρχει μέσα το έβαλα σε 3 ημέρες και τώρα πρέπει να τρέξω για να βάλω και πράγματα στο Articles που είναι άδειο. Μετά οι συνδρομητές θα μπορούν και να σχολιάζουν τα News, Articles και Watch Out. Είναι όλα έτοιμα απλά χρειάζονται λίγες ημέρες για να είμαστε σε θέση να λειτουργήσουμε κανονικά. Αύριο μεθαύριο θα έχει βίντεο συμπληρωματικά και όλο το 1ο τεύχος. Το 2ο έχει 3 άρθρα (διαβάστε αυτό που λέει ο Biver για την σχέση του τυριού με το ρολόι, έχει πλάκα, αλλά και το μηχάνημα που γράφει την ώρα σε ένα χαρτί, είναι απίστευτο, το δείχνει καλά και το 3ο βίντεο).

Γενικά είναι κάτι πολύ νέο. Οι εταιρείες έξω λένε οτι δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο περιοδικό να βάζεις δίπλα στα άρθρα βίντεο και συμπληρωματικές πληροφορίες.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Οι φωτογραφίες της VIW είναι όλες δικές μου, γιατί το κανονικό μου επάγγελμα (που έχω σπουδάσει και δουλέψει από το 83) είναι φωτογράφος. Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με 6x6 οι περισσότερες, καποιες με 10x12,5 (εκατοστά εννοείται) ενώ κάποια από τα ρολόγια είναι φωτισμένα με οπτικές ίνες, οι οποίες έχουν ελάχιστη δέσμη φωτός 5 χιλιοστά! Το πορτραίτο μου είναι με φωτογραφική μηχανή που έχει αρνητικό 20x25 εκατοστά!
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από antonis_ch »

Ευχαριστω κ. Στηκα για τις πληροφορίες! Απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου το 2ο τευχος ειναι υπεροχο..τον περιμενω πως και πως να μου το στειλει!

Φιλικα,


Αντωνης
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

ευχομαι ολα τα καλα .....τυρια και ρολογια 3600 .... αλλα αμα μου πειραξεις την γραβιερα ...... -m5- -m5- -m5- -m5-
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Άβαταρ μέλους
Stardrive
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 7:28 pm
Τοποθεσία: Lagrange point
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από Stardrive »

Δεν πρόλαβα να το αγοράσω ακόμη. Το είδα στο περίπτερο πριν διαβάσω το νήμα αυτό.
Σαφώς καλύτερο από το πρώτο φίλε Κωστή με γρήγορη ματιά που του έριξα.
Συγχαρητήρια και για το portal, αλήθεια πως γίνεται εγγραφή;.
Time is always present ticking or not
Η ευρυμάθεια δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο.
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από VIWOW »

Ευχαριστώ πολύ, φίλε Stardrive. Η εκδήλωση ενδιαφέροντος για εγγραφή γίνεται επάνω δεξιά.

Σε λίγες ημέρες θα ξεκινήσουν να παίρνουν πίσω τηλέφωνο για τις λεπτομέρειες και την ολοκλήρωση της συνδρομής στο περιοδικό.

Προς το παρόν μπορείτε να δείτε εδώ http://clepsydre.gr/wow.php κάτω από το νέο εξώφυλλο, ολόκληρο το πρώτο τεύχος σε ξεφύλισμα, καθώς και τρία άρθρα από το καινούργιο με τα βίντεό τους. Αυτό θα ετοιμαστεί σε λίγες ημερες για ολόκληρο το τεύχος και οι συνδρομητές θα έχουν όλα τα τεύχη στο site, καθώς και βίντεο, αλλά και συμπληρωματικές πληροφοτίες στα παλιά άρθρα.

Συνεχώς βέβαια προσθέτω νέα στο News, ενώ σε λίγο θα αρχίσω να γεμίζω και το Articles. αλλά και το Watch Out.

Είδες το βίντεο για τα πνευματικά δικαιώματα με τις φιγούρες του Disney; http://clepsydre.gr/watch_out.php?id=272

Τα μέλη σε λίγες ημερες θα μπορούν και να σχολιάζουν (blog), ενώ ετοιμάζω και πολλές εκπλήξεις

Φιλικά'

Κωστής
vaguras
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 8:18 pm
Τοποθεσία: Glashuette (και μετά ξύπνησα!)
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από vaguras »

Καλησπέρα κι απο μένα! Μόλις πήρα το νέο τεύχος και το ξεφύλισσα. Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα θέματα και πολύ καλύτερο από το πρώτο! Εύγε Κωστή!
Βέβαια με μια πρώτη ματιά ο δάιμων του τυπογραφείου καλά κρατεί!
Εντόπισα δύο τυπογραφικά λάθη. Στη σελίδα των περιεχομένων αναγράφεται λανθασμένα η σελίδα για το WOW people. Μικρό το κακό...
Αλλά είδα επίσης ότι στο άρθρο για τις γυναίκες μας La vie en rose στο τέλος της σελίδας 23 δεν ολοκληρώνεται η περιγραφή για το μοντέλο της PERELLET.
Κωστή, ελπίζω να μας αποζημιώσεις μέσω της κλεψύδρας σου!!! 0400
Φιλικά
Βαγγέλης
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βιβλία και Περιοδικά για την Ωρολογοποιία

Δημοσίευση από VIWOW »

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Πράγματι από το κείμενο La vie en rose λείπει το τέλος "ένα γαλάζιο", το οποίο προφανώς σε κάποια γραφιστική αλλαγή θα έφυγε γιατί στην τελευταία διόρθωση που έχω κάνει, υπήρχε.

Ελπίζω να μην έλειπε κανένα ρολόι με λουλούδια, από μεγάλη εταιρεία εννοώ, γιατί αν πας στα swatch θα βρεις χιλιάδες!!!

Φιλικά

Κωστής
Απάντηση