Παλιες ρολογοιστοριες

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
i palios
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1661 times
Been thanked: 942 times

Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

Θελω να ανοιξω ενα θεμα με ρολογοιστοριες που ολοι μας κατι θαχουμε να πουμε,κι εγω θα ξεκινησω απο πιο παλια.
Τοτε λοιπον ηταν πιο δυσκολο απο σημερα να κανεις αγορ/σια, εκτος βεβαια για καινουριο απο τα μαγαζια.
Φανταστειτε χωρις νετ,χωρις περιοδικα ουτε η χρ. ευκαιρια υπηρχε,η μονη ευκαιρια που ειχες ηταν να γυρνας Ομονοια, Μοναστηρακι, Αθηνας
και να ψαχνεις.
Στην αρχη της οδου Αθηνας απο Ομονοια υπαρχουν τεσσερις υπαιθριοι σαραφηδες (αργυραμοιβοι) κανονικα με αδεια που πουλουν,ανταλλασσουν
χρυσα διαφορα και εχουν και κανενα παλιορολογο, εδω αμα εχεις γνωριμια κατι μπορεις να βρεις, εγω γνωριζα εναν και ειχα παρει ενα ζενιθακι
vintage s220 και ενα ωμεγα seamaster vintage, παλαιοτερα εδω ευρισκες πιο πολλα
Απο αγγελιες υπηρχαν μονο στην εφημεριδα Τα Νεα , επισης και τα πολλα γραφεια με τα ενεχυρα δανεια,στους οροφους στο κεντρο της Αθηνας που υπαρχουν
βεβαιως και σημερα ,και μαλιστα εχω παρει απο αυτους δυο τρια ρολογια.
Σε μερικα απο αυτα βρισκεις καλα ρολογια καθως μονο καλα αγοραζουν και κυριως εχουν βεβαια το ακατανομαστο ,και πολλα cartier.
Ετσι λοιπον σ αυτη την πιατσα εκανα γνωριμιες με δυο τρεις φιλους του ρολογιου και μαλιστα ο ενας ηταν μεγαλος συλλεκτης, μεγαλος στην ηλικια και με καλεσε
στο σπιτι του καπου στην Ν Σμυρνη και εδω ηταν που επαθα την πλακα της ζωης μου απο την σπουδαια του συλλογη.
Τα ρολογια που ειχαν μεγαλη κυκλοφορια ηταν τα ωμεγα,venus ,tissot, longines, zenith και πολλα seiko 5aria.




Αλλες τετοιες ιστοριες θα ξαναπουμε απο τα παλια γιατι δεν υπαρχουν στο νετ ουτε στα περιοδικα και νομιζω οτι κατι μας λενε. :book:

Τα γραφω συνοπτικα για να μη σας κουραζω και για να τα ξαναλεμε λιγα λιγα.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από marios_ch »

πολύ ωραία ιδέα Γιάννη........ :sh:

όσοι έχουμε έρθει σε συναντήσεις ακούσαμε κάποια, αλλά καλό είναι να τα ξέρουν όλοι οι φίλοι μας και να τα έχουμε και γραμμένα...

συνέχισε φίλε.......... :cheer:
i palios
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1661 times
Been thanked: 942 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

Δεν εχω ευχερεια στο πληκτρολογιο και αργω να γραφω πολλα γιαυτο περιγραφω ετσι.
Παντως Μαριε κατι θα ξαναπουμε. x:
simon
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 1:41 pm
Τοποθεσία: Zugi Cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από simon »

i palios έγραψε:Δεν εχω ευχερεια στο πληκτρολογιο και αργω να γραφω πολλα γιαυτο περιγραφω ετσι.
Παντως Μαριε κατι θα ξαναπουμε. x:
Kαι εγω φιλε palios ειμαι αργος στο πληκτρολογιο. Το θεμα που ανοιξες ειναι πολυ ωραιο. Για να διηγηθω τις δικες μου ρολογοιστοριες που σε αλλες πετυχα και σε αλλες αποτυχα θα φαω ωρες να τις γραψω.Λεω να προσλαβω κανενα υπαλληλο part- time.χα χα χα αστιευομαι. Φιλικα Σιμος.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από marios_ch »

κομμάτι κομμάτι παιδιά αν είναι δεν βιαζόμαστε............ :sh: ;)
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

Την προσωπική μου ιστορία με τα ρολόγια την έχω γράψει εδώ τμηματικά σε διάφορα Post. Η αγάπη μου για τα ρολόγια ξεκίνησε από την 1η δημοτικού, όπου έλαβα ως δώρο ένα κουρδιστό ρολόι με ένα πειρατή, του οποίου το σπαθί πήγαινε μπρος πίσω, αντί για να έχει δείκτη για δευτερόλεπτα (έχω ανεβάσει φώτο σε άλλο thread). Λόγω ηλικίας με εντυπωσίασε το θέμα.

1-2 χρόνια μετά το μεγάλο πάθος μου ήταν ένα Casio με αριθμομηχανή, το οποίο έπρεπε να περάσουν τουλάχιστον 3-4 χρόνια, για να το πάρω, στα οποία ενδομεταξύ οι γονείς μου μου έπαιρναν άλλα ρολόγια, ως υποκατάστατα για αυτό.

Επόμενο σημείο αναφοράς ήταν στο λύκειο, όπου είχαν γίνει της μόδας τα ρολόγια της camel. Πάλι μεγάλο πάθος ανεκπλήρωτο, το οποίο ικανοποιήθηκε με την αγορά ενός φτηνού αντιγράφου της εποχής.

Την περίοδο εκείνη διάβασα σε ένα περιοδικό αυτοκινήτου μια ιστορία, η οποία είχε διαφημιστικό χαρακτήρα και προωθούσε κάποια προϊόντα με ένα τύπο που είχε πάει ως κατάσκοπος στη Ρωσία (θυμηθείτε ότι μιλάμε για πριν το 90 και πριν πέσει το ανατολικό μπλοκ). Εκεί ο τύπος αυτός φορούσε ένα Gruen Soviet, το οποίο το είδα και το λάτρεψα. Όταν το είδα σε μαγαζιά στο Ηράκλειο, αμέσως άρχισα να μαζεύω χρήματα και το πήρα. Πραγματικά μου άρεσε απίστευτα η αίσθηση του στο χέρι και το ξεχωριστό κουράκι που έμπαινε το ένα τμήμα μέσα στο άλλο. Ακόμα και σήμερα θα έλεγα από τους ελάχιστους πόθους μου που ικανοποιήθηκαν σχετικά άμεσα και χωρίς να υπάρξει απομυθοποίηση.

Την ίδια περίδο ήρθε ένα φίλος που σπούδαζε στη Γιουγκοσλαβία αν δεν κάνω λάθος και μου έφερε (πούλησε) ένα Vostok kommandirskie από αυτά του ρωσικού στρατού (το έχω ακόμα και λειτουργεί ικανοποιητικά, δεν είχα ιδέα για ρολόγια αυτά), δεν είχαν βγει ακόμα οι επανεκδόσεις, ούτε κυκλοφορούσαν ελεύθερα στην αγορά. 1-2 χρόνια μετά ήρθαν οι Ρωσοπόντιοι και τα πουλούσαν εδώ (αυτά ήταν επανεκδόσεις τα περισσότερα) και είχα πάρει 2-3 ακόμα (όταν ξεκίνησαν το μαγαζία στο internet, έφτασα να έχω περίπου 30 από αυτά, σήμερα έχω κρατήσει 4 amphibian επανεκδόσεις και το αρχίκο που αναφέρω).

Επόμενος σταθμός το 91 πρώτη χρονιά στο Πολυτεχνείο. Μεγάλο πάθος της περιόδου τα Tag Heuer, ειδικά η σειρά Formula 1. Λόγω έλειψης χρημάτων για αυτό, πήρα το Zodiac που τους έμοιαζε με χαημόλερο κόστος και έχω ποστάρει εδώ. Επίσης, για πρώτη φορά βλέπω live το Breitling Navitimer (την εταιρία δεν την είχα ακούσε ποτέ) και το Rolex sub σε έκδοση ατσάλι-χρυσό με μπλε πλάκα.

Για αρκετά χρόνια, ενώ ενδιαφερόμουν για τα ρολόγια και παρακολουθούσα όσο μπορούσα το θέμα από περιοδικά, διαφημίσεις και βιτρίνες, δεν είχα πάρει τίποτα, έως την αρχή του internet και των ηλεκτρονικών καταστημάτων, όπου εκεί άρχισα να φτιάχνω συλλογές με διάφορα κατά καιρούς. Σήμερα έχω μειώσει τη συλλογή σε λίγα σχετικά κομμάτια (έχω ανεβάσει εικόνα στο αντίστοιχο thread).

Κλείνοντας, να πω ότι πριν 1-2 χρόνια αγόρασα τελικά το tag f1 και το πούλησα την ίδια μέρα, η απόλυτη απομυθοποίηση για το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν έχω τίποτα με την εταιρία. Το breitling δεν το αγόρασα, το έχω δοκιμάσει από ένα φίλο που το έχει και ενώ μου αρέσει, δε θα το έπαιρνα πλέον και τέλος το Rolex το συγκεκριμένο είναι ακόμα από τα αγαπημένα μου (μου άρεσε ακόμα και την περίοδο που τα rolex γενικά μου ήταν εντελώς αδιάφορα, τώρα είμαι fan της εταιρίας), αλλά ακόμα εκτός των οικονομικών μου δυνατοτήτων.
Εικόνα
i palios
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1661 times
Been thanked: 942 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

simon έγραψε:
i palios έγραψε:Δεν εχω ευχερεια στο πληκτρολογιο και αργω να γραφω πολλα γιαυτο περιγραφω ετσι.
Παντως Μαριε κατι θα ξαναπουμε. x:
Kαι εγω φιλε palios ειμαι αργος στο πληκτρολογιο. Το θεμα που ανοιξες ειναι πολυ ωραιο. Για να διηγηθω τις δικες μου ρολογοιστοριες που σε αλλες πετυχα και σε αλλες αποτυχα θα φαω ωρες να τις γραψω.Λεω να προσλαβω κανενα υπαλληλο part- time.χα χα χα αστιευομαι. Φιλικα Σιμος.
Φιλε Σιμο θα γραφουμε απο λιγα καθε φορα, φανταζομαι οτι εχεις πολλα να πεις. :cheer:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από marios_ch »

ωραίος ο Μάρκος......... :sh: :cheer:
i palios
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1661 times
Been thanked: 942 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

markosgr28 έγραψε:Την προσωπική μου ιστορία με τα ρολόγια την έχω γράψει εδώ τμηματικά σε διάφορα Post. Η αγάπη μου για τα ρολόγια ξεκίνησε από την 1η δημοτικού, όπου έλαβα ως δώρο ένα κουρδιστό ρολόι με ένα πειρατή, του οποίου το σπαθί πήγαινε μπρος πίσω, αντί για να έχει δείκτη για δευτερόλεπτα (έχω ανεβάσει φώτο σε άλλο thread). Λόγω ηλικίας με εντυπωσίασε το θέμα.

1-2 χρόνια μετά το μεγάλο πάθος μου ήταν ένα Casio με αριθμομηχανή, το οποίο έπρεπε να περάσουν τουλάχιστον 3-4 χρόνια, για να το πάρω, στα οποία ενδομεταξύ οι γονείς μου μου έπαιρναν άλλα ρολόγια, ως υποκατάστατα για αυτό.

Επόμενο σημείο αναφοράς ήταν στο λύκειο, όπου είχαν γίνει της μόδας τα ρολόγια της camel. Πάλι μεγάλο πάθος ανεκπλήρωτο, το οποίο ικανοποιήθηκε με την αγορά ενός φτηνού αντιγράφου της εποχής.

Την περίοδο εκείνη διάβασα σε ένα περιοδικό αυτοκινήτου μια ιστορία, η οποία είχε διαφημιστικό χαρακτήρα και προωθούσε κάποια προϊόντα με ένα τύπο που είχε πάει ως κατάσκοπος στη Ρωσία (θυμηθείτε ότι μιλάμε για πριν το 90 και πριν πέσει το ανατολικό μπλοκ). Εκεί ο τύπος αυτός φορούσε ένα Gruen Soviet, το οποίο το είδα και το λάτρεψα. Όταν το είδα σε μαγαζιά στο Ηράκλειο, αμέσως άρχισα να μαζεύω χρήματα και το πήρα. Πραγματικά μου άρεσε απίστευτα η αίσθηση του στο χέρι και το ξεχωριστό κουράκι που έμπαινε το ένα τμήμα μέσα στο άλλο. Ακόμα και σήμερα θα έλεγα από τους ελάχιστους πόθους μου που ικανοποιήθηκαν σχετικά άμεσα και χωρίς να υπάρξει απομυθοποίηση.

Την ίδια περίδο ήρθε ένα φίλος που σπούδαζε στη Γιουγκοσλαβία αν δεν κάνω λάθος και μου έφερε (πούλησε) ένα Vostok kommandirskie από αυτά του ρωσικού στρατού (το έχω ακόμα και λειτουργεί ικανοποιητικά, δεν είχα ιδέα για ρολόγια αυτά), δεν είχαν βγει ακόμα οι επανεκδόσεις, ούτε κυκλοφορούσαν ελεύθερα στην αγορά. 1-2 χρόνια μετά ήρθαν οι Ρωσοπόντιοι και τα πουλούσαν εδώ (αυτά ήταν επανεκδόσεις τα περισσότερα) και είχα πάρει 2-3 ακόμα (όταν ξεκίνησαν το μαγαζία στο internet, έφτασα να έχω περίπου 30 από αυτά, σήμερα έχω κρατήσει 4 amphibian επανεκδόσεις και το αρχίκο που αναφέρω).

Επόμενος σταθμός το 91 πρώτη χρονιά στο Πολυτεχνείο. Μεγάλο πάθος της περιόδου τα Tag Heuer, ειδικά η σειρά Formula 1. Λόγω έλειψης χρημάτων για αυτό, πήρα το Zodiac που τους έμοιαζε με χαημόλερο κόστος και έχω ποστάρει εδώ. Επίσης, για πρώτη φορά βλέπω live το Breitling Navitimer (την εταιρία δεν την είχα ακούσε ποτέ) και το Rolex sub σε έκδοση ατσάλι-χρυσό με μπλε πλάκα.

Για αρκετά χρόνια, ενώ ενδιαφερόμουν για τα ρολόγια και παρακολουθούσα όσο μπορούσα το θέμα από περιοδικά, διαφημίσεις και βιτρίνες, δεν είχα πάρει τίποτα, έως την αρχή του internet και των ηλεκτρονικών καταστημάτων, όπου εκεί άρχισα να φτιάχνω συλλογές με διάφορα κατά καιρούς. Σήμερα έχω μειώσει τη συλλογή σε λίγα σχετικά κομμάτια (έχω ανεβάσει εικόνα στο αντίστοιχο thread).

Κλείνοντας, να πω ότι πριν 1-2 χρόνια αγόρασα τελικά το tag f1 και το πούλησα την ίδια μέρα, η απόλυτη απομυθοποίηση για το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν έχω τίποτα με την εταιρία. Το breitling δεν το αγόρασα, το έχω δοκιμάσει από ένα φίλο που το έχει και ενώ μου αρέσει, δε θα το έπαιρνα πλέον και τέλος το Rolex το συγκεκριμένο είναι ακόμα από τα αγαπημένα μου (μου άρεσε ακόμα και την περίοδο που τα rolex γενικά μου ήταν εντελώς αδιάφορα, τώρα είμαι fan της εταιρίας), αλλά ακόμα εκτός των οικονομικών μου δυνατοτήτων.
Φιλε Μαρκο ενδιαφερουσα η ιστορια σου, απο την αλλη ομως για να γραψω εγω τετοιο κειμενο σε μεγεθος σαν το δικο σου θελω αρκετο χρονο
γι αυτο και δεν γραφω διαφορα που ειναι λιγο μακροσκελη. x:
simon
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 1:41 pm
Τοποθεσία: Zugi Cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από simon »

Ωραια λοιπον Ιστορια 1η. 2001 Ιανουαριος. Αγγελια στις χρυσες ευκαιριες. Πωλειται Ω σε καλη κατασταση . Αυτοματο με μπρασελε. Τηλεφωνω. Μου απαντα ενας κυριος. Ρωταω τιμη .35 λιρες μου λεει. Δλδ 60 ευρω. Λεω απο μεσα μου. Η ο τυπος ειναι τρελλος η το ρολοι ειναι απομιμηση. Τοτε παρομοια ρολογια ηταν μεταχειρισμενα απο 150- 250 λιρες , μπορει απο καποιους που νομιζαν οτι κατειχαν κατι μοναδικο και πιο πανω. Σε 20 λεπτα μηπως και το δωσει αλλου ημουν στην διευθυνση που μου ειπε. Το βλεπω ηταν ενα Seamaster. vintage του 75- 85 χρονολογια σε αρκετα καλη κατασταση. Ρε φιλε μου λεει φευγομε για Αυστραλια εμεινε να πληρωθει το ρευμα για αυτο το πουλαω Τελικα ηταν αφελης. Του δινω το ποσο . Κατσε να σε κερασω καφε μου λεει. Λεω μηπως μετανοιωσει δικαιολογηθηκα και εφυγα. Το ρολοι το εχω μεχρι σημερα λειτουργει καλα.Θα επανελθω με αποτυχια αγορας στην Χερσονησο Κρητης. Χαιρετω Σιμος.
Απάντηση