Ψάρεμα με καλάμι

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Εκει που καθομουν με την γυναικουλα μου και τσεκαρα με το κινητο τι γινεται μεσα στο σαιτ ειδα τα γραφομενα σου...ξαπλωμενος! Μυρισα αλμυρα σηκωθηκα αναψα λαπτοπ, αναψα ενα πουρο (bacwoods σοκολατα) εβαλα ενα ουισκι και βγηκα στο μπαλκονι να γραψω!!!
Με ξεσηκωσες εχω και καιρο να παω για ψαρεμα...
Λοιπον φιλε καταρχην για το σκορπιουδακι χαρηκα που δεν ηταν στηρακι (στην φωτο φαινεται πολυ μαυρο γι αυτο μπερδευτικα). Αφου το θελε και η κοπελια ενταξει..συγχωρησε να κρατησεις και κανα μικρο...για εκπαιδευτικους λογους π.χ σε παιδια την πρωτη φορα δικαιολογειται ας πουμε να κρατησεις κανα μικρο να μην απογοητευτουν αλλα σχεδον αμεσα πρεπει ο σωστος ψαρας να εξηγει σωστα και το catch and release στα μικρα ψαρια...ο κανονας μου στο ψαρεμα ειναι οτι λαυρακια και γοφαρια κατω απο 500γρ, τσιπουρες κατω απο 350γρ, σαργοι κατω απο 300γρ, μουρμουρες κατω απο 250γρ μαυρα κατω απο 1,5 κιλο (σε καστινγκ σπανιο να βγαλεις γενικα μαυρα) = απελευθερωση.
Παμε τωρα στο ψαρεμα σας. Καλη η χρηση του απαγκιστρωτη για τα μελανουρια (και γενικα βοηθαει το εργαλειο σε ολα τα ψαρια να μην κοβεις παραμαλλα αν εχει καταπιει βαθεια) αρκει να πιανεις το σωμα του ψαριου με πετσετα. Αμα το πιασεις με το χερι οπουδηποτε θελουν ξεπλυμα μετα.
Απο αυτα που διαβασα διαπιστωνω οτι ο φιλος σου ειναι καλος, προχωρημενος...να πηγενετε μαζι για ψαρεμα θα σε βοηθησει πολυ...μακαρι ο καθενας οταν ξεκιναει να εχει διπλα του εναν καλο ψαρα να τον καθοδηγει... Εχει καλες βασεις.
Οσον αφορα τις διαμετρους πετονιων ειναι καλες αν και γω εχω χοντρυνει...35 αρα η και 40αρα μανα και 30 αρα εως 40αρα παραμαλλο...αγκιστρια απο 2, 1, 1/0 μεχρι και 3/0...οπως καταλαβαινεις παω για κατι καλο η τιποτα (μικρο αγκιστρι βγαζει μικρο και μεγαλο ψαρι, μεγαλο αγκιστρι μονο μεγαλο)..μονο σε μουρμουρες χρησιμοποιω αγκιστρια απο 4 εως 6...τα δολωματα ειναι γεναια κομματια (φαντασου σε φαραω μεχρι και 10 εκατοστα) και δολωση ολοκληρου αμερικανου (κυριως σε αγκιστρια τυπου aberdeen). Χρηση βελονας οπωσδηποτε σε ολοκληρο αμερικανο, μονοδολι, ακροβατη κ.λ.π..χρησιμοποιειτε βελονα? βολευει πολυ να καθεται το δολωμα πανω στο αγκιστρι και φυσικα περνας το σκουληκι και στην πετονια. Σου ευχομαι να παλεψεις δικιλη τσιπουρα η γοφαρι πανω απο κιλο με σαλτα στο νερο..μιλαμε για lange με τριπλο τουρμπιγον!!! Οι fluorocarbon εχουν πρακτικη κυριως ημερα. Το βραδι ιδιως αν εχει ανακατωσουρα και αερα δεν κανει μεγαλη διαφορα.
Οσον αφορα την μαλαγρα μεγαλο κεφαλαιο..και ειδικα στο καστινγκ...η χρηση της μπορει να σου κατσει η να σε σκισει..ιδιως αν οι βολες σου ξεπερναν τα 60-70 μετρα και ψαρευεις στα 100 και ανω π.χ μετρα...αν ψαρευεις κοντα εχει εννοια αλλα αμα ριχνεις μακρυα τοτε τα πραγματα δυσκολευουν πρωτον γιατι ειναι δυσκολο να μαλαγρωσεις τοσο μακρυα με σφεντονα και δευτερον δεν ξερεις τι ρολο βαρανε τα ρευματα..αλλου μπορει να μαλαγρωνεις και αλλου να ψαρευεις. Ρισκο μεγαλο. Αν ψαρευεις κοντα μεχρι τα 40-50 ας πουμε μετρα ισως εχει εννοια... γι αυτο και η μαλαγρα ειναι απαραιτητη σε τεχνικες οπως απικο, μπολονεζ και εγγλεζικο. Επισης η μαλαγρα να ξερεις οτι σκοπο εχει να προσελκυσει και οχι να ταισει τα ψαρια (εξαιρειται στο εγγλεζκο το μαλαγρωμα με μπιγκαντινο οπου εκει λογω του ελεγχου της κοντινης αποστασης εχεις διαφορετικη προσεγγιση). Στο καστινγκ που παιζεις σε μεγαλες αποστασεις αρα μεγαλυτερες επιφανειες προκαλεις αλλιως. Δηλαδη οσμη. Ενας καλος τροπος μαλαγρωματος ειναι να ανακατεψεις μια μαλαγρα πολτου με αμμο ωστε να μην μπορει να φαει το ψαρι. 1 μερος μαλαγρας με 2 η ακομα και 3 αμμου. Τα αμινοξεα επισης μεγαλο κεφαλαιο. Θελει πολυ μικρες ποσοτητες και οχι με το κιλο. Εκει που ψαρεψατε τους σαργους δοκιμαστε πολτοποιημενη σαρδελλα σε μπλεντερ μαζι με μια η δυο σκελιδες σκορδο (ναι καλα ακουσες) και αμμο στις αναλογιες που σου ειπα. Υπαρχουν και ετοιμες σκονες σαρδελλα με σκορδο. Ο αχινος επισης ειναι φοβερη μαλαγρα και δουλευει σε τσιπουρες σαργους. Το τυρι δουλευει σε κεφαλους και μελανουρια πρωτιστως (στο ψαρεμα σας δουλεψε το τυρι στο μελανουρι και το αιμα με τα μπιγκαντινια στα υπολοιπα) . Τα πελλετσ ειναι ενα υλικο που ηρθε απο τα γλυκα νερα (οπως και πολλα αλλα φυσικα) και εχω ακουσει οτι δουλευει πολυ σε λαυρακια (γευση σαρδελλα). Εαν ψαρευετε σε μεγαλη αποσταση και εχει αερα και ανακατωσουρα τοτε ισως ειναι καλυτερα να μην μαλαγρωσετε καθολου. Το πιο πιθανο ειναι αλλου να ψαρευετε και αλλου να εχει παει η οσμη της μαλαγρας.
Δοκιμαστε το εξης κολπο. Σε ενα καλαμι με με εγαλο action πανω απο 150γρ αν εχετε να δεσετε ενα μικρο τουλι με μαλαγρα (μην το παρακανετε και σπασει το καλαμι) με υδατοδυαλιτο νημα η ακομα καλυτερα ένα υδατοδυαλιτο σακουλακι , το πετατε μεσα περιμενετε καμποσο και τραβατε αποτομα. Αυτό θα μεινει μεσα εκει που θελετε. Επαναλαμβανετε καμποσες φορες καλυπτετε μια καλη επιφανεια και μετα ψαρευετε εκει μεσα.
Απαγορευτικη η χρηση ψαροτροφης. Είτε σαν μαλαγρα είτε σαν δολωμα. Καθετος σε αυτό.
Μεγαλο κεφαλαιο το πεταγμα!!! Φανταζομαι ο φιλος σου θα ξερει. Τεχνικες σου επιτρεπουν τρελες αποστασεις. Το ρεκορ αν θυμαμαι καλα είναι στα 280 μετρα με τεχνικη pendulum!!!
Οι τεχνικες πολλες..κυριωτερες με πολλα μετρα οι off the ground και pendulum. Αγωνιστικο αθλημα στο εξωτερικο (googlaρε danny moeskops για να καταλαβεις). Εχουμε και στην Ελλαδα παιδια που είναι αστερια. Απαραιτητη χρηση shock leader για να μην σπασει η πετονια. Shock leader είναι η συνδεση στην ακρη της μανας πετονια μεγαλυτερης διαμετρου ώστε να μην σπαει η πετονια κατά την τεχνικη στο πεταγμα από το βαριδι. Χρηση shock leader επιτρεπει χρηση βαριδιου μεγαλυτερου ακομα και από 150 γρ. Επιβαλεται σε ψαρεματα κ@υλα με αερα κοντρα βορια με μποφωρια από 6 αρια και πανω και βαριδια νταμαρια. Φυσικα προυποθετει και καλαμια με μεγαλα action….πηρα φορα φιλε σταματα με!!!!!!

Ευχομαι πραγματικα να κανουμε ένα ψαρεμα μαζι. Με τσιτωσες σημερα..με τσιτωσες ομορφα. Εχω μπλεξει και με την δουλεια και μου θυμισες ποσο ωραια είναι η θαλασσα. Καποτε που ειχα περισοτερο ελευθερο χρονο και λιγοτερες σκοτουρες πηγαινα κάθε σκ για ψαρεμα….ατελειωτες ωρες..καθε φορα ενιωθα σαν να βγαινω πρωτο ραντεβου με γκομενα. Τωρα δυστηχως καποιες φορες που παω και σκεφτομαι πισω τα προβληματα. Το χομπυ αυτο θα σου δωσει πολλες ωραιες εμπειριες, συγκινησεις, εικονες και θα σε κανει καλυτερο ανθρωπο. Χαιρομαι πολυ που σε κερδισε.
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από andreas »

Χρήστο, Σταύρο ....τα έχω χαμένα....το φανταζόμουνα ότι το ψάρεμα είναι πολλά περισσότερα από ένα καλάμι και ένα αγκίστρι ...αλλά όχι και έτσι ρε παίδες!!!!! υποκλίνομαι στην γνώση και στην μαεστρία σας!!!!!


πέραν της τέρψης κάνει καλό και στην τσέπη ... κάθε εβδομάδα που αγοράζω κάτι λαυράκια για τα μωρά κυρίως από τον ΑΒ τους ακουμπάω γύρω στα 30-40 ευρώ για 2 κιλά περίπου (και είναι και βιολογικής καλλιέργειας τρομάρα τους από την κεφαλλονιά)
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από marios_ch »

όπως τα λες Αντρέα..... κάνει καλό και στην τσέπη....... :-)
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Georges »

andreas έγραψε:κάθε εβδομάδα που αγοράζω κάτι λαυράκια για τα μωρά κυρίως από τον ΑΒ τους ακουμπάω γύρω στα 30-40 ευρώ για 2 κιλά περίπου (και είναι και βιολογικής καλλιέργειας τρομάρα τους από την κεφαλλονιά)
Αντρέα δεν ξέρω που μένεις, αλλά ψάξε να βρεις που έχει ιχθυόσκαλα κοντά σου...Θα πρέπει να είσαι εκεί κατά τις 4-5 το πρωί... με αυτά τα λεφτά θα πάρεις τουλάχιστον τριπλάσια ποσότητα ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από stavros_ch »

Χαιρομαι πολυ φιλε, και ο λογος που ειμαι χαρουμενος ειναι οτι μπορω να κατανοησω αυτα που λες..
Κατι που πριν ενα χρονο δεν θα μπορουσα καν να φανταστω..
Οσο για το φιλο μου ειναι αστερι, και δεν ειμαι ο μονος που το λεω, εμαθα παρα πολλα κοντα του..
Στα του ψαρεματος τωρα, βελονα χρησιμοποιουμε παντα. Oταν μαθεις να τα περνας με την βελονα δεν υπαρχει λογος τα περνας με το χερι.
Shock leader νομος απαραβατος, για θεμα ασφαλειας κυριως μην φυγει κανα βαριδι και ψαχνομαστε.
Μανα προς το παρον εχω 30αρα.
Για το θεμα της μαλαγρας θα συμφωνησω μαζι σου μεγαλο κεφαλαιο, αυτο με τη σαρδελα και το σκορδο θα το δοκιμασω.
Τωρα ειμαι στην φαση οπου αρχισα να εχω τις πρωτες μου επιτυχιες (μου πηρε ενα χρονο) και ειμαι ιδιατερα χαρουμενος.
Για τα μικρα ψαρακια εχεις μεγαλο δικαιο!
Να σε καλα για την απαντηση φιλε, την Παρασκευη ετοιμαζουμε νεα εξορμηση, θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.
Νιωθω πολυ περηφανος και χαρουμενος που με αντιμετωπιζεις ως συναδελφο στο μαγευτικο κοσμο του casting.
Τελoς σημερα εξοπλιστικα και με ενα καινουριο καλαμι OLYMPUS STARDUST 4200 και με μια μηχανη OKUMA Beachcaster 80 και δεν σταματω να τα χαζευω!
Ανυπομονω ερθει η Παρασκευη να τα χρησιμοποιησω!
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από snapper »

Μπραβο παιδες ετσι... :cheer: ..

Σταυρο καλη επιτυχια ευχομαι ,..με τα νεα εργαλεια... ;)
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από snapper »

Αφιερωμενο στους ψαραδες μας... ;)
...ολα τα λεφτα ο σχολιασμος που κανουν οι αλλοι απο πισω και ο καμερα μαν που θα το βαλει λεει στο 'γιουτουμπ'.... :ha: ....

[youtube][/youtube]
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από stavros_ch »

snapper έγραψε:Μπραβο παιδες ετσι... :cheer: ..

Σταυρο καλη επιτυχια ευχομαι ,..με τα νεα εργαλεια... ;)
Να σε καλα Δημητρη..! :sh:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από marios_ch »

:ha: :ha: τι γέλιο έχουν αυτοί........ :cheer:
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από antonis_ch »

Τι κινεζικα μας λετε ρε παιδια!! Μα τον θεο δεν καταλαμβαινω τπτ!! Θα αρχισω να ψαρευω οταν τα καλαμια γινουν ratrapante!! :ha:
Απάντηση