Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

για να χαλαρωνουμε
vaguras
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 8:18 pm
Τοποθεσία: Glashuette (και μετά ξύπνησα!)
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από vaguras »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές - ιδέες!
Τελικά με βλέπω να παίρνω το δρόμο καρμανιόλα μιας και η γυναίκα δεν οδηγεί και θα φάω όλο το πακέτο, οπότε λογαριάζω τις λιγότερες δυνατόν, ώρες οδήγησης, για να είμαι σχετικά ξεκούραστος φτάνοντας εκεί πάνω,αν τελικώς χρειαστεί να βάλω αλυσίδες.
Τα έχω όλα καλύψει, μόνο οι αλυσίδες μένει να αγοραστούν - δοκιμαστούν!
Ιδομενέα ευχαριστώ για τα βιντεάκια, έχω ήδη εντρυφήσει στο θέμα.
Το αμάξι έχει αλουμινίου ζάντες και μου προτείνανε να αγοράσω τις νέου τύπου αλυσίδες με το καπάκι που δένει στα μπουλόνια του τροχού εκ των προτέρων. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι οι τιμές ξεφέυγουν (300 - 400 ευρώ !!!) Ε άμα είναι έτσι παίρνω και χιονολάστιχα ρε παιδιά!!!
Από την άλλη πλευρά οι χιονοκουβέρτες είναι συνήθως χαμηλής ποιότητας (σχίζονται έυκολα, μιας και οι κατασκευαστές τους δεν είχαν υπόψη τους κατσικόδρομους της χώρας μας)!
Τέλος πάντων, θα δούμε μάλλον για κλασικές αλυσίδες με βλέπω από κάποια επώνυμη εταιρεία.
Α και επειδή ήρθαν τα κρύα μέχρι να επιστρέψω με φωτορεπορτάζ, περάστε μια βόλτα από τις συνταγές για μια καυτή σουπίτσα! :rose
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

vaguras έγραψε:Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές - ιδέες!
Τελικά με βλέπω να παίρνω το δρόμο καρμανιόλα μιας και η γυναίκα δεν οδηγεί και θα φάω όλο το πακέτο, οπότε λογαριάζω τις λιγότερες δυνατόν, ώρες οδήγησης, για να είμαι σχετικά ξεκούραστος φτάνοντας εκεί πάνω,αν τελικώς χρειαστεί να βάλω αλυσίδες.
Τα έχω όλα καλύψει, μόνο οι αλυσίδες μένει να αγοραστούν - δοκιμαστούν!
Ιδομενέα ευχαριστώ για τα βιντεάκια, έχω ήδη εντρυφήσει στο θέμα.
Το αμάξι έχει αλουμινίου ζάντες και μου προτείνανε να αγοράσω τις νέου τύπου αλυσίδες με το καπάκι που δένει στα μπουλόνια του τροχού εκ των προτέρων. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι οι τιμές ξεφέυγουν (300 - 400 ευρώ !!!) Ε άμα είναι έτσι παίρνω και χιονολάστιχα ρε παιδιά!!!
Από την άλλη πλευρά οι χιονοκουβέρτες είναι συνήθως χαμηλής ποιότητας (σχίζονται έυκολα, μιας και οι κατασκευαστές τους δεν είχαν υπόψη τους κατσικόδρομους της χώρας μας)!
Τέλος πάντων, θα δούμε μάλλον για κλασικές αλυσίδες με βλέπω από κάποια επώνυμη εταιρεία.
Α και επειδή ήρθαν τα κρύα μέχρι να επιστρέψω με φωτορεπορτάζ, περάστε μια βόλτα από τις συνταγές για μια καυτή σουπίτσα! :rose
Αφού θα πάρεις τον δρόμο Καρμανιόλα κανόνισε στάση για καφέ στην Πάτρα...κερνάμε ζεστή σουπίτσα και καφέ :rose


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Sparus auratus
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 9:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Sparus auratus »

Καλησπέρα και από εμένα.

Η Πυρσόγιαννη είναι πανέμορφο μέρος (όπως και όλη η γύρω περιοχή) και νομίζω ότι δε θα μετανιώσεις για την επιλογή σου.

Καλύτερη (πιο σύντομη) διαδρομή πλέον είναι από Ρίο. Αν δεν έχει πολλή κίνηση υπολόγιζε περίπου 5 ώρες για Γιάννενα (με στάση) αν είναι ανοιχτή η παράκαμψη του Αγρινίου, και περίπου 1,5 ώρα από Γιάννενα για Πυρσόγιαννη (~90χλμ). Δεν ξέρω τι καιρό θα έχει τις μέρες που θα είσαι πάνω, αλλα η εθνική Ιωαννίνων - Κοζάνης δεν κλείνει σχεδόν ποτέ από χιόνια και αν κλείσει την ανοίγουν αμέσως.

Προσοχή χρειάζεται τη νύχτα γιατί σε κάποια σημεία πιάνει πάγο ο δρόμος. Αν οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές προτείνω να ξεκινήσεις νύχτα από Αθήνα και να σε βρει το ξημέρωμα στο Ρίο. Θα έχει λιγότερη κίνηση ο δρόμος τέτοια ώρα και στις επικίνδυνες για πάγο περιοχές θα περάσεις αφού έχει ξημερώσει (πριν 5 χρόνια έφυγα από Αθήνα παραμονή Χριστουγέννων στις 4 το πρωί, έφτασα στα Γιάννενα στις 8 και δεν πίστευα στο ρολόι μου).

Ο δρόμος μετά το Ρίο και μέχρι την Αμφιλοχία θέλει προσοχή, γιατί περνάει μέσα από πολλά χωριά και χωράφια και βγαίνουν μερικές φορές αγροτικά και τρακτέρ ξαφνικα κάθετα στο δρόμο. Επίσης σε κάποια χωριά ενδέχεται να έχει μπλόκο για ταχύτητα η τροχαία.

Για το αυτοκίνητο πάρε αλυσίδες αν το επιτρέπει ο κατασκευαστής (το πιο πιθανό είναι να μη σου χρειαστούν), οι ζάντες δεν παθαίνουν τίποτα αν τις βάλεις σωστά. (περισσότερες πληροφορίες με πμ, μην κάνουμε διαφήμιση).

Τις μέρες που θα είσαι πάνω αν χιονίσει μην μετακινηθείς νύχτα.

Ουτε να το σκεφτείς ότι θα σταματήσεις νύχτα στη μέση του πουθενά για να βάλεις αλυσίδες!!!

Αυτά όσον αφορά το δρόμο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες στο θέμα με τις περιηγήσεις.
Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Βαγγελη οσον αφορα τις αλυσιδες. Περυσι πηρα και γω για το αυτοκινητο γιατι πηγα Καρπενησι τα Χριστουγεννα. Βεβαια με τις θερμοκρασιες που εκανε Πασχα εκανα αλλα τες πα...
Αλυσιδες πηρα τις weissenfels (clack and go suv) -δες εδω http://www.autoplus.gr/index.php?option ... mid=91-απο το Praktiker φιλε σε τιμη 99 ευρω. Τις ιδιες αλυσιδες στην autoplus τις ειχε 350 ευρω!!!! Ειναι αλυσιδες που μπαινουν πολυ ευκολα και σφιγγουν αυτοματα με το που γυρισει η ροδα. Εννοειται καταλληλες για ζαντες αλουμινιου και ABS (προσοχη αυτες που θα επιλεξεις να μην κανουν ζημια στο ABS !!!).
Να φανταστεις οτι εψαχνα τηλεφωνικα σε ολα τα praktiker να τις βρω...Ειχαν ολες τις αλλες εκτος απο αυτες για suv....να φανταστεις στο φορουμ του tiguan εγραφε ο καθενας στο τοπικ χιονοαλυσιδες που υπαρχουν οι συγκεκριμενες αλυσιδες...και ενα απογευμα μου λεει το praktiker της Μαγουλας εχω...κρατα λεω και ερχομαι...ηταν απογευμα μολις ειχα γυρισει απο δουλεια και ειχε ριξει παπαδες εξω απο καταιγιδες...Αττικη Οδο φιλε και πηγα και τις πηρα...
Φοβερη ποιοτητα, ευκολη τοποθετηση... και δεν χρειαζεται κανε μετρα ξανασφιξε και τετοια...
Τσεκαρε τες.
Ρωτα autoplus εχω απορεια να δω τι τιμη θα σου πουν....
Λαμογια...
vaguras
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 8:18 pm
Τοποθεσία: Glashuette (και μετά ξύπνησα!)
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από vaguras »

Φίλε Χρήστο, από αλυσίδες κι εγώ για weissenfels έλεγα να πάρω που είναι ποιοτικές και μπαίνουν εύκολα.
Θα κάνω πάλι μια βόλτα από prakiker και autoplus να δω αν έχουν φέρει τίποτα.
Τσέκαρε τα πμ σου!



Φίλε sparus auratus πολύ σωστά το θέτεις για το ταξίδι.
Το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι, να φύγω πρωί ανήμερα Χριστούγεννα γύρω στις 6 (Ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την προσφορά του καφέ, αλλά δεν θέλω να ξυπνήσω τα μωρά σου τόσο νωρίς!!!) και να είμαι μεσημεράκι επάνω.
Ελπίζω να μην χρειαστω όπως λες τις αλυσίδες και σίγουρα δε θα κινηθώ βράδυ σε δύσκολα μέρη.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

vaguras έγραψε:Φίλε Χρήστο, από αλυσίδες κι εγώ για weissenfels έλεγα να πάρω που είναι ποιοτικές και μπαίνουν εύκολα.
Θα κάνω πάλι μια βόλτα από prakiker και autoplus να δω αν έχουν φέρει τίποτα.
Τσέκαρε τα πμ σου!



Φίλε sparus auratus πολύ σωστά το θέτεις για το ταξίδι.
Το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι, να φύγω πρωί ανήμερα Χριστούγεννα γύρω στις 6 (Ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την προσφορά του καφέ, αλλά δεν θέλω να ξυπνήσω τα μωρά σου τόσο νωρίς!!!) και να είμαι μεσημεράκι επάνω.
Ελπίζω να μην χρειαστω όπως λες τις αλυσίδες και σίγουρα δε θα κινηθώ βράδυ σε δύσκολα μέρη.
Βαγγέλη, μπορούμε να κανονίσουμε για έναν καφέ στο Ρίο..να μην μπεις καν Πάτρα...δεν γίνετε ρε φίλε να περάσεις τόσο κοντά από το σπίτι μου και να μην κεράσω τουλάχιστον έναν καφέ... θα φέρω και κανα ρολόϊ να δεις :rose


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Sparus auratus
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 9:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Sparus auratus »

Ανέβασα μερικές φωτογραφίες που είχα πρόχειρες στo θέμα με τις περιηγήσεις, αλλά το bloody flickr μου τις βγάζει μόνο σαν link :( :( :( .
Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42487
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38941 times
Been thanked: 8444 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Megalos »

Χρηστο πολυ ενδιαφεροντα αυτα με τις αλυσιδες ... να μαθαινουμε και εμεις οι Tiguanακιδες :ha:
sparus auratus ευγε για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες στον φιλο Βαγγελη :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση