Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42487
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38941 times
Been thanked: 8444 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Megalos »

Μίλησα με παλιο και αγαπητο μέλος μας ειδικο σε χρηματοπιστωτικά θέματα
Ειλικρινα με έπιασε δέος και απόγνωση
Τα πράγματα ειναι σε άθλια κατάσταση ..έχουμε παει πίσω μια πενταετία αν παραμείνουμε
Και αν βγούμε κλείνουν, διαλύονται οι τράπεζες και 50% υποτίμηση τουλάχιστον
Παιδια δεν ξέρω αλλα εύχομαι να πέφτει έξω ο φίλος διότι αλλιώς :cry_1: :cry_1:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Κωστα ψυχραιμια.
Κανεις σαν την χηρα στο κρεβατι cool
Τα πραγματα ειναι παρα πολυ δυσκολα αλλα χρειαζεται τωρα ο καθενας μας να βγαλει δυναμη και να σταθει ορθιος.
These users thanked the author CHRISTOS for the post:
Megalos (Δευ Ιουν 29, 2015 11:30 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Charilaos »

Κώστα με ευχολόγια και προσευχές δεν λύνονται τέτοια θέματα!
Γνωρίζοντας την πραγματικότητα και ξέροντας πως δεν υπάρχει "μαγική συνταγή" να ξαναεπιστρέψουμε στις εποχές που όταν σε έπαιρναν τηλέφωνο το απόγευμα ήταν για να σου ανακοινώσουν ότι απέκτησες και άλλη μια πιστωτική. Θα πρέπει πριν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απόφαση να βρούμε τι και πως, αλλά το. κυριώτερο να αναλλάβουμε τις ευθύνες μας (που με τις πράξεις μας ή και με την απραξία μας μας οδήγησαν εδώ που δεν πάει άλλο). Το πρόβλημα δεν είναι τελικά μόνο οικονομικό (αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου μόνο). Το πρόβλημα είναι κατεξοχήν και καθαρά πολιτισμικό και ηθικό. Αφού δεν μπορούμε ακόμα και τώρα να αποφύγουμε τους ΑΛΛΑΛΑΖΟΝΤΕΣ που για δικούς τους ιδιοτελείς σκοπούς δεν μας αφήνουν να κρίνουμε.


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Φίλε Κώστα,

Τα πράγματα είναι όντως σε άθλια κατάσταση. Αλλά μην ακούς κανένα, πιστεύω αυτή τη στιγμή κανείς δεν ξέρει τι πρόκειται να γίνει. Καμιά πρόβλεψη δε βασίζεται σε κάτι δεδομένο. Δεν ξέρουμε πως θα προχωρήσουν οι ξένοι, δεν ξέρουμε τι θα κάνουν οι δικοί μας, δεν ξέρουμε τι θα γίνει με το ΝΑΙ και το ΟΧΙ και τι θα γίνει μετά από αυτό, σε κάθε περίπτωση (πάλι τι θα κάνει η κυβέρνηση, κλπ.). Ξέρουμε τι θα γίνει σε κάθε ενδεχόμενο, αλλά σε πιο ενδεχόμενο θα πάμε, δεν το ξέρουμε και πιστεύω δεν το ξέρει κανείς αυτή τη στιγμή. Οπότε μην ακούς κανένα. Θα δείξει σε μερικές μέρες σε κάθε περίπτωση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ZIKOS
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 7:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 43 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από ZIKOS »

Εγω παντως δεχομαι να θυσιαστεί η γενια μου για να σωθει η γενια των παιδιων μου
Ουτε ηρωας το παιζω ουτε τιποτα
Δεν αντεχω όμως να μου κουνανε το δαχτυλο καποιοι που εχουν καταστρεψει 2 φορες τον κοσμο και χαρις την αλληλεγγύη υπαρχουν σαν κρατος
Και ποιο πολύ λυπάμαι τις πρωην υπερδυνάμεις.Αγγλια,Γαλλια,Ισπανια,Πορτογαλλια που πριν 300 χρονια ειχαν ολον τον κοσμο δικο τους και αφου τον κατακλεψαν για αιωνες κάθονται σουζα μπροστα στο δογμα της κυριας Μερκελ(αυτην την παραδέχομαι επειδή ειναι πατριώτισσα για την χωρα της)
Ειδικα οποτε βλεπω αυτόν τον Ολαντ με τον υπουργο του τον Σαπεν δεν ξερω εάν θα πρεπει να γελασω η να κλαψω.
Τους κανει πλακα μια ακροδεξια γεροντοκορη η Λεπεν
Σαν ελευθερος επαγγελματιας ετσι κι αλλιως τα τελευταια 5 χρονια εχω καταστραφει
Για αυτό εάν παρατηρήσετε εχω αφησει την τρελλα μου με τα ρολογια
Απλα σας διαβαζω σχεδόν καθημερινα
Δεν θελω λοιπον να συνεχιστεί και για τις επομενες γενιες αυτό που ζουμε εμεις

Και λιγο περιφανια μερικες φορες δεν βλαπτει
Οταν εμεις ειχαμε 100 δις δανεια οι Ευρωπαιοι δεν ειχαν ουτε νομισμα!!!
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Οποίος πιστεύει οτι η ζωή του ή των παιδιών του θα φτιάξει αν πάμε σε δημοψήφισμα και αποφασίσει ο λαός σε αυτο το ερώτημα κανει λαθος ( προσωπική εκτίμηση,πιθανόν να ειμαι λαθος..) ..Προσωπικα πιστευω οτι οι τελευταίοι που θέλουν να γινει το δημοψήφισμα τη Κυριακή ειναι της κυβέρνησης και οχι όλοι αλλα σιγουρα αυτοι που το εμπνεύστηκαν ..Βαρουφακης κτλπ..Μια μπλόφα ειναι με την ελπίδα να πάρουμε καινουρια συμφωνία και την οποια θα υπερψηφισουμε..Θα κάτσει?Θα δείξει.....Το,σίγουρο ειναι οτι απο την αρχή αυτο ηταν το σχέδιο του Βαρουφάκη ,εκβιασμός την τελευταία στιγμή αφου νωρίτερα θα τα εχει κανει ολα ..οπως τα εκαναν και οπου βγει..Του βγήκε? θα γράψει το όνομα του στην Ιστορία,αλλωστε μονο αυτο φαίνεται να τον ενδιαφέρει.Δεν έκατσε?στ @@ του...φεύγει για έξω και η ζωή του συνεχίζεται..Οι ιθαγενείς θα μείνουμε πίσω σε μια χώρα κατεστραμμένη και διχοτομημενη και θα μαλώνουμε για το ποιος έφταιξε,,,
These users thanked the author Argo982001 for the post (total 4):
captain (Τρί Ιουν 30, 2015 2:18 pm) • CHRISTOS (Τρί Ιουν 30, 2015 4:51 pm) • gerogian (Τρί Ιουν 30, 2015 5:10 pm) • Megalos (Τρί Ιουν 30, 2015 10:04 pm)
Rating: 30.77%
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Argo +1000000000
These users thanked the author CHRISTOS for the post:
Argo982001 (Τρί Ιουν 30, 2015 2:51 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Charilaos »

Το μόνο που δεν πρέπει να κάνει ο καθένας μας είναι να ακούει δίαφορους αλλαλάζοντες ειδήμονες!!!
Διαβάστε λίγο τι ζητάνε οι "θεσμοί" - τι προτείνει η κυβέρνηση - τι έγινε μέχρι τώρα από την εφαρμογή του πρώτου μνημονίου και τι λένε τα νούμερα που παραθέτονται στην επιτροπή αλήθειας για το χρέος ( δεν λέω για συμπεράσματα ή ιδεολογήματα απλά νούμερα ).
Με όλα αυτά σε γνώση μας θα πρέπει να αναλάβουμε ο καθένας τις ευθύνες του και να πράξουμε αυτό που η συνείδησή μας υπαγορεύει.
Ότι ψηφίσει κάποιος θα πρέπει να είναι και έτοιμος για τις συνέπειες της ψήφου του αν επικρατήσει. Οι απέχοντες είναι και οι μόνοι που δεν θα μπορούν να καταλογίσουν τίποτα σε κανέναν μιας και ενώ μπορούσαν να πάρουν θέση δεν πήραν.



Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Marine master »

Ναι = μεταφερω τα χρεη στα παιδια μου
Οχι = χρεωκοπω αναρχα και για τουλαχιστον 20 χρονια γινομαι Ρουμανια

Δεν βλεπω καμια ελπιδα σωτηριας παιδια.
Ολες οι προβλεψεις επεσαν εξω. Τα δανεικα σε ενα εθνος που χρωσταει ηδη απειρα χρηματα δεν ειναι σωτηρια. Οταν το χρεος θα πιασει το 200% του αεπ πραγμα καθολου δυσκολο, τοτε δεν θα εχουμε καμια επιλογη παρα μονο τη δραχμη. Παμε απο μνημονιο σε μνημονιο και το μονο που καταφερνουμε ειναι να χρωσταμε ολο και περισσοτερα σε αλλα εθνη. Αυτα τα δανεικα θα πληρωθουν, δεν ειναι ουτε εγχωριο χρεος, ουτε χρεος προς τραπεζες, αλιμονο σε αυτον που θα παει στην ΕΕ και θα το παιξει μαγκας.
Ο χρυσος της Ελλαδας ειναι στο μεγαλυτερο μερος του εκτος Ελλαδας. Δεν μπορουμε να κανουμε τσαμπουκαδες διχως σοβαρες συνεπειες.

Η λυση της αρνησης στη δεδομενη στογμη απο την αλλη σημαινει εισοδο στο απολυτο σκοταδι διχως κανενα εθνικο πλανο. Καμια ομοψυχια, αδυναμια στηριξης ενος εθνικου σχεδιου που μπορει προσωρινα να ποναει, στο μελλον ομως θα μπορει να μας βοηθησει να ορθοποδησουμε.

Η ερωτηση ειναι απλη και δεν θελει μεγαλη γνωση της οικονομικης θεωρειας: Πώς θα πληρωθουν ολα αυτα τα δανεικα προς τους εταιρους μας;

Ειτε ναι ειτε οχι, διαβαζοντας τα μετρα που εχουν προταθει και απο τις δυο πλευρες, βλεπω ως σιγουρο τον επαγγελματικο μου θανατο ως ελευθερο επαγγελματια, δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να κρατηθει μαγαζι με αυτες τις συνθηκες.
Εικόνα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Marine master έγραψε:Ναι = μεταφερω τα χρεη στα παιδια μου
Οχι = χρεωκοπω αναρχα και για τουλαχιστον 20 χρονια γινομαι Ρουμανια

Δεν βλεπω καμια ελπιδα σωτηριας παιδια.
Σωστά..και ρωτάω τι σχέση εχουν αυτά με οτι μας λέγανε για λουλούδια που ανθίζουν και τα πουλιά που κελαηδούνε που ακούγαμε πριν τις εκλογές...Τάξανε τον παράδεισο και τωρα εχουμε (αν πάμε σε δημοψήφισμα ) να διαλέξουμε ανάμεσα στα χαλια και στα χειρότερα!
Απάντηση