Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

οπου μιλαμε και γραφουμε επι παντος επιστητου
TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river. To their surprise, the 50-year-old timepiece, which was lodged in the river bed, was still ticking. The vintage was returned to its grateful owner.

As the old adage goes, all that glitters is not gold. However, it might just be a highly valuable vintage Rolex; at least for a father and son who regularly go on snorkeling trips for clearing rubbish and debris from the Noosa River on Queensland’s Sunshine Coast in Australia. Elliot and Daren Styles are celebrated in their community for keeping the Noosa River clean by fishing out trash and keeping it clean. Little did they know that they’ll be able to find a lost Rolex Submariner ref. 5513 from the 1970s on one of their snorkeling trips and reunite the desirable Swiss watch with its owner.

The father son duo along their friend Michael Whitehead have been snorkeling in the river for several years. It all started when Elliot discovered a GoPro camera on the riverbed while snorkeling couple of years ago. He was able to trace the owner of the GoPro after posting several images shot from action camera on the local Facebook community page. “We’ve pulled bikes, shopping trolleys, fishing gear, plastic pipes, glass bottles, you name it, we’ve pull it out of there,” Daren said. But thanks to their environmental work, they started getting contacted by people who lost valuable items in the river and were willing to pay a price to find them

One of their recent requests was made by a desperate person who reached out to trace his Rolex Submariner – a watch he’d owned for 50 years. While the vintage Rolex has an estimated worth anywhere between $20,000 to $30,000, but it’s the sentimental value of the timepiece for its owner that got brought him the snorkelers. The trio picked up the perfect day to locate the Rolex and were able to catch the local tides at the right time of day. “The water was beautiful and clear, we were going for a good 20 minutes,” Elliot said. “But we were starting to lose hope because the water was so clear you’d think you’d see it by now.”

However, taking the search further downstream proved to be the right decision as Elliot soon spotted the Rolex. “I just got to the surface and shrieked, and we were all yelling … it was just a big hoot of relief,” Eliot said. “Just seeing the word Rolex on that watch was crazy. I’d never seen a Rolex before, let alone held one.” Without any surprises, the Submariner was still ticking, staying true to its name. As the quest for the lost Rolex ended, the timepiece was handed over to its owner, giving a happy ending to the story. Several months back, something very similar had happened, also in Australia. A surfer had come across a vintage Rolex Submariner stuck under a rock under the sea. Not only was he able to fish it out but the beautiful timepiece was also reunited with its owner.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author TheWatchBuddies for the post (total 2):
Megalos (Παρ Νοέμ 17, 2023 8:06 pm) • Giorgos_I (Δευ Ιαν 29, 2024 6:44 pm)
Rating: 15.38%
TimelessGent
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2023 10:23 pm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 113 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από TimelessGent »

Να είναι αλήθεια?
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42349
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38777 times
Been thanked: 8395 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από Megalos »

απιθανο παντως το ρολοι ... πανεμορφο :rose
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5135 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από markosgr28 »

Απίστευτο! Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Προσωπικά δεν έχω βρει τίποτα, ποτέ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42349
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38777 times
Been thanked: 8395 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από Megalos »

εγω ειχα βρει ενα swatch το οποιο δουλευε και ηταν καταδυτικο :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
TimelessGent
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2023 10:23 pm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 113 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από TimelessGent »

Αχαχαχαχ.
Που ?
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42349
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38777 times
Been thanked: 8395 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από Megalos »

στα βραχακια του μπαρ του Μπο στην Βουλα :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
TimelessGent
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2023 10:23 pm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 113 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από TimelessGent »

Megalos έγραψε: Κυρ Νοέμ 19, 2023 12:31 pm στα βραχακια του μπαρ του Μπο στην Βουλα :smile:
Δυνατός!!!
These users thanked the author TimelessGent for the post:
Megalos (Κυρ Νοέμ 19, 2023 9:17 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 119 times
Been thanked: 375 times

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Υπάρχουν πολλές ιστορίες σχετικά με αντικείμενα που βρίσκουν διάφοροι στον βυθό. Ξεκινάμε από χαϊμαλια, δακτυλίδια, γυαλιά, ρολόγια και άλλα προσωπικά αντικείμενα.

Για τα Rolex, εχουν κυκλοφορήσει παγκοσμίως 3 ( τόσες ξέρω εγώ ), με ρολόγια που ανευρέθηκαν ή από τύχη, ή από την έρευνα με σκαπτικά από τον ιδιοκτήτη.( Χρυσό Day Date )

Μια και το θέμα ιντριγκαρει, ας το χρησιμοποιήσουμε σαν ένα εφαλτήριο γνώσης για την προστασια μας.

Προσωπικά, έχω βρεί αρκετά αντικείμενα, με τα μεγαλύτερης αξίας να είναι ασημένια δακτυλίδια και αλυσίδες. Και πλαστικό ρολόι. Εχω αναφερθεί ήδη σε άλλο νήμα.

Εχω συμμετάσχει σε έρευνες ανεύρεσης, μια και μόλις κάποιος χάσει κάτι, βλέποντας ότι εγώ έχω μάσκα στην παραλία, μου ζητάνε βοήθεια, που άλλες φορές είναι επιτυχής, και άλλοτε ανεπιτυχής. Τα να αναφέρω τα χαμένα που ψάξαμε, είναι περιττό, αλλά υπάρχει ένα δίδαγμα μετά από τόοοοοοοοοοσα χρόνια.

Η εμπειρία λέει τα εξής. "Δεν φοράμε ΠΟΤΕ στην θάλασσα, κάτι που δεν θα θέλαμε να χάσουμε" ΝΟΜΟΣ.

Με αφορμή τα ανωτέρω ποστ, ας αναφέρουμε έτσι ενδεικτικά τις διάφορες περιπτώσεις ανάλογα με τον βυθό και το αντικείμενο.
Αν ο βυθός είναι αμμώδης, με μαλακή άμμο, ότι χάσουμε, ειδικά κοσμηματα, που είναι μικρής επιφάνειας αλλά μεγάλου βάρους, πάει, το ρουφάει η άμμος.
Αν η άμμος είναι σκληρη, "χορτασμένη", αν προλάβουμε με την έρευνα, διατηρούμε πιθανότητες. Και στις δύο περιπτώσεις, δεν πρέπει να υπάρχει ανάδευση του βυθού από ρεύματα, κύμα, κλπ. μια και θολώνει ο βυθός . Τα μόνα που επιβιώνουν πιο εύκολα, είναι τα γυαλιά, μια κσι έχουν επιφάνεια και μικρό βάρος. Οι δε καδένες, βυθίζονται μερικώς, και το υπόλοιπο σκεπάζεται με άμμο.
Βυθός με βράχους, φύκια, κλπ διάφορα. Αν το αντικείμενο πέσει σε βράχο, σταθεροποιείται, αρκεί να μην υπάρχουν ανοίγματα, χαρακώματα, σχισμές, ή πυκνό φύκι. Να μην γλυστρήσει δηλαδή σε κάποιο άνοιγμα βράχου, ή πέσει μεσα στην πυκνή φυκιά. Και πάλι σημαντικο είναι να μην υπάρχουν ρεύματα.

Αντιθέτως, τα ρεύματα βοηθούν, σε αντικείμενα που χάθηκαν από καιρό, που παρασύρονται από αυτά, και τελικά σφηνώνουν σε στενώματα βράχων, όπου δημιουργούνται δίνες, αλλά ενω παρασύρονται με την άμμο λόγω βάρους παραμένουν στο "φίλτρο". Σε τέτοιες καταστάσεις, έχω βρεί αρκετά αντικείμενα, ειδικά δακτυλίδια. Απλώς, ειδικά τα ασημενια, και από τον καιρό που είναι εκεί, μαυρίζουν, και νομίζεις ότι βλέπεις καπάκι Coca Cola αυτήν χωρίς ζάχαρη, την zero.

Στις εξερευνήσεις, χρησιμοποιούμε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ μαχαίρι, να ελέγξουμε το αντικείμενο, δεν βάζουμε χέρι-δάκτυλα, μια και δεν ξέρουμε την κατάσταση. Και ΔΕΝ βάζουμε δάκτυλα σε σχισμές, αν θέλουμε να έχουμε ............10.

Η εξερεύνηση, θέλει εξάσκηση των ματιών, να αναγνωρίζουμε σχήματα που ΔΕΝ είναι της φύσης. Κάτι τελείως συμμετρικό, κάτι γυαλιστερό, κάτι που διαφέρει από τον υπόλοιπο βυθό σαν περιβάλλον, σχήμα, εμφάνιση, χρώμα, ελέγχεται, πάντα με προσοχή στην προσέγγιση, για την ασφάλειά μας.

Αντε, καλές εξερευνήσεις με πολλά ευρήματα. :cheer:
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 3):
nick10 (Δευ Ιαν 29, 2024 7:13 pm) • spyoly (Δευ Ιαν 29, 2024 7:16 pm) • Megalos (Δευ Ιαν 29, 2024 10:41 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10644
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6384 times
Been thanked: 10685 times
Επικοινωνία:

Re: Australian father and son duo find a $30,000 Rolex Submariner while snorkeling in river.

Δημοσίευση από nick10 »

Giorgos_I έγραψε: Δευ Ιαν 29, 2024 6:44 pm Υπάρχουν πολλές ιστορίες σχετικά με αντικείμενα που βρίσκουν διάφοροι στον βυθό. Ξεκινάμε από χαϊμαλια, δακτυλίδια, γυαλιά, ρολόγια και άλλα προσωπικά αντικείμενα.

Για τα Rolex, εχουν κυκλοφορήσει παγκοσμίως 3 ( τόσες ξέρω εγώ ), με ρολόγια που ανευρέθηκαν ή από τύχη, ή από την έρευνα με σκαπτικά από τον ιδιοκτήτη.( Χρυσό Day Date )

Μια και το θέμα ιντριγκαρει, ας το χρησιμοποιήσουμε σαν ένα εφαλτήριο γνώσης για την προστασια μας.

Προσωπικά, έχω βρεί αρκετά αντικείμενα, με τα μεγαλύτερης αξίας να είναι ασημένια δακτυλίδια και αλυσίδες. Και πλαστικό ρολόι. Εχω αναφερθεί ήδη σε άλλο νήμα.

Εχω συμμετάσχει σε έρευνες ανεύρεσης, μια και μόλις κάποιος χάσει κάτι, βλέποντας ότι εγώ έχω μάσκα στην παραλία, μου ζητάνε βοήθεια, που άλλες φορές είναι επιτυχής, και άλλοτε ανεπιτυχής. Τα να αναφέρω τα χαμένα που ψάξαμε, είναι περιττό, αλλά υπάρχει ένα δίδαγμα μετά από τόοοοοοοοοοσα χρόνια.

Η εμπειρία λέει τα εξής. "Δεν φοράμε ΠΟΤΕ στην θάλασσα, κάτι που δεν θα θέλαμε να χάσουμε" ΝΟΜΟΣ.

Με αφορμή τα ανωτέρω ποστ, ας αναφέρουμε έτσι ενδεικτικά τις διάφορες περιπτώσεις ανάλογα με τον βυθό και το αντικείμενο.
Αν ο βυθός είναι αμμώδης, με μαλακή άμμο, ότι χάσουμε, ειδικά κοσμηματα, που είναι μικρής επιφάνειας αλλά μεγάλου βάρους, πάει, το ρουφάει η άμμος.
Αν η άμμος είναι σκληρη, "χορτασμένη", αν προλάβουμε με την έρευνα, διατηρούμε πιθανότητες. Και στις δύο περιπτώσεις, δεν πρέπει να υπάρχει ανάδευση του βυθού από ρεύματα, κύμα, κλπ. μια και θολώνει ο βυθός . Τα μόνα που επιβιώνουν πιο εύκολα, είναι τα γυαλιά, μια κσι έχουν επιφάνεια και μικρό βάρος. Οι δε καδένες, βυθίζονται μερικώς, και το υπόλοιπο σκεπάζεται με άμμο.
Βυθός με βράχους, φύκια, κλπ διάφορα. Αν το αντικείμενο πέσει σε βράχο, σταθεροποιείται, αρκεί να μην υπάρχουν ανοίγματα, χαρακώματα, σχισμές, ή πυκνό φύκι. Να μην γλυστρήσει δηλαδή σε κάποιο άνοιγμα βράχου, ή πέσει μεσα στην πυκνή φυκιά. Και πάλι σημαντικο είναι να μην υπάρχουν ρεύματα.

Αντιθέτως, τα ρεύματα βοηθούν, σε αντικείμενα που χάθηκαν από καιρό, που παρασύρονται από αυτά, και τελικά σφηνώνουν σε στενώματα βράχων, όπου δημιουργούνται δίνες, αλλά ενω παρασύρονται με την άμμο λόγω βάρους παραμένουν στο "φίλτρο". Σε τέτοιες καταστάσεις, έχω βρεί αρκετά αντικείμενα, ειδικά δακτυλίδια. Απλώς, ειδικά τα ασημενια, και από τον καιρό που είναι εκεί, μαυρίζουν, και νομίζεις ότι βλέπεις καπάκι Coca Cola αυτήν χωρίς ζάχαρη, την zero.

Στις εξερευνήσεις, χρησιμοποιούμε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ μαχαίρι, να ελέγξουμε το αντικείμενο, δεν βάζουμε χέρι-δάκτυλα, μια και δεν ξέρουμε την κατάσταση. Και ΔΕΝ βάζουμε δάκτυλα σε σχισμές, αν θέλουμε να έχουμε ............10.

Η εξερεύνηση, θέλει εξάσκηση των ματιών, να αναγνωρίζουμε σχήματα που ΔΕΝ είναι της φύσης. Κάτι τελείως συμμετρικό, κάτι γυαλιστερό, κάτι που διαφέρει από τον υπόλοιπο βυθό σαν περιβάλλον, σχήμα, εμφάνιση, χρώμα, ελέγχεται, πάντα με προσοχή στην προσέγγιση, για την ασφάλειά μας.

Αντε, καλές εξερευνήσεις με πολλά ευρήματα. :cheer:
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες :cheer: :sh: :sh: Τελικά καλά κάνω που δεν φοράω σχεδόν ποτε ρολόι όταν κάνω μπάνιο :BB: :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Απάντηση