Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

οπου μιλαμε και γραφουμε επι παντος επιστητου
Απάντηση
gep
Δημοσιεύσεις: 2713
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 3501 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από gep »

Τηλέμαχος έγραψε:To πανό αυτό που ανήρτησες είναι ένας φάρος φωτός μέσα στις στρατιές του ερέβους των αριστερών. Το πιο εξοργιστικό είναι πως επιμένουν στην λανθασμένη επιλογή τους, δεν ακούν το λαό που αυτός ασκεί την εξουσία (δημο-κρατία) και συνεχίζουν επι τούτου βγάζοντας μας ανόητους , ακροδεξιούς (ξεχνώντας βεβαίως πως οι χιτλερικοί ήταν όλοι αριστεροί. Εθνικοσοσιαλιστές ), αλλά είπαμε, πρέπει η αριστερά να αγιοποιηθεί. Κάπου είχα δει ένα βίντεο με τον τσίπ... και κάποιος καραγιαννν...(σιχαίνομαι να γράψω τα ονομάτα των), να συμμετέχουν σε εκδήλωση στο σκόπια , χορεύοντας τραγούδια κατά του έλληνα κατακτητή και να λένε ανοικτά πως είναι δίκαιο το αίτημα των σλαβαλβανών. Εξαφανίστηκε το βίντεο αυτό. Η οργάνωση ήταν η γνωστή ουράνιο τόξο .
Γεωγραφικώς , ναι το μέρος αυτό ήταν στην αρχαιότητα μέρος της Μκαδονίας , όμως ο λαός δεν είναι έλληνικός . είναι σλάβοι έποικοι του 6 μ.χ. αιώνα. Από που και ως που, έχουν σχέση με μακεδόνες.
Δείτε τώρα λοιπόν πως το πάει ο σκοπιανός. Αφού έσβησε το Βόρεια , τώρα σιγά σιγά φέρνει και την ιστορικότητα. Είδατε την τελευταία του δήλωση περι πολιτιστικής κληρονομιάς και άλλα τέτοια; Ορίστε λοιπόν πως εγείρονται οι διεκδικήσεις. Μία,δύο και να σου τελικώς πως ο αλέξανδρος θα μας βγεί αλβανοσλάβος. Μας λέει ο κύριος αυτός πως οι μακεδόνες μιλούσαν μεταξύ τους μακεδονικά και στις διεθνείς διαλέξεις τους μιλούσαν ελληνικά επειδή ήταν η διεθνής γλώσσα της εποχής. Μα πως γίνεται όμως ρε φίλε στη γεωγραφική σου περιοχή να μην υπάρχει ούτε ένα μνημείο μακεδονικό , αλλά και να είχες , κανένα, να μην έχει σλαβική διάλεκτό; Δηλαδή για τα δικά τους μνημεία , και στις αναμεταξύ τους τιτλοδοσίες πάλι επελεγαν τα ελληνικά!!! ούτε κάν για δείγμα σλαβικό;;;.
Πως γίνεται ;;;
Ένα είναι το σίγουρο. Πως το μακεδονικό μόνοι μας το συντηρήσαμε , μόνοι μας το αναδείξαμε. Λίγο να κάτσεις να το μελετήσεις θα διαπιστώσεις το θλιβερό του αληθούς. Αυτοπυροβοληθήκαμε και αναρρωτιόμαστε γιατί (σαν τον αυτόχειρα να κάνει εγκληματολογικό έλεγχο στο πως αυτοκτόνησε) ... και ψάχνουμε φαντάσματα στους άλλους «προβοκάτορες »
Ώστε οι χιτλερικοί ήταν όλοι αριστεροί;
Πολύ ενδιαφέρον, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.
Αριστεροί όσο και το δημοκρατικό Κόμμα της Σουηδίας; δημοκράτες και αυτοί;
Ρε παιδιά δεν αφήνουμε την πολιτική και να χαρούμε τα ρολόγια μας;
Νισάφι.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από georgehh1982 »

IronHawk έγραψε:
georgehh1982 έγραψε:
IronHawk έγραψε:Μια χαρά είναι οι ταμπέλες τα κόμματα και οι ομάδες! Ο αυτοπροσδιορισμός οδηγεί στην αυτογνωσία.
Διαφωνώ ο αυτοπροσδιορισμός δημιουργεί κολλημένα άτομα με εγωισμό-φανατισμό που νομίζουν οτι είναι οι πιο σωστοί στον πλανήτη...και χωρίς ανοιχτά μυαλά.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Και κάπως έτσι ξεκινούν οι εκπτώσεις στη δημοκρατία. Γιατί πάντα θα υπάρχει ένας "ανοιχτόμυαλος" που θα κρίνει τον άλλο και θα προσπαθήσει να του επιβάλει την άποψή του.
Πολλές φορές όταν δει οτι αυτό δεν είναι εφικτό, τότε θα περάσει σε ποιο δραστικά μέσα, όπως το να προσπαθήσει με ένα δοκάρι να του ανοίξει το κεφάλι..., προκειμένου να τον βοηθήσει να "δει καθαρότερα" και να είναι στην κυριολεξία ανοιχτόμυαλος !
Προσωπικά κανέναν δεν προσπαθώ να αλλάξω απλά εξηγώ οτι αν πω ειμαι αριστερος δεξιος χριστιανος μουσουλμανος κλπ αυτόματα τοποθετώ τον εαυτό μου σε ένα κελί απόψεων και δεν ακούω κανέναν άλλο,όχι εγώ ο κάθε άνθρωπος.Για πήγαινε πες σε ενα Παπά κάποια κριτική για τη θρησκεία κλπ, θα σου απαντήσει είσαι αμαρτωλός να σε κάψει ο θεός την κατάρα μου να έχεις.Για πήγαινε πες σε κάποιον εθνικιστή οτι όλοι οι άνθρωποι στη γη είναι ίσοι και έχουν δικαίωμα στη ζωή,θα σου λέει εμείς οι Ελληνες το ενα το άλλο.Για πήγαινε πες σε εναν αριστερό οτι απλά αγαπώ την πατρίδα μου και δεν μου αρέσει να την προδίδουν και να την ξεπουλάνε θα σε πει φασίστα και άντε χάσου.Για μένα λοιπόν αυτές οι ταμπέλες και οι αυτοπροσδιορισμοί είναι λάθος.Τέλοσπάντων επειδή το θέμα είναι για την Μακεδονία θεωρώ οτι το όνομα δεν πρέπει να δωθεί,αν στην Αμερική δίπλα υπήρχε ένα κράτος που το έλεγαν Νέα Υόρκη γιατί έτσι του κάπνισε θα το άφηναν έτσι το θέμα οι Αμερικάνοι?

myseiko.freeforums.net
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από IronHawk »

georgehh1982 έγραψε:
IronHawk έγραψε:
georgehh1982 έγραψε:
IronHawk έγραψε:Μια χαρά είναι οι ταμπέλες τα κόμματα και οι ομάδες! Ο αυτοπροσδιορισμός οδηγεί στην αυτογνωσία.
Διαφωνώ ο αυτοπροσδιορισμός δημιουργεί κολλημένα άτομα με εγωισμό-φανατισμό που νομίζουν οτι είναι οι πιο σωστοί στον πλανήτη...και χωρίς ανοιχτά μυαλά.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Και κάπως έτσι ξεκινούν οι εκπτώσεις στη δημοκρατία. Γιατί πάντα θα υπάρχει ένας "ανοιχτόμυαλος" που θα κρίνει τον άλλο και θα προσπαθήσει να του επιβάλει την άποψή του.
Πολλές φορές όταν δει οτι αυτό δεν είναι εφικτό, τότε θα περάσει σε ποιο δραστικά μέσα, όπως το να προσπαθήσει με ένα δοκάρι να του ανοίξει το κεφάλι..., προκειμένου να τον βοηθήσει να "δει καθαρότερα" και να είναι στην κυριολεξία ανοιχτόμυαλος !
Προσωπικά κανέναν δεν προσπαθώ να αλλάξω απλά εξηγώ οτι αν πω ειμαι αριστερος δεξιος χριστιανος μουσουλμανος κλπ αυτόματα τοποθετώ τον εαυτό μου σε ένα κελί απόψεων και δεν ακούω κανέναν άλλο,όχι εγώ ο κάθε άνθρωπος.Για πήγαινε πες σε ενα Παπά κάποια κριτική για τη θρησκεία κλπ, θα σου απαντήσει είσαι αμαρτωλός να σε κάψει ο θεός την κατάρα μου να έχεις.Για πήγαινε πες σε κάποιον εθνικιστή οτι όλοι οι άνθρωποι στη γη είναι ίσοι και έχουν δικαίωμα στη ζωή,θα σου λέει εμείς οι Ελληνες το ενα το άλλο.Για πήγαινε πες σε εναν αριστερό οτι απλά αγαπώ την πατρίδα μου και δεν μου αρέσει να την προδίδουν και να την ξεπουλάνε θα σε πει φασίστα και άντε χάσου.Για μένα λοιπόν αυτές οι ταμπέλες και οι αυτοπροσδιορισμοί είναι λάθος.Τέλοσπάντων επειδή το θέμα είναι για την Μακεδονία θεωρώ οτι το όνομα δεν πρέπει να δωθεί,αν στην Αμερική δίπλα υπήρχε ένα κράτος που το έλεγαν Νέα Υόρκη γιατί έτσι του κάπνισε θα το άφηναν έτσι το θέμα οι Αμερικάνοι?

myseiko.freeforums.net
Ατυχές το παράδειγμα μιας που για όσους γνωρίζουν τον Αμερικανικό-Μεξικανικό πόλεμο. Αποτέλεσμα του οποίου (μεταξύ άλλων) ήταν και η σύσταση της πολιτείας του New Mexico.

Για να σου λύσω όμως την απορία σε αντίστοιχη περίπτωση οι Αμερικάνοι θα προσπαθούσαν πρώτα να τους διαλύσουν σαν κράτος χρησιμοποιώντας πολιτικά "μέσα" εκμεταλλευόμενοι την πληθυσμιακή ανομοιογένεια, αν αυτό δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα με πάτημα τις αλυτρωτικές βλέψεις τους που βλακωδώς έχουν εντάξει στο σύνταγμά τους... θα φρόντιζαν εντός 24ωρων να έχουν εισβάλει και θέσει υπό πλήρη έλεγχο ολόκληρο το κρατίδιο.
θα ισοπέδωναν οποιαδήποτε πολιτική και στρατιωτική υποδομή ώστε να χρειαστούν τουλάχιστον 50 χρόνια προκειμένου να έχουν ελπίδες ανάκαμψης.
Θα τους ανάγκαζαν σε εξευτελιστική αλλαγή συντάγματος/ονόματος/συμβόλων κλπ, ενώ θα φρόντιζαν να έχουν τον έλεγχο της πολιτικής ηγεσίας εφόρου ζωής!
Θα ήταν μια χρυσή ευκαιρία να δείξουν στην παγκόσμια κοινότητα τι παθαίνει όποιος επιβουλεύεται την εθνική κυριαρχία των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2713
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 3501 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από gep »

georgehh1982 έγραψε:
IronHawk έγραψε:
georgehh1982 έγραψε:
IronHawk έγραψε:Μια χαρά είναι οι ταμπέλες τα κόμματα και οι ομάδες! Ο αυτοπροσδιορισμός οδηγεί στην αυτογνωσία.
Διαφωνώ ο αυτοπροσδιορισμός δημιουργεί κολλημένα άτομα με εγωισμό-φανατισμό που νομίζουν οτι είναι οι πιο σωστοί στον πλανήτη...και χωρίς ανοιχτά μυαλά.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Και κάπως έτσι ξεκινούν οι εκπτώσεις στη δημοκρατία. Γιατί πάντα θα υπάρχει ένας "ανοιχτόμυαλος" που θα κρίνει τον άλλο και θα προσπαθήσει να του επιβάλει την άποψή του.
Πολλές φορές όταν δει οτι αυτό δεν είναι εφικτό, τότε θα περάσει σε ποιο δραστικά μέσα, όπως το να προσπαθήσει με ένα δοκάρι να του ανοίξει το κεφάλι..., προκειμένου να τον βοηθήσει να "δει καθαρότερα" και να είναι στην κυριολεξία ανοιχτόμυαλος !
Προσωπικά κανέναν δεν προσπαθώ να αλλάξω απλά εξηγώ οτι αν πω ειμαι αριστερος δεξιος χριστιανος μουσουλμανος κλπ αυτόματα τοποθετώ τον εαυτό μου σε ένα κελί απόψεων και δεν ακούω κανέναν άλλο,όχι εγώ ο κάθε άνθρωπος.Για πήγαινε πες σε ενα Παπά κάποια κριτική για τη θρησκεία κλπ, θα σου απαντήσει είσαι αμαρτωλός να σε κάψει ο θεός την κατάρα μου να έχεις.Για πήγαινε πες σε κάποιον εθνικιστή οτι όλοι οι άνθρωποι στη γη είναι ίσοι και έχουν δικαίωμα στη ζωή,θα σου λέει εμείς οι Ελληνες το ενα το άλλο.Για πήγαινε πες σε εναν αριστερό οτι απλά αγαπώ την πατρίδα μου και δεν μου αρέσει να την προδίδουν και να την ξεπουλάνε θα σε πει φασίστα και άντε χάσου.Για μένα λοιπόν αυτές οι ταμπέλες και οι αυτοπροσδιορισμοί είναι λάθος.Τέλοσπάντων επειδή το θέμα είναι για την Μακεδονία θεωρώ οτι το όνομα δεν πρέπει να δωθεί,αν στην Αμερική δίπλα υπήρχε ένα κράτος που το έλεγαν Νέα Υόρκη γιατί έτσι του κάπνισε θα το άφηναν έτσι το θέμα οι Αμερικάνοι?

myseiko.freeforums.net
"Για πήγαινε πες σε έναν αριστερό ότι απλά αγαπώ την πατρίδα μου και δεν μου αρέσει να την προδίδουν και να την ξεπουλάνε θα σε πει φασίστα και άντε χάσου."

Δηλαδή ο αριστερός δεν αγαπάει την πατρίδα του και του αρέσει να την ξεπουλάνε;
Αρέσει σε κανένα Έλληνα η ολέθρια κατάληξη του Μακεδονικού ζητήματος αριστερού ή δεξιού;

Ειλικρινά υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι ο Τσίπρας ξύπνησε ένα πρωί και είπε αφού έλυσα το οικονομικό και η Ελλάδα ευημερεί και τώρα που δένουμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα, αντέχω το πολιτικό κόστος να λύσω και το Μακεδονικό;
Καμμιά πίεση από φίλους Αμερικάνους, Γερμανούς, ΝΑΤΟ, κλπ. ότι αυτή η υπόθεση πρέπει να κλείσει γιά να προχωρήσουν με τα σχέδιά τους; μέχρι πότε θα μας επέτρεπαν να τους μπαίνουμε στο ρουθούνι;

Και εμένα δεν μου αρέσει εδώ που φτάσαμε αλλά είναι καιρός να παραδεχτούμε την ήττα μας. Οι βόρειοι γείτονες εδώ και δεκαετίες είχαν εξαπολύσει μία προπαγάνδα και οι δικοί μας οι πολιτικοί ή για να το βάλω καλύτερα οι πολιτικάντηδες αγρόν ηγόραζαν.

Είδαμε ποτέ από τα κόμματα κοινή εξωτερική ή εσωτερική πολιτική;
Η κάθε παράταξη αναιρεί τα της προηγούμενης και κάνει τα δικά της.
Το καράβι το τσακίσαμε στα βράχια και εκεί εμείς, μυαλό δεν βάζουμε, για όλα φταίει η άλλη παράταξη και η δικιά μας θα τα κάνει καλύτερα.
Ξεχνάμε την φράση του κυρίου Μητσοτάκη του πρεσβύτερου "και τι έγινε, σε δέκα χρόνια κανείς δεν θα το θυμάται" όταν ο κύριος Σαμαράς υπουργός Εξωτερικών τότε γύρισε με άδεια χέρια από την διαπραγμάτευση για το Μακεδονικό λόγω της αλαζονικής στάσης που κράτησε κατά τις συνομιλίες και αργότερα απομακρύνθηκε ως ακατάλληλος από το υπουργείο Εξωτερικών; ο οποίος αργότερα δημιούργησε την Πολιτική Άνοιξη, ανέτρεψε την κυβέρνηση της Νεας Δημοκρατίας του Μητσοτάκη και αργότερα η Νέα Δημοκρατία τον επικρότησε χριζοντάς τον αρχηγό της;

Αριστερός ήμουνα στα 20, γιατί πίστευα ότι όλα τα στραβά ψωμιά τα έπαθε η δεξιά γιατί η δεξιά κυβέρνησε μεταπολεμικά και έφερε την Ελλάδα τέλη δεκαετίας 70 σε αυτό το χάλι.
Τώρα έχω περάσει τα 60. Χαιρόμουν το 81 όταν το ΠΑΣΟΚ κέρδισε τις εκλογές, μέχρι που τους είδα να κάνουν τα ίδια.
ΣΥΡΙΖΑ; άστα να πάνε.
Τα άκρα ούτε συζήτηση.
Εγώ το μάθημά μου το πήρα από εναν πλανόδιο που πήγαινε έξω από τα γήπεδα και τις προεκλογικές συγκεντρώσεις και πουλούσε ΧΡΩΜΑΤΑ όπως μου το έθεσε.
Μπλε, πράσινα, κόκκινα κίτρινα δεν είχε σημασία, από αυτά έβγαζε το ψωμί του.
ΧΡΩΜΑΤΑ κύριοι. Αυτά μας πουλάνε οι πολιτικοί και όποιος αγοράζει, κακό του κεφαλιού του.
Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και απολύτως σεβαστό. Ο καθένας, ακόμη και ο χρυσαυγήτης.



Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από georgehh1982 »

Ωραίες απόψεις παιδιά,να ξέρετε πάντως οτι δεν τηρούν όλα τα Κράτη τις υπογραφές τους,βλέπε Τουρκία τις βλέψεις που έχει κατά μας,ας πούμε οτι δίνουμε το όνομα και μετά απο λίγο πούνε τα Σκόπια εεεπ μας ανήκουν και τα Ελληνικά εδάφη,τι θα γίνει τότε? μπορείτε εσείς να είστε σίγουροι οτι δεν θα συμβεί? και όσοι βιαστούν και μιλήσουν για πολέμους να ξέρετε οτι ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι , τα αναφέρω αυτά για προβληματισμό... Να ξεκαθαρίσω οτι και στα Σκόπια και στην Τουρκία κάποιο ποσοστό λαού δεν έχει κανένα πρόβλημα μαζί μας οι κυβερνήσεις και κάποιοι ακραίοι όμως έχουν...

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από IronHawk »

georgehh1982 έγραψε:Ωραίες απόψεις παιδιά,να ξέρετε πάντως οτι δεν τηρούν όλα τα Κράτη τις υπογραφές τους,βλέπε Τουρκία τις βλέψεις που έχει κατά μας,ας πούμε οτι δίνουμε το όνομα και μετά απο λίγο πούνε τα Σκόπια εεεπ μας ανήκουν και τα Ελληνικά εδάφη,τι θα γίνει τότε? μπορείτε εσείς να είστε σίγουροι οτι δεν θα συμβεί? και όσοι βιαστούν και μιλήσουν για πολέμους να ξέρετε οτι ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι , τα αναφέρω αυτά για προβληματισμό... Να ξεκαθαρίσω οτι και στα Σκόπια και στην Τουρκία κάποιο ποσοστό λαού δεν έχει κανένα πρόβλημα μαζί μας οι κυβερνήσεις και κάποιοι ακραίοι όμως έχουν...

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Δεν χρειάζεται προβληματισμός για θέματα που θα έπρεπε να θεωρούνται αυτονόητα.

- Οι ειδικές υπηρεσίες θα αναλάβουν να αποδείξουν το αξιόμαχο της εκπαίδευσής τους.
- Τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας, όσο και οι οπλίτες θα πράξουν το καθήκον τους.
- Οι επίστρατοι θα τιμήσουν τον όρκο τους προς την πατρίδα.

Όλοι μας θα κληθούμε να πέσουμε υπέρ πίστεως και πατρίδος.
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
STF
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 10:57 pm
Has thanked: 78 times
Been thanked: 321 times

Re: Ημέρα ντροπής = Θα υπάρξει και συνέχεια

Δημοσίευση από STF »

Argo98 έγραψε:Στέφανε ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί με ιδεολογίες σε βάθος για να έχω γνώσεις αλλά που τα έχετε δει όλα αυτά για να έχετε τέτοια ρομαντική και ωραιοποιημένη εικόνα για την αριστερά..??
Argo98 έγραψε:Ακόμα περιμένω απάντηση...
Αγαπητέ Βασίλη ελπίζω να κατάλαβες πως δε μπαίνω συχνά στο forum. Το καλοκαίρι είναι μια δύσκολη περίοδο στη διαχείριση χρόνου.

Ειλικρινά είναι δύσκολο να σου απαντήσω, κυρίως γιατί μάλλον δεν είμαι αριστερός. Ένα είναι μόνον σίγουρο, η ρομαντική αριστερά δεν έχει βρει εφαρμογή στην ιστορία της ανθρωπότητας (πόσο μάλλον η αριστερά του Τσίπρα). Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως στη θεωρία δεν υπάρχει.

Edit: Καταλαβαίνω πως η απάντηση είναι ελλιπείς. Είναι που δε μου αρέσουν οι πολιτικές συζητήσεις στα forum, οπότε συγνώμη αλλά θα το αφήσουμε εδώ.
These users thanked the author STF for the post (total 2):
Argo98 (Κυρ Σεπ 16, 2018 8:30 am) • Megalos (Σάβ Σεπ 29, 2018 10:42 pm)
Rating: 15.38%
Στέφανος
Απάντηση