Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

οπου μιλαμε και γραφουμε επι παντος επιστητου
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από pontioz »

Πέρυσι τέτοιον καιρό είχα μόλις τελειώσει δύο διδακτορικά:
-το πρώτο είχε τίτλο «Μπύρα: μεμονωμένες και συνδυαστικές μέθοδοι κατάποσης»
-το δεύτερο είχε τον συναφή τίτλο: «Αλλαντικά-τυριά: περιπετειώδεις γαστριμαργικοί συνδυασμοί»

Είχα καθιερώσει βραδιές με την καλύτερη παρέα, στο καλύτερο σημείο του νησιού.
Εγώ μαζί μ’εμένα, παρέα με έναν σκληρό δίσκο γεμάτο ταινίες και σειρές και δούλευα παράλληλα αμφότερα τα διδακτορικά μου: μια τάβλα –μεγάλη τάβλα!- γεμάτη στο ένα ημισφαίριο με αλλαντικά και στο άλλο τα ανάλογα σχετικά-αλλά-και-άσχετα τυριά και παραδίπλα τη μπύρα στο ανάλογο ποτήρι.
Μία τουλάχιστον βραδιά την εβδομάδα ήταν αυτή της σκληρής μελέτης!

Ώσπου κάποια στιγμή μόλις είχε μπει η Άνοιξη, αποφοίτησα:
πήρα αμφότερα τα διδακτορικά μου με συντελεστή 118 (σε κιλά). Να μην αναφέρω τους υπόλοιπους συντελεστές σε χοληστερινοτριγλυκεριδιοζάχαρο –είχανε πάει εκεί που η πολυαγαπημένη σύζυγός μου με στέλνει κάθε φορά που παίρνει χαμπάρι ότι αγόρασα ένα λουρί/ρολόι…

Το πράγμα έπρεπε να ελεγχθεί….
Το κορμί μου δε μου άρεσε…
Το πρόσωπο… εντάξει, αυτό είναι αναλλοίωτο στα κιλά, στις αντιξοότητες (μια μέρα χωρίς ρολόι), στο χρόνο, στις κακουχίες (έχει καλό σημάδι η Νανά…), στις διάφορες κοσμικές κι απόκοσμες δυνάμεις: δε μπορεί να αλλάξει το τέλειο!
Εικόνα

Εγώ φανταστικέ μου Αναγνώστη είμαι διάσημος –πλανητικά και διαπλανητικά- για κάποια πράγματα: το εκπληκτικό μου πρόσωπο (δεν αλλάζει), το ποθητό μου κορμί (αλλάζει), το κοφτερό μου μυαλό (κόβει…).

Αφού λοιπόν είχε αλλάξει η μία από τις τρεις παραμέτρους που συγκροτούν/συγκρατούν την κοσμική ισορροπία, κάτι έπρεπε να γίνει.
Το πράμα είχε πάρει δραματικές διαστάσεις: μέχρι και τη γιουροβίζιον την κέρδισε γυναίκα με μούσι!

Πριν όμως ξεκινήσει η υπερπροσπάθεια για την αλλαγή του κορμιού να έρθει σε πιο μετρήσιμα μεγέθη –σε κιλά και δείκτες- ένα τελευταίο γλεντάκι, one last hurrah βρε αδερφέ, ήταν απαραίτητο!
Και τίνι καλύτερω τρόπω να αποχαιρετήσεις τα υψηλά κιλών και δεικτών από μια ομοιοπαθητική θεραπεία με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν, σε αγαπούν και εκτιμούν αυτό που πας να κάνεις;
Νάσου, λοιπόν, μια (επι)εκδρομή μέχρι το Σαλόνικα όπου φάγαν οι κοιλιές ψάρια και τα μάτια περίδρομο με τους συνήθεις υπόπτους… dimi… blackbird… xartogiaka…
Εικόνα

Εικόνα

΄Ετσι, υπέροχα, συμπαθέστατέ μου, πήρα με άριστα τα δύο διδακτορικά για τα οποία τόση ώρα σπαταλώ τον υπερπολύτιμο χρόνο σου περιγράφοντάς τα!
Από την επόμενη μέρα το ψωμί έγινε παξιμαδάκι ολικής… τα αλλαντικά γίνανε φύλλα από λαχανικά… οι σάλτσες γίνανε ωμό ελαιόλαδο… οι τυρόπιτες γίνανε μήλα… τα πιτόγυρα γίνανε γιαουρτάκι… οι μπύρες γίνανε μεταλλικό νερό… τα γλυκά γίνανε ανάμνηση… η απογευματινή σιέστα έγινε μισάωρο (για αρχή) τρέξιμο…
Τρεις φούρνοι, πέντε γυράδικα και οκτώ ζαχαροπλαστεία κλείσανε, οι αλλαντοποιίες το γυρίσανε στις σαλάτες, η Σουρωτή εξαγόρασε όλες τις ζυθοποιίες, ο εκπρόσωπος του Southern Comfort με τιμώρησε με ατιμωτική αποστρατεία κι ο Βεζούβιος στην Κέρκυρα είχε κρεμασμένη μεσίστια τη σημαία της Νάπολι…

Οι ώρες ήταν δύσκολες…
Εικόνα

Έπρεπε, όμως, να γίνει!
Έπρεπε να φανώ δυνατός!
Για εμένα, για τη Νανά, για τις αμέτρητες θαυμάστριές μου!
Γιαυτό κι εγώ θαρραλέε μου ξεκίνησα το μεγάλο αγώνα, το δύσκολο αγώνα, έναν αγώνα άνισο με όπλα τα παξιμάδια, τα χόρτα και τις σόδες, αλλά είχα μαζί μου και το υπέρτατο και ανίκητο όπλο: τη θέληση και το χαμόγελό μου!!!
Ποια υπερκόσμια δύναμη μπορεί να ανταγωνιστεί αυτό καταπληκτικέ μου;;;
Εικόνα

Φυσικό ήταν λοιπόν να βγω νικητής σε αυτό τον αγώνα!!!

Κι εκεί που ούτε με τη φαντασία μου δε μπορούσα να τρέξω για παραπάνω από δέκα λεπτά, έφτασα να τρέχω καμιά ώρα!
Κι εκεί που ούτε με το 4Χ4 δε μπορούσα να ανέβω μια ανηφοριά, έφτασα να τρέχω στα βουνά!
Κι εκεί που έλεγα ότι ποτέ δε θα ξαναμπεκρουλιάσω… το ξανακάνω!!!!!!
(άσχετα που γίνομαι ζάντα με δυοτρεις μπύρες πια…)

Πήρα τα αθλητικά παπουτσάκια μου, πήρα τα αθλητικά ρουχαλάκια μου κι άρχισα να τρέχω!
Μέχρι και κολάν πήρα για το τρέξιμο!
(δεν θα ξεχάσω το βλέμμα του πωλητή όταν με ρώτησε αν είναι εντάξει το κολάν και του ζήτησα ένα πιο άνετο… κολάν… πράισλες λέμε…)

Έχω έρθει, το λοιπόν, στα ίσα μου από δείκτες και κιλά (μάινους 25), κι ένα πρωινό
μου τη σκάει ένας μπαμπάς στο σχολείο που αφήνουμε τα πιτσιρίκια:
-Τρέχεις ανηφόρα ρε;
-Τρέχω ρε!
-Πόσο ρε;
-Καμιά ντουζίνα χιλιόμετρα ρε!
-Και γιατί δεν τρέχεις στον δεκαεφτάρη τον αγώνα ρε;
-Άσε μας ρε!
-Τρέχα ρε!
-Λες ρε;
-Λέω ρε!
-Πότε είναι ρε;
-Το Φλεβάρη ρε!
-Ρε λες;
-Ρε λέωωωω!!!

Και νασου ο Πόντιος να δηλώνει συμμετοχή στα δεκαεφταχιλιόμετρα εδώωω:
http://www.corfumountaintrail.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
These users thanked the author pontioz for the post (total 2):
Megalos (Τρί Φεβ 09, 2016 4:49 pm) • nick10 (Τετ Φεβ 10, 2016 1:01 am)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από pontioz »

Δήλωσα τα δεκαεφτά χιλιόμετρα γιατί…
Στα 8χλμ. θα με περνούσαν οι μαμάδες με τα παιδιά τους.
Στα 40χλμ. μάλλον θα μου κάναν τα σαράντα.
Στα 80 χλμ. …είναι λόγοι αρχής: η εκκίνηση ήταν το Σάββατο μεσάνυχτα κι εγώ Σάββατο μεσάνυχτα ξεκινάω μόνο αλκοολοαγώνες!

Να λοιπόν η προετοιμασία, να η προπόνηση, να ο εξοπλισμός… έτοιμος ο Γιωργάκης!
Το μόνο που έμενε ήταν να γίνει η αναγνώριση της διαδρομής για δύο λόγους: έπρεπε να «οργανώσω» τις δυνάμεις μου και να μη χαθώ (είμαι τόσο ικανός στα χασίματα που μπορώ να πάω από την Κέρκυρα στην Κοζάνη μέσω ξηράς…).

Κανονίζω να πάω για αναγνώριση νωρίς δια παν ενδεχόμενο.
Παρκάρω στη μαρίνα στις Μπενίτσες…
Εικόνα

και απόλαυσα την ανατολή.
Εικόνα


Αυτό είναι και το πιο ενδιαφέρον κομμάτι στην αρχή, μιας και η διαδρομή ήταν στον επαρχιακό δρόμο, μέχρις ότου μπω στο μονοπάτι, στην αρχή με φυλλωσιές…
Εικόνα

…μετά χωμάτινο…

Εικόνα

…και με σημεία με μικρά συμπληρώματα από κορμούς δέντρων.
Εικόνα

Σε λίγο ζορίζει το πράμα. Χρειάζεται και το σκοινί για να ανέβεις…

Εικόνα

…και προσεκτικά πατήματα στις πέτρες αφ’ενός για να ανέβεις, αφ’ετέρου για να μη φύγει καμιά πέτρα κι εσύ μαζί της…

Εικόνα

Από ένα σημείο και μετά φανταστικέ μου ο ανήφορος φαινόταν κάπως έτσι…

Εικόνα

Τα’χα ήδη παίξει και δεν είχα ακόμη αντιληφθεί ότι αυτό δεν είναι απολύτως τίποτα!

Επιπλέον δυσκολία τα πολλά ελαιόδιχτα γεμάτα ελιές, τα οποία κάνουν το μονοπάτι πιο γλιστερό κι από πάγο…

Εικόνα

Με μεγάλη ανακούφιση έφτασα στο τέλος της πρώτης ανάβασης, το ξωκλήσι της Αγίας Κυριακής…

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Από όπου η θέα προς όοοοοοοολο το βόρειο τμήμα του νησιού σε ξεκουράζει μονομιάς!

Βορειοανατολικό κομμάτι…
Εικόνα

Βορειοδυτικό κομμάτι…
Εικόνα

Βέβαια, μετά από λίγο ξανακουράζεσαι μονομιάς γιατί αντικρύζεις την επόμενη ανάβαση!
Το τέρμα της είναι η μικρή λευκή κουκκίδα στο βάθος…

Εικόνα

Μέχρι αυτή τη λευκή κουκκίδα παρεμβάλλεται ένα μεγάλο κομμάτι μέσα από κατηφορικά μονοπάτια γεμάτα φυτευτή πέτρα…

Εικόνα

Χωριά με αυτοκρατορική εσάνς…
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

…όπου κοιτάς με αγωνία αν έχεις πλησιάσει καθόλου το ραντάρ…

Εικόνα

…και αφού περάσεις ένα μεγάλο κομμάτι δασικού δρόμου…
Εικόνα

...ξανακοιτάς εάν πλησιάζεις την ανάβαση.
Εικόνα

Το πράγμα «καλυτερεύει» μόλις φτάσεις στο δεύτερο χωριό –Άγιοι Δέκα! Εκεί σε υποδέχονται οι κάτοικοι με μια ζεστή καλημέρα, μα αυτοί δε μπορούν να σε ανεβάσουν από τα σκαλιά…
Εικόνα

Κι εκεί που λες «Ωραία! Τελειώσαν τα σκαλιά»…
Εικόνα

…πάρε κι άλλα!!!
Εικόνα

Ήμουν πια στο ξεκίνημα της δεύτερης ανάβασης.
Από αυτό το κομμάτι υπερανθεκτικέ μου δεν υπάρχουν φωτογραφίες, παρά μόνο από χορταράκια, όπου η κούραση ήταν τέτοια που νόμιζα ότι σύντομα θα βρεθώ από κάτω τους.
Εικόνα

Κατάφερα και σκάρωσα μία φωτογραφία της υπέροχης θέας σε κάποιο από τα –πολλά- διαλείμματα για να πάρω ανάσα (βορειοδυτική πλευρά του νησιού).
Εικόνα

Είχα ήδη καβατζάρει το δίωρο…
Εικόνα

Και μετά από λίγο, το τέλος και της δεύτερης ανάβασης!
Ποτέ μου δε χάρηκα τόσο πολύ στο αντίκρυσμα ενός λευκού γλόμπου!!!
Εικόνα

Στο μοναστήρι του Παντοκράτορα θα είναι ο σταθμός ανεφοδιασμού μας στον αγώνα (και ο χώρος που θα γραφτεί ιστορία…).
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και αφού ρίξω μια τελευταία –κοντινή- ματιά στο γλόμπο του ραντάρ, ετοιμάζομαι για την άγρια κατηφόρα.
Εικόνα

Αυτή τη φορά η εξαιρετική θέα απεικονίζει το νοτιοδυτικό κομμάτι του νησιού.
Εικόνα

Και αρχίζει η κατηφόρα, η οποία είναι στην αρχή της ιδιαίτερα βάναυση (μη σε ξεγελάνε οι φωτό καταπληκτικέ μου: παίζει να είναι αρκετές μοίρες κλίση…)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

…αλλά μετά περνάς από ένα ευχάριστο κομμάτι στον ελαιώνα…
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


…μέχρις ότου φτάσεις στον Άη Νικόλα που σημαίνει ότι πλησιάζεις στο τέρμα της διαδρομής!
Εικόνα

Αφήνοντας τον Αη Νικόλα…
Εικόνα

…έχει ένα σχετικά άνετο κατηφορικό κομμάτι…
Εικόνα

…που σε βγάζει στο τέλος του κύκλου των 17 χιλιομέτρων…
Εικόνα

…μη έχοντας λασπώσει και τόσο πολύ, ένεκα η έλλειψη βροχής για αρκετό χρονικό διάστημα, τα παπούτσια σου.
Εικόνα

Η εγγραφή έγινε, η αναγνώριση έγινε, η οργάνωση έγινε… όλη;
Όχι!
Έμεναν κάποιες τελευταίες λεπτομέρειες.
Όπως παρατήρησες πιο πάνω οπτικέ μου μαραθωνοδρόμε κατά την εγγραφή μου δήλωσα και ομάδα. Έπρεπε λοιπόν αυτή η ομάδα να έχει και την επίσημη αγωνιστική εμφάνισή της!
Κατά την παράδοση του αριθμού, μας δόθηκε και η μπλούζα του αγώνα…
Εικόνα

Εικόνα

Φαντάσου ρε καρντάση έναν ροζ μουλαροΠόντιο να λαχανιάζει και να βογκάει στις πλαγιές! Θα μαραθούν στο γέλιο και οι πέτρες!

Πώς να αρνηθώ στον Πίπη και να μην αλλάξω την ονομασία της ομάδας από Corfu Paneristi Team σε Paneristi Hellas και να συμπληρώσω το Corfu crew;
Και εγένετο η επίσημη αγωνιστική εμφάνιση της ομάδας, η οποία, για να είμαι ειλικρινής και μετριόφρων, πολύ μ’αρέσει!

Εικόνα

Εικόνα

Αλλά πως είναι δυνατό να μην είναι καταπληκτικό το αποτέλεσμα όταν το σχεδιάζουν τέτοιες φάτσες;;;

Εικόνα

Και έχοντας πάρει το νούμερό του το νούμερο, και τα απαραίτητα εξαρτήματα για το μεγάλο αγώνα…
Εικόνα

Όλα ήταν έτοιμα πια!
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από pontioz »

Πρωί Σαββάτου, 7 του Φλεβάρη, και η άφιξη στο χώρο προετοιμασίας-εκκίνησης-τερματισμού.
Παρκάρισμα στη μαρίνα…
Εικόνα

…έτοιμος, γεμάτος αυτοπεποίθηση και σιγουριά και βεβαιότητα και δύναμη και κουράγιο και αποφασιστικότητα…
Εικόνα

…κάνω την αναγνωριστική μου βόλτα στο χώρο της εκκίνησης/τερματισμού.
Εικόνα

Όπου ήδη έχουν ξεκινήσει οι των 40 χιλιομέτρων και έχουν συμπληρώσει 8ωρο και βάλε οι των 80 χιλιομέτρων.
Εικόνα

Και εγώ ξεκινάω τις επαφές μου δια παν ενδεχόμενο…
Εικόνα

Βρήκα και που αλλάζουμε…
Εικόνα

…αλλά και την τελευταία στάση πριν την εκκίνηση!
Εικόνα


Ρίχνω μια ματιά στην κορυφή που θα κατακτήσω…
Εικόνα

Και…
ΙΔΟΥ!!!
Η αυτού Ποντιότης, ο κατακτητής πασών των κορυφών, ο αναμασών τοις βράχοις και πτύων αυτοίς χαλίκια, ο γητευτής του δάσους, ο ποιών μέτρα τα χιλιόμετρα, ο ταχύτατος, ο ακατάβλητος, ο πανέμορφος –φάτε τη σκόνη του κολάν μου Ντίμη και Μαυροπούλη!!!

Εικόνα

Και μετά τα αποκαλυπτήρια –και τα αναρίθμητα αυτόγραφα και λιποθυμικά επεισόδια- η γη επανήλθε στην περιστροφική της κίνηση και ο αγώνας στα ίσα του…

Εικόνα

Ο νικητής από το 80άρι…

Εικόνα

(Γατί: στις μπύρες τον έχω για ζέσταμα…)

Και εγώ βγάζω σέλφι με αυτούς που πλειοδότησαν στο διαγωνισμό!

Prokopis: οφίσιαλ τούριστ μεμοραμπίλια σαπλάιερ!
Εικόνα

Theofilos: οφίσιαλ μπούτσερ εντ ρουμς του λετ!
Εικόνα

Μια ομαδική με τα καρντάσια…
Εικόνα

…και μια με τα μωβ χρονομέτρησης για ξεκάρφωμα!
Εικόνα

Και αφού έγινε η εκκίνηση, όπου κόσμος φεύγει, κόσμος χαιρετάει, μα τις γυναίκες να φωνάζουν εμένα, πήραμε τον ανήφορο όπως σου έχω περιγράψει πιο πάνω!

Ενδιαφέρουσα ήταν η στιχομυθία με τη Γιαπωνεζούλα που πέτυχα πριν τη μεγάλη ανάβαση…
Εικόνα

-Αλό!
-Αλό!
-Γουέρ αρ γιου φρομ;
-Τζαπάν!
-Γουάου!
-Γιου;
-Μι Πόντιος!
-Όου φαντάστικ!
-Φαντάστικ γιου σέι νάθιγκ!
-Οουκέι! Οουκέι! Μπάι μπάι!...

Ένα μικρό ισιωματάκι πριν την ανάβαση κι ευκαιρία για μια καρπίσια με non toxic Pontiac sweat στο leather strap…
Εικόνα

Εικόνα

Και φτάνω στα περίφημα σκαλιά, τα οποία αν έχεις καλή παρέα (πρώτη φορά τον είδα τον τύπο, αλλά ωραίος)…
Εικόνα

…τα ανεβαίνεις ευκολότερα…
Εικόνα
(δεν είναι χαμόγελο, λαχάνιασμα και σκάσιμο είναι αυτό που βλέπεις)

…αλλά είναι πολλά τα ρημάδια!
Εικόνα


Και αφού τελείωσε η ανάβαση, όπου I saw Jesus soldier, I said the bishop Panagiotis και ξερωγωεντάξει, με αγαλλίαση είδα το μοναστήρι για να εκπληρώσω το τάμα μου!
Εικόνα

Βρίσκω έναν τύπο και του λέω «καρντάση έχω κάνει ένα τάμα! Σε παρακαλώ τράβα όσες φωτογραφίες μπορείς!»
Κι ο τύπος έκπληκτος παρακολουθεί αυτό που δεν περίμενε ποτέ του να συναντήσει σε έναν αγώνα ορεινού τρεξίματος…
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μη σκας Πάνο!
Να είσαι σίγουρος ότι μπορώ να αλλάξω λουρί χωρίς να γρατζουνίσω το ρολόι ακόμα και κατά την είσοδο διαστημοπλοίου στη γήινη ατμόσφαιρα, χτυπώντας νεσκαφέ με το κουτάλι…

Εικόνα

Εικόνα

-Μεγάλε αυτό γιατί το κάνεις;
-Για δύο λόγους φίλε: ο ένας ότι είμαστε κάτι καμμένοι που το’χουμε το θέμα με τα ρολόγια και τα λουριά και ο άλλος λόγος είναι γραμμένος στο μανίκι!
Εικόνα

Χειρουργικές κινήσεις λέμε! Μπορώ να το κάνω και στον ύπνο μου…
Εικόνα

Έτοιμος!
Εικόνα

Και αφού το τάμα εκπληρώθηκε και –πάω στοίχημα!- η πρώτη δρομική αλλαγή λουριού έλαβε χώρα…
Εικόνα

…ξεκινάω την κατάβαση!

Το πράγμα από ένα σημείο και μετά είχε αρχίσει να ζορίζει. Είχα εξαντληθεί και οι κράμπες με γυροφέρνανε, ώσπου κάποια στιγμή, σαν επιφοίτηση, ήρθαν στο μυαλό μου τα λόγια ενός τιτανομεγιστοτεράστιου ανδρός δρομέως λέγοντος:
«Κι όταν η κούραση σε κυριεύει, μην πτοείσαι καλέ μου padawan: βρες το καλύτερα σχηματισμένο κολάν και ακολούθησέ το –κι έτσι θα φτάσεις με ασφάλεια στον προορισμό σου…»
Όπερ και εγένετο!

Και έτσι έφτασα στον τερματισμό!
Εικόνα

Εικόνα

Το ίδιο και οι Prokopis kai Theofilos…
Εικόνα

Εικόνα

Ο στόχος επετεύχθη στο ακέραιο:
Χρόνος 3 ώρες.
Εικόνα

Αλλαγή λουριού.
Εικόνα

Και όχι ασθενοφόρο.
Εικόνα

Γι’αυτό και μετά το φαγητό που προσφέρθηκε στους δρομείς ήταν εξαιρετικό…
Εικόνα

…αλλά ο ηλεκτρολύτης ήταν ακόμη καλύτερος!!!
Εικόνα

Καταπληκτικέ μου Αναγνώστη έτσι έχουν τα πράγματα στη ζωή μου τον τελευταίο χρόνο: μεγάλη αλλαγή στην υγεία μου, μεγάλη αλλαγή στη διάθεσή μου, μεγάλη αλλαγή στο κορμί μου.

Ήταν μια περίεργη χρονιά. Είχε πολλά γεγονότα και δυστυχώς όχι όλα ευχάριστα. Μιας και είναι όλα όμως κομμάτι της ζωής, με έκαναν να εκτιμώ τη ζωή.
Να εκτιμώ την υγεία μου, να περιφρουρώ την υγεία μου, για να είμαι κοντά σε αυτούς που αγαπώ και πρέπει να τους στηρίξω. Ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά, η υγεία δεν είναι συντήρηση, είναι υποχρέωση. Δεν είναι μόνο δική μας, είναι για τα παιδιά μας.
Δε δικαιούμαι να πάθω τίποτα γιατί δε δικαιούμαι να αφήσω παιδική ψυχή να μεγαλώσει απροστάτευτη.

Να βρούμε ό,τι μας ηρεμεί, ό,τι μας γεμίζει, γιατί η υγεία παρέχεται στο κορμί από την ψυχή...
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12389
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από markosgr28 »

Φίλε τα λόγια είναι λίγα για να περιγράψουν αυτή τη δημοσίευση. Το κείμενο, όπως πάντα μου έφτιαξε τη διάθεση και χορταστικό σε όγκο, όπως και πολύ ωραίες φωτο. Η όλη παρουσίαση ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, όπως πάντα. Το διάβαζα και έλεγα μέσα μου να μην τελειώσει.

Να είσαι πάντα καλά φίλε και του χρόνου με το καλό να συμμετάσχεις και να μας μεταφέρεις όλο το κλίμα, τη διάθεση, τις εικόνες αυτής της εμπειρίας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1027 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από cupra73 »

Ρε τρελέ συνονόματε τι να πρωτοσχολιάσω.......η αλλαγή λουριού on the go ολα τα λεφτά, το ίδρωσες καλά το πανέρι λέμε, χαχαχαχαχα. :good:

(το κονε με την Ελλ. ομαδα διάσωσης το καλύτερο....ποτέ δεν ξέρεις... :BB: )

Φανταστικό ολο το ρεπορτάζ, πάντα γερός και πάντα τέτοια.!!! $0$$$
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 337 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Αψογη περιγραφή αλλά και η αλλαγή στο λουράκι απίστευτη, ευχαριστούμε για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42436
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38856 times
Been thanked: 8430 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από Megalos »

πολλα ευχαριστιες αγαπητε Γιουρικα για την καταπλητικη ενημερωση σου ... οπως παντα γλαφυρος , περιγραφικοτατος και με εξαιρετικες φωτογραφιες :sh: :sh:
και του χρονου με υγεια :rose
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από captain »

... Πόντιε παλαλέ ... δεν παίζεσαι ... :sh:
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Τι να πω Γιωργαρα. Εισαι ταλενταρα ψυχαρα μαλαμα και γραφεις απιστευτα ομορφα. Μπραβο λεβεντια και συγχαρητηρια ΑΘΛΟΣ!
Άβαταρ μέλους
ZIKOS
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 7:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 43 times

Re: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά (και άλλα παραμύθια...)

Δημοσίευση από ZIKOS »

Ειναι απο τα ποιο απολαυστικα ποστ που εχω διαβασει
Οχι μονο εδω,αλλα σε ολο το ιντερνετ
Μπραβο ρε φιλε
Και για τις μεγαλες αλλαγες που εκανες στη ζωη σου για το καλο της υγειας σου
Και για τον απολαυστικο τροπο που γραφεις
Και τα ωραια λογια που εγραψες στο τελος,οτι η υγεια μας ανηκει στα παιδια μας
Και που το μοιραστικες με εμας
Μπραβο και παλι
Ξερουμε ηδη τον νικητη των 80 χ.λ.μ για τον επομενο χρονο :wow:

Υ.Σ :Eνα παραπονο εχω μονο...ξεχασες να βαλεις φωτο απο το μηχανακι που σε ανεβασε εκει επανω :smile:
Οταν εμεις ειχαμε 100 δις δανεια οι Ευρωπαιοι δεν ειχαν ουτε νομισμα!!!
Απάντηση