Νεκρανάσταση υπολογιστή...

οπου μιλαμε και γραφουμε επι παντος επιστητου
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Νεκρανάσταση υπολογιστή...

Δημοσίευση από pontioz »

Όπως γνωρίζεις ηλεκτρονικέ μου συνοδοιπόρε στα ρολόγια και την καθημερινότητα, ένα σημαντικό -αν όχι το σημαντικότερο- εργαλείο για την επαφή μας είναι ο υπολογιστής!
Καλό το κινητό με το γουάιφάι, καλό και το τάμπλετ, αλλά χωρίς την οπτική και υπολογιστική άνεση που σου παρέχει ο υπολογιστής... μισοδουλιές, μισόλογα και μισοαπολαύσεις...
Και άντε, το πρωί στο γραφείο, μια ματιά τη ρίχνεις στα κλεφτά, την υπόλοιπη ημέρα μια ματιά τη ρίχνεις στα κλεφτά.
Τί μπορεί όμως να συγκριθεί με την απόλαυση της στιγμής όπου, μετά από μια κοπιαστική ημέρα, έχει/ουν κοιμηθεί το/τα raison d'etre (παιδιά ή κάθε λογής έμβια όντα που βρίσκονται υπό την προστασία-φροντίδα σου) και ο raison d'aller fou (σύζυγος) και αράζεις με ένα αφέψημα δίπλα σου και το πλέον λατρεμένο αντικείμενο στην αγκαλιά σου (λάπτοπ) και συναναστρέφεσαι με τους συνασθενείς σου; Τίποτα!
Και τι μπορεί να συγκριθεί με το αίσθημα της απώλειας όταν δεν έχεις πια αυτή τη δυνατότητα; Όταν δε μπορείς να απολαύσεις την κουβέντα, τις φωτογραφίες και τα συναισθήματα (ζήλιας, παραδέξου το...) όταν κάποιος ρολογοπαλαβιάρης μοστράρει τη ρολογάρα του κι εσύ το βλέπεις σε μια τοσηδά οθονίτσα...
Μισοδουλιές, μισόλογα και μισοαπολαύσεις...

Έτσι κι εγώ, συγκινημένε με τον πόνο μου αναγνώστη, τις τελευταίες μέρες νιώθω ατελής: η ηλεκτρονική μου προέκταση (λάπτοπ) δείχνει να έχει παραδώσει το πνεύμα και προσπαθώ απεγνωσμένα, μέσα στον τρόμο της απώλειας, χωρίς μπουκιά, χωρίς γουλιά, χωρίς ανάσα και χαμόγελο να βρω την αιτία μπας και καταφέρω να βρω τη λύση!
Κι όμως... σκότος και έρεβος έχει καλύψει την οθόνη και τις λειτουργίες του πολυαγαπημένου μου μηχανήματος!...

Έχοντας ανοίξει τον υπολογιστή πριν μερικές ημέρες, δεν τον χρησιμοποίησα για περίπου μισή ώρα και αυτός έπεσε σε κατάσταση αναστολής λειτουργίας (όπου απλά αναβόσβηνε το λαμπάκι του).
Μόλις λοιπόν κοιμήθηκε η υπόλοιπη φαμίλια πάω κι εγώ με τη γλυκιά προσμονή της ρολογοφθαλμολαγνείας να ολοκληρώσω την ημέρα μου εν ηρεμία και αγαλλίαση: του κάκου (όχι του διαιτητή ρε συ...) όμως!
Όσο και να πατούσα το κουμπί αυτό μόνο αναβόσβηνε. Καμία άλλη αντίδραση από τον υπολογιστή, κανένα εξάρτημά του δεν ανέπνεε...
Έβαλα-έβγαλα φορτιστή, μπαταρία, πατούσα ξανά και ξανά το κουμπί και τίποτα...
Δείχνει να παίρνει ρεύμα, δείχνει να φορτίζει την μπαταρία, αλλά ότι και να κάνω τίποτα...

Απευθύνω γονυπετής και δακρύβρεχτος έκκληση και παράκληση θερμότατη: εάν γνωρίζεις κάποιον τρόπο ώστε να επανέλθει το χαμόγελο στα χείλη και η ηρεμία στην καρδιά και την ψυχή μου, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω στην υπέρτατη θυσία (ρολογολουροπώληση) για την προμήθεια νέας ηλεκτρονικής προέκτασης (λαπτόπεος και όχι λαπτόπεους, μην τα μπερδεύουμε...) κοινώνησέ μου τη γνώση σου!
Η ευτυχία μου εναπόκειται στο πληκτρολόγιό σου...
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Νεκρανάσταση υπολογιστή...

Δημοσίευση από Georges »

Βγάλε μπαταρία, άσε να περάσει κανα δεκάλεπτο, βάλε μπαταρία και δοκίμασε να το ανοίξεις.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1027 times

Re: Νεκρανάσταση υπολογιστή...

Δημοσίευση από cupra73 »

Georges έγραψε:Βγάλε μπαταρία, άσε να περάσει κανα δεκάλεπτο, βάλε μπαταρία και δοκίμασε να το ανοίξεις.


Φιλικά Γιώργος
Ακριβώς αυτό..... :cheer:
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Re: Νεκρανάσταση υπολογιστή...

Δημοσίευση από pontioz »

η πρώτη κίνηση ήταν αυτή...
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Νεκρανάσταση υπολογιστή...

Δημοσίευση από Georges »

Γιώργη δοκίμασε με παρατεταμένο πάτημα του ονοφφ



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Νεκρανάσταση υπολογιστή...

Δημοσίευση από Megalos »

Γιουρικα για λεγε τι απεγινε ??
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση