Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

οπου μιλαμε και γραφουμε επι παντος επιστητου
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από Georges »

Μετά τις δηλώσεις του Τζορτζ Κλούνεϊ περι επιστροφής των μαρμάρων του Παρθενώνα, η Βρετανική Guardian διεξάγει δημοψήφισμα.
Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα μέχρι τώρα, αλλά και να ψηφίσετε.

http://www.theguardian.com/commentisfre ... t-men-poll" onclick="window.open(this.href);return false;



Φιλικά Γιώργος
These users thanked the author Georges for the post:
Megalos (Τετ Φεβ 12, 2014 9:40 pm)
Rating: 7.69%
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38843 times
Been thanked: 8427 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από Megalos »

θα ηθελα να πιστεψω οτι ολα τα μελη του φορουμ θα ψηφισουν ...
και αυτοι που γραφουν συνηθως στο φορουμ αλλα και οσοι μπαινουν και διαβαζουν απλως $0$$ $0$$
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από eisenberg »

Εγω δεν ψηφιζω και δεν με πολυπειραζει που τα ''μαρμαρα'' ειναι στο Λονδινο(φυσικα με πειραζει ο τροπος που πηγανε εκει,αλλα αυτο εγινε).

Εκει τα θαυμαζουν ακομη περισσοτεροι ανθρωποι και ξεχωριζουν αναμεσα σε ολα τα εκθεματα του Βρετανικου Μουσειου.Η προβολη της χωρας και του πολιτισμου μας ειναι μεγαλυτερη.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε:Εγω δεν ψηφιζω και δεν με πολυπειραζει που τα ''μαρμαρα'' ειναι στο Λονδινο(φυσικα με πειραζει ο τροπος που πηγανε εκει,αλλα αυτο εγινε).

Εκει τα θαυμαζουν ακομη περισσοτεροι ανθρωποι και ξεχωριζουν αναμεσα σε ολα τα εκθεματα του Βρετανικου Μουσειου.Η προβολη της χωρας και του πολιτισμου μας ειναι μεγαλυτερη.

Νομίζω πως στο καινούργιο Μουσείο θα ταιριάζουν καλύτερα. Άσε που το γεγονός της επιστροφής θα είναι από μόνο του η καλύτερη διαφήμιση. Ακόμα και άτομα που τα έχουν δει στο Λονδίνο, θα ήθελαν να τα δουν στο "φυσικό" τους περιβάλλον.



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε:
Νομίζω πως στο καινούργιο Μουσείο θα ταιριάζουν καλύτερα. Άσε που το γεγονός της επιστροφής θα είναι από μόνο του η καλύτερη διαφήμιση. Ακόμα και άτομα που τα έχουν δει στο Λονδίνο, θα ήθελαν να τα δουν στο "φυσικό" τους περιβάλλον.
Πιστευω οτι μεσα στα τοσα αλλα εκθεματα του μουσειου της Ακροπολης,παρομοιας περιπου χρονολογιας,τεχνης και καλλιτεχνικης ομορφιας,συντομα θα χασουν την ''αιγλη'' τους.Θα γινει φυσικα ο σχετικος ντορος στην αρχη,ομως μετα απο 3-4 χρονια...θα γινουν ενα με ολα τα υπολοιπα ''μαρμαρα'' του μουσειου.

Το Βρετανικο Μουσειο εχει μια μεγαλη ''παγκοσμια'' συλλογη απο σπουδαιους πολιτισμος και φυσικα δεν θα μπορουσε να λειπει ο ελληνικος.Αλλα οπως ειπα,ο τροπος με τον οποιον πηγαν εκει ειναι ''ντροπη''.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από gerogian »

eisenberg έγραψε:
Georges έγραψε:
Νομίζω πως στο καινούργιο Μουσείο θα ταιριάζουν καλύτερα. Άσε που το γεγονός της επιστροφής θα είναι από μόνο του η καλύτερη διαφήμιση. Ακόμα και άτομα που τα έχουν δει στο Λονδίνο, θα ήθελαν να τα δουν στο "φυσικό" τους περιβάλλον.
Πιστευω οτι μεσα στα τοσα αλλα εκθεματα του μουσειου της Ακροπολης,παρομοιας περιπου χρονολογιας,τεχνης και καλλιτεχνικης ομορφιας,συντομα θα χασουν την ''αιγλη'' τους.Θα γινει φυσικα ο σχετικος ντορος στην αρχη,ομως μετα απο 3-4 χρονια...θα γινουν ενα με ολα τα υπολοιπα ''μαρμαρα'' του μουσειου.

Το Βρετανικο Μουσειο εχει μια μεγαλη ''παγκοσμια'' συλλογη απο σπουδαιους πολιτισμος και φυσικα δεν θα μπορουσε να λειπει ο ελληνικος.Αλλα οπως ειπα,ο τροπος με τον οποιον πηγαν εκει ειναι ''ντροπη''.
Ο οποιος ομως Θοδωρη μου,επ ουδενι πρεπει να συνεχιζει να επικροτειται,αφηνοντας τα μαρμαρα εκει,οπως και τοσα αλλα εκθεματα,βεβαια.
Το πλιατσικο,σημα κατατεθεν των ''αυτοκρατοριων'',πρεπει να αφοριζεται και να τιμωρειται!!
These users thanked the author gerogian for the post (total 2):
Georges (Τετ Φεβ 12, 2014 11:33 pm) • Megalos (Πέμ Φεβ 13, 2014 10:03 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από eisenberg »

gerogian έγραψε:
Ο οποιος ομως Θοδωρη μου,επ ουδενι πρεπει να συνεχιζει να επικροτειται,αφηνοντας τα μαρμαρα εκει,οπως και τοσα αλλα εκθεματα,βεβαια.
Το πλιατσικο,σημα κατατεθεν των ''αυτοκρατοριων'',πρεπει να αφοριζεται και να τιμωρειται!!
Σπυρο δεν εγραψα καπου οτι πρεπει να επικροτειται.

Οποιος ξενος ασχολειται λιγο με την ιστορια αλλα και την τεχνη,γνωριζει ακριβως το πώς βρεθηκαν τα μαρμαρα στο Λονδινο.

Η Ελλαδα αυτη τη στιγμη δεν ειναι σε θεση να αφοριζει ουτε να τιμωρει(δυστυχως).

Τα μαρμαρα στο Λονδινο αν και εφτασαν εκει με παρανομο τροπο,σαν αποτελεσμα εχουν σημερα να διαφημιζουν τον ελληνικο πολιτισμο και την Ελλαδα, οντας σε ενα απο τα μεγαλυτερα μουσεια της Ευρωπης με πανω απο 5.000.000 επισκεπτες τον χρονο και πανω απο 25.000.000 εικονικες ξεναγησεις ετησιως.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από gerogian »

eisenberg έγραψε:
gerogian έγραψε:
Ο οποιος ομως Θοδωρη μου,επ ουδενι πρεπει να συνεχιζει να επικροτειται,αφηνοντας τα μαρμαρα εκει,οπως και τοσα αλλα εκθεματα,βεβαια.
Το πλιατσικο,σημα κατατεθεν των ''αυτοκρατοριων'',πρεπει να αφοριζεται και να τιμωρειται!!
Σπυρο δεν εγραψα καπου οτι πρεπει να επικροτειται.

Οποιος ξενος ασχολειται λιγο με την ιστορια αλλα και την τεχνη,γνωριζει ακριβως το πώς βρεθηκαν τα μαρμαρα στο Λονδινο.

Η Ελλαδα αυτη τη στιγμη δεν ειναι σε θεση να αφοριζει ουτε να τιμωρει(δυστυχως).

Τα μαρμαρα στο Λονδινο αν και εφτασαν εκει με παρανομο τροπο,σαν αποτελεσμα εχουν σημερα να διαφημιζουν τον ελληνικο πολιτισμο και την Ελλαδα, οντας σε ενα απο τα μεγαλυτερα μουσεια της Ευρωπης με πανω απο 5.000.000 επισκεπτες τον χρονο και πανω απο 25.000.000 εικονικες ξεναγησεις ετησιως.
Σαφώς και δεν θέλω να βάλω στο στόμα σου λέξεις που δεν είπες.
Επίσης και εγω πιστεύω οτι ειναι γνωστός ο τρόπος που αφαιρέθηκαν τα μάρμαρα απο το φυσικό τους χώρο και μεταφέρθηκαν στο Λονδίνο.
Θεωρω οτι ο αφορισμούς και η τιμωρία δεν ειναι ελληνικό θέμα,αλλα πρέπει να ειναι γενικευμένη,απο όλα τα κράτη που λεηλατηθηκαν κατα καιρούς αλλα και απο τον "πολιτισμένο" κόσμο.
Και ας μην ξεχνάμε,οτι σύμφωνα με δηλώσεις Βρετανών,στην προσπάθεια τους να καθαρίσουν και να διατηρήσουν καθαρά τα μάρμαρα,εχουν επιφέρει αρκετά μεγάλες ζημιές σ αυτά!!

Τέλος,δεν μπορω να φανταστώ καλύτερο θέαμα αλλα και διαφήμιση αν θέλεις,απο την επιστροφή και τοποθέτηση τους,στο χώρο τους,στη γη που ανήκουν.

Αλλα ,αν θέλεις την προσωπική μου άποψη,θεωρω οτι ,δυστυχώς ,απλά ονειρεύομαι!!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38843 times
Been thanked: 8427 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από Megalos »

φιλοι μου , μπορει να γινονται γνωστα στο βρετανικο μουσειο τα αριστουργηματα της ελληνικης τεχνης και του πολιτισμου μας ,
αλλα θεωρω οτι πρεπει να βρισκονται στο αρχικο τους χωρο και ειδικα μετα τον τροπο που αφαιρεθηκαν και βρεθηκαν εκει .
καποτε πρεπει και οι μεγαλοι να μαθουν οτι πρεπει να σεβονται και τους λιγοτερο ισχυρους :mad:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Vagos.ts
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 10:53 pm
Has thanked: 187 times
Been thanked: 494 times

Re: Ψηφοφορία για τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Δημοσίευση από Vagos.ts »

Όσοι έχετε λίγο χρόνο παρακολουθήστε το...
Πανέξυπνο και διασκεδαστικό βίντεο που μας αφορά όλους!


" onclick="window.open(this.href);return false;

[youtube][/youtube]
These users thanked the author Vagos.ts for the post:
Megalos (Σάβ Μαρ 29, 2014 5:30 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Απάντηση