Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

παλαιοι ονειρεμενοι μηχανισμοι και κομματια
Απάντηση
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 337 times

Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί βλέποντας τις φωτογραφίες από την ενότητα έργα τέχνης μιας άλλης εποχής πιστεύω ότι τα σχέδια στα παλαιότερα ρολόγια έχουν μια αίγλη σε σχέση με τα σύγχρονα παρακαλώ θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας Ευχαριστώ πολύ.
These users thanked the author Αλεξανδρος Σιαχος for the post:
Megalos (Τετ Σεπ 01, 2021 9:16 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
rokman
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 10:12 am
Has thanked: 113 times
Been thanked: 1236 times

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από rokman »

Καλημέρα, εγώ είμαι fan του βινταζ ειδικά των μηχανικών χρονογράφων, το πρόβλημα μου με τις νέες εκδόσεις είναι κυρίως το μεγάλο μέγεθος και το πάχος. Το πιο μεγάλο μου ρολόι είναι το omega po 42 αλλά και αυτό επειδή είναι η πρώτη έκδοση με την 2500 μηχανή είναι πολύ πιο λεπτό από αυτό που βγάζει η omega τώρα.
Επιστρέφω στους χρονογράφους, το προφίλ που έχει η στρελα μου δεν υπάρχει σε σύγχρονο χρονογράφο, δείχνει λεπτό χωρίς να είναι απαραίτητα. Ακόμα και το Carrera που έχω είναι 39mm και του 2008 οπότε και αυτό εκφράζει μια άλλη εποχή.
Το πιο σύγχρονο μου ρολόι είναι το GS που και αυτό είναι 39mm.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
These users thanked the author rokman for the post:
Megalos (Πέμ Σεπ 02, 2021 10:03 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από markosgr28 »

Προσωπικά μου ασκούν μια γοητεία τα vintage, για πολλούς λόγους, έρχονται από μια άλλη εποχή, πιο αθώα, έχουν υπάρξει χρονικά τόσο καιρό και κατά τη διάρκεια ιστορικών γεγονότων που σίγουρα επηρέασαν τη νοοτροπία της εποχής, το σχεδιασμό τους, τη λογική που το αγόρασε κάποιος τότε κλπ. Αυτή τη γοητεία μου την ασκούν και γενικότερα τα παλαιότερα αντικείμενα, αλλά τα ρολογια ένα παραπάνω, λόγω μηχανισμού που τότε ήταν δύσκολο να κατασκευαστεί σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα και είναι εντυπωσιακό πως οι άνθρωποι είχαν καταφέρει τότε να κατασκευάζουν τέτοια εξαρτήματα και τέτοια προϊόντα τελικά.

Έχω 2 ρολόγια από τον παππού μου που δεν τον πρόλαβα και 1 από τον πατέρα μου, τα οποία δεν τα βλέπω ως ρολόγια πλέον, αλλά οικογενειακά κειμήλια.

Κατά τα άλλα, ενώ μου αρέσουν, δύσκολα θα μπορούσα να φοράω συχνά κάτι τέτοιο, γιατί θέλω αυτό που φοράω να είναι σε τέλεια κατάσταση και αυτά δεν μπορεί να είναι έτσι. Για αυτό μου αρέσουν και οι επανεκδόσεις παλαιών μοντέλων ρολογιών. Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα επανέλθω.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Πέμ Σεπ 02, 2021 10:03 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rokman
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 10:12 am
Has thanked: 113 times
Been thanked: 1236 times

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από rokman »

Συμφωνώ με τον Μάρκο για τις επανεκδόσεις αφού είναι η Χρυσή τομή αρκεί να γίνονται σωστά. Για παράδειγμα η επανέκδοση της certina επειδή μεγάλωσε η διάμετρος του ρολογιού το lug to lug έγινε μη διαχειρησιμο από μικρότερους καρπούς και σίγουρα χάλασε την οπτική αρμονία του ρολογιού. Αν από 36 πήγαινε σε 38,39 και όχι 42 θα ήταν για μένα πιο σωστή επιλογή.Εικόνα

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
These users thanked the author rokman for the post:
Megalos (Πέμ Σεπ 02, 2021 10:04 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10658
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6390 times
Been thanked: 10704 times
Επικοινωνία:

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από nick10 »

Πολύ ενδιαφέρον θέμα Αλέξανδρε :cheer:

Αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι τα ρολόγια που έχουν τις μεγαλύτερες πωλήσεις και είναι συνήθως τα πιο δημοφιλή, είναι οι επανεκδόσεις παλιών ρολογιών(π.χ η Longines που βγάζει συνέχεια επανεκδόσεις με το Legend Diver να μοσχοπουλάει) ή ρολόγια που δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου σχέδιο(Omega Speedmaster Proffesional, και όλα σχεδόν τα Rolex), βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάτι παραπάνω κάνανε σωστό οι σχεδιαστές του παρελθόντος από τους σημερινούς :cheer:
These users thanked the author nick10 for the post:
Megalos (Πέμ Σεπ 02, 2021 10:04 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από markosgr28 »

rokman έγραψε:Συμφωνώ με τον Μάρκο για τις επανεκδόσεις αφού είναι η Χρυσή τομή αρκεί να γίνονται σωστά. Για παράδειγμα η επανέκδοση της certina επειδή μεγάλωσε η διάμετρος του ρολογιού το lug to lug έγινε μη διαχειρησιμο από μικρότερους καρπούς και σίγουρα χάλασε την οπτική αρμονία του ρολογιού. Αν από 36 πήγαινε σε 38,39 και όχι 42 θα ήταν για μένα πιο σωστή επιλογή.Εικόνα

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Συμφωνώ, γιατί είναι πανέμορφο κατά τα άλλα. Πάρα πολλά μοντέλα της εταιρίας μου αρέσουν, άσχετο για το νήμα αυτό, αλλά το σχετικό είναι οι επανεκδόσεις και σε καταδυτικά, πολύ όμορφα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42398
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38825 times
Been thanked: 8414 times

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από Megalos »

μπραβο Γιωργο και Μαρκο ... πολυ σωστες οι παρατηρησεις σας
οντως και το μεγεθος των παλιων ρολογιων που μπορουσε να το φορεσει οποιοσδηποτε καρπος χωρις να θεωρειται απο πρεπει να ειναι θηριωδες για να θεωρειται αρσενικο ρολοι :sad:
και βεβαια τα σχεδια τους οπως οι παλιοι χρονογραφοι και τα Rolex , Moon που κρατησαν χρονια και χρονια στην επικαιροτητα ειναι επισης μια σημαντικη επισημανση :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4974
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Re: Παλιά ρολόγια και Σύγχρονα

Δημοσίευση από gkblues »

Βινταζ αισθητική Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση