Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Skostas
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 13 times
Been thanked: 563 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από Skostas »

Εγω παιδια μιλαω για την αγορα ενος ρολογιου με καλα χαρακτηριστικά και δεν κανω συγκριση με κανενα ρολοι ουτε συγκρινω το steinhart me καποιο αλλο απλα λεω οτι με 395 ευρω παιρνεις πολυ ρολοι για λιγα λεφτα. Δεν προσπαθω να πω οτι αυτος που παίρνει ενα ρολοι των χ χρημάτων δεν κανει καλα γιατι αναλογα με το παπλωμα απλωνεις τα ποδια.. για να μην παρεξηγηθω...δεν προσπαθω να ψησω καποιον οτι εκανα πιο καλη αγορα απο αυτον, απλα δηλωνω τον ενθουσιασμό μου για αυτο το ρολοι οταν με αυτα τα λεφτά παιρνεις πολυ υποδεέστερο ρολοι.αυτα!
These users thanked the author Skostas for the post:
Megalos (Κυρ Δεκ 20, 2020 10:40 pm)
Rating: 7.69%
Sometimes you win and sometimes you learn
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12389
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Skostas έγραψε:Εγω παιδια μιλαω για την αγορα ενος ρολογιου με καλα χαρακτηριστικά και δεν κανω συγκριση με κανενα ρολοι ουτε συγκρινω το steinhart me καποιο αλλο απλα λεω οτι με 395 ευρω παιρνεις πολυ ρολοι για λιγα λεφτα. Δεν προσπαθω να πω οτι αυτος που παίρνει ενα ρολοι των χ χρημάτων δεν κανει καλα γιατι αναλογα με το παπλωμα απλωνεις τα ποδια.. για να μην παρεξηγηθω...δεν προσπαθω να ψησω καποιον οτι εκανα πιο καλη αγορα απο αυτον, απλα δηλωνω τον ενθουσιασμό μου για αυτο το ρολοι οταν με αυτα τα λεφτά παιρνεις πολυ υποδεέστερο ρολοι.αυτα!
Φίλε μου καλά το κάνεις, νομίζω όλοι αυτό καταλάβαμε και η εξήγηση σου έχει νόημα. Να το χαίρεσαι! Και εγώ πραγματικά χαίρομαι με τον ενθουσιασμό σου και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα επιχειρήματα σου.

Με 395 ευρώ όντως είναι καλή επιλογή. Θα σου έλεγα ότι προσωπικά θα έπαιρνα ένα seiko sumo με αυτά τα χρήματα (λόγω φινιρίσματος, μηχανής, lume και ότι δεν είναι homage), αλλά έχει ακριβύνει τελευταία, πριν 2 χρόνια τόσο περίπου έκανε και θα ήμουν ίσως και πιο ευχαριστημένος από το steinhart. Θέλω να πω ότι υπάρχουν και άλλες αξιόλογες επιλογές σε αυτά τα χρήματα, ανάλογα τι θέλει ο καθένας και πράγματι δε σκέφτομαι άλλο ρολόι κοντά σε αυτό το ποσό με 2824-2 που να μου αρέσει ή να ήθελα πιθανώς να έχω. Όπως γράφτηκε ήδη, το βασικό είναι ότι είσαι εσύ ευχαριστημένος και αν το ρολόι αυτό αξίζει παραπάνω, σύντομα θα αυξηθεί η τιμή του.
Εικόνα
Skostas
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 13 times
Been thanked: 563 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από Skostas »

Μαρκο θα σου πω για το soumo δοκιμασα σε μαγαζι θεσσαλονικη το limited edition sbdc027 με τα τετραγωνα hour lums αλλους δεικτες και ζαφειρι κρυσταλο κασα φοβερη μπρασελε οχι τιμη 1000 ευρος. Και ψαχνεις μπρασελε με αναμφιβολο αποτελεσμα και κοστος απο strapcode me clasp abjustable 150 euro. Που πηγαμε? 1150 δηλ. Τα τριπλα. Και δεν λεω για το απλο sumo γιατι δεν εχει ζαφειρι.το μπεζελ ειναι παιδικο και μπρασελε clasp τσιγγινο και κανει το παλιο τουλάχιστον 500 ε
These users thanked the author Skostas for the post:
Megalos (Κυρ Δεκ 20, 2020 10:42 pm)
Rating: 7.69%
Sometimes you win and sometimes you learn
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12389
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Skostas έγραψε:Μαρκο θα σου πω για το soumo δοκιμασα σε μαγαζι θεσσαλονικη το limited edition sbdc027 με τα τετραγωνα hour lums αλλους δεικτες και ζαφειρι κρυσταλο κασα φοβερη μπρασελε οχι τιμη 1000 ευρος. Και ψαχνεις μπρασελε με αναμφιβολο αποτελεσμα και κοστος απο strapcode me clasp abjustable 150 euro. Που πηγαμε? 1150 δηλ. Τα τριπλα. Και δεν λεω για το απλο sumo γιατι δεν εχει ζαφειρι.το μπεζελ ειναι παιδικο και μπρασελε clasp τσιγγινο και κανει το παλιο τουλάχιστον 500 ε
Αναφερόμουν στο παλιό το seiko sbdc031, το οποίο το είχα και το είχα πάρει λίγο πάνω από 400€ αν θυμάμαι, τώρα και αυτό έχει πάει κοντά στα 600 πλέον, το έγραψα ήδη. Προσωπικά για αυτό που είχα, θεωρώ ότι συνολικά ήταν καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το steinhart. Στα 395 και το steinhart αλουμινένιο bezel έχει όχι κεραμικό. Προσωπικά το μπρασελέ του sumo μου είχε φανεί πάρα πολύ καλό, πολύ καλύτερο από οτιδήποτε αντίστοιχο σε αυτά τα χρήματα, που είχα δει. Το clasp ναι τσιγγινο, αλλά αξιοπρεπές, τώρα για το κρύσταλλο, μια χαρά είναι το haldex, υποτίθεται ότι ταιριάζει σε tool watch καλύτερα, λόγω μικρότερης ψαθυρότητας σε σχέση με το ζαφείρι και έχει καλή αντοχή σε γρατζουνιές. Το ζαφείρι είναι πιο πολυτελές και πιο ευκρινές σίγουρα.

Το νέο είναι πολύ πιο ακριβό, αλλά έχει πολύ βελτιωμένη μηχανή με 70 ώρες αυτονομία αν δεν κάνω λάθος, είναι άλλη τιμή και μη συγκρίσιμο με αυτά.

Γενικά σε βλέπω πολύ ενθουσιώδη με το Steinhart και μου αρέσει, κακώς μπαίνουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες τέτοιου τύπου.
Εικόνα
Skostas
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 13 times
Been thanked: 563 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από Skostas »

Εχεις δικιο φιλε μου
Sometimes you win and sometimes you learn
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4979
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4342 times
Επικοινωνία:

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από gkblues »

Κώστα ως προηγούμενος κάτοχος 2 steinhart (Limited plexi Ovm και πράσινο sub) τα θεωρώ πραγματικά πολύ ρολόγια για τα λεφτά τους, χωρίς όμως να είναι τα μοναδικά. Το θέμα είναι αν το φοράς και το γουστάρεις και τίποτε άλλο.
Καλοφορετα

Εικόνα
Skostas
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 13 times
Been thanked: 563 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από Skostas »

Ευχαριστώ φιλε μου
Sometimes you win and sometimes you learn
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42439
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38867 times
Been thanked: 8430 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από Megalos »

Κωστα μου θεωρω οτι οντως τα Steinhart ειναι πολυ αξιοπιστα και αξιολογα για τα λεφτα τους .... και πολυ καλως το χαιρεσαι διοτι με αυτα τα λεφτα
σιγουρα ειναι απο τα λιγα (οχι το μονο) που πραγματικα αξιζει τα λεφτα του :sh:
και η χαρα που σου προσφερει την καταλαβαινω διοτι δεν αγχωνεσαι με τα λεφτα που εχεις δωσει για το ρολοι σου :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4979
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4342 times
Επικοινωνία:

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από gkblues »

MilsubΕικόναΕικόνα

Εικόνα
Skostas
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 13 times
Been thanked: 563 times

Re: Τελικα αξιζει να πληρώσεις ενα σκασμο λεφτα για ρολοι?

Δημοσίευση από Skostas »

Πανεμορφο....
Sometimes you win and sometimes you learn
Απάντηση