SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από greg09 »

Θοδωρή εξαιρετικό το MARINEMASTER. Το μοντέλο του είναι το SBBN015 ?
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο το βρήκα σε τιμές περίπου στα $1300.
Μήπως ξέρεις ποιά τιμή θεωρείται καλή για το συγκεκριμένο μοντέλο ?

Τα SNDA13 και SNDA15, όπως και τα SKA383 και SKA385 που έχουν το ίδιο κάσσωμα, δείχνουν πολύ στιβαρά αλλά και ιδιαίτερα ογκώδη ρολόγια.
Τα έχει δει κανείς από κοντά να μας πει τις εντυπώσεις του ?
Αυτό που δεν μου πολυαρέσει στα SNDA13 και SNDA15 είναι ότι χρησιμοποιούν τον μηχανισμό 7Τ92.
Θα τα προτιμούσα με τον 7Τ62 για πιο all-around χρήση.

Υπάρχουν και τα Velatura SNDA59 και SNDA63, αλλά και αυτά έχουν τον 7Τ92 και κάπως περίεργη εμφάνιση.
Υπάρχει καταδυτικό Velatura χωρίς χρονογράφο ?

Επειδή τελευταία προτιμώ τα μεγαλύτερα κασσώματα, δεν θα το σκεπτόμουν για το SBCM023 αν και φαίνεται αξιόλογο ρολόι.

Το SHC063P1 Sawtooth μου αρέσει πολύ και δείχνει ιδιαίτερα καλή επιλογή στην κατηγορία της τιμής του.
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από greg09 »

Μιας και μιλάμε για καταδυτικά Quartz να σας κάνω μια ερώτηση.

Αν εξαιρέσουμε την αγάπη των περισσότερων για τα μηχανικά ρολόγια, που κάποιες φορές συνοδεύεται και από αντιπάθεια προς τα Quartz, υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για να αποφύγουμε την αγορά Quartz καταδυτικού ?
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από dimRHO »

greg09 έγραψε:Μιας και μιλάμε για καταδυτικά Quartz να σας κάνω μια ερώτηση.

Αν εξαιρέσουμε την αγάπη των περισσότερων για τα μηχανικά ρολόγια, που κάποιες φορές συνοδεύεται και από αντιπάθεια προς τα Quartz, υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για να αποφύγουμε την αγορά Quartz καταδυτικού ?
όχι, αντιθέτως τα quartz υπερέχουν σε όλους τους τομείς, ακρίβεια, αντοχή, μακροζωΐα, τιμή, απλό και φτηνό σέρβις.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12377
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5136 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από markosgr28 »

greg09 έγραψε:Μιας και μιλάμε για καταδυτικά Quartz να σας κάνω μια ερώτηση.

Αν εξαιρέσουμε την αγάπη των περισσότερων για τα μηχανικά ρολόγια, που κάποιες φορές συνοδεύεται και από αντιπάθεια προς τα Quartz, υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για να αποφύγουμε την αγορά Quartz καταδυτικού ?
Μια κάπως τραβηγμένη άποψη είναι να τελειώσει η μπαταρία κατά τη διάρκεια της βουτιάς και να μην το αντιληφθούμε εγκαίρως, το οποίο εγκυμονεί σημαντικούς κινδύνους. Αυτό κυρίως για μηχανισμούς χωρίς EOL indicator. Αν έχει EOL και δείχνει ότι τελειώνει η μπαταρία και το αγνοήσει ο χρήστης, ας πρόσεχε...

Προσωπικά ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με τα μηχανικά ρολόγια, όταν άρχισα να έχω κάποια συλλογή ρολογιών πριν πολλά χρόνια. Μετά από πλήθος διαφορετικών μηχανικών ρολογιών και αρκετής φιλοσόφισης του θέματος, η ιδέα να φοράω quartz και ιδιαίτερα με μπαταρία που αλλάζει, όχι eco drive ή kinetic, με ενοχλεί αρκετά, θα έλεγα δεν το σκέφτομαι καθόλου...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από dimRHO »

greg09 έγραψε:Μιας και μιλάμε για καταδυτικά Quartz να σας κάνω μια ερώτηση.

Αν εξαιρέσουμε την αγάπη των περισσότερων για τα μηχανικά ρολόγια, που κάποιες φορές συνοδεύεται και από αντιπάθεια προς τα Quartz, υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για να αποφύγουμε την αγορά Quartz καταδυτικού ?
ξέχασα ένα θέμα, ότι απαγορεύονται τα καταδυτικά quartz σε θάλαμο αποσυμπίεσης γιατί το ήλιο θα σπάσει τη μπαταρία μέσα στο ρολόι, αλλά δε νομίζω πως σκόπευες να κάνεις τέτοιου είδους κατάδυση.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από dimRHO »

markosgr28 έγραψε:
Μια κάπως τραβηγμένη άποψη είναι να τελειώσει η μπαταρία κατά τη διάρκεια της βουτιάς και να μην το αντιληφθούμε εγκαίρως, το οποίο εγκυμονεί σημαντικούς κινδύνους. Αυτό κυρίως για μηχανισμούς χωρίς EOL indicator. Αν έχει EOL και δείχνει ότι τελειώνει η μπαταρία και το αγνοήσει ο χρήστης, ας πρόσεχε...
ναι, τραβηγμένη άποψη, γιατί το μηχανικό αν δεν έχει κάνει πρόσφατο σέρβις και είναι πχ 5ετίας είμαστε σίγουροι ότι δε θα σταματήσει ξαφνικά χωρίς λόγο και αιτία? όσο πιο πολύπλοκη μία μηχανή τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, ειδικά με τόσα κινούμενα μέρη.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12377
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5136 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:
markosgr28 έγραψε:
Μια κάπως τραβηγμένη άποψη είναι να τελειώσει η μπαταρία κατά τη διάρκεια της βουτιάς και να μην το αντιληφθούμε εγκαίρως, το οποίο εγκυμονεί σημαντικούς κινδύνους. Αυτό κυρίως για μηχανισμούς χωρίς EOL indicator. Αν έχει EOL και δείχνει ότι τελειώνει η μπαταρία και το αγνοήσει ο χρήστης, ας πρόσεχε...
ναι, τραβηγμένη άποψη, γιατί το μηχανικό αν δεν έχει κάνει πρόσφατο σέρβις και είναι πχ 5ετίας είμαστε σίγουροι ότι δε θα σταματήσει ξαφνικά χωρίς λόγο και αιτία? όσο πιο πολύπλοκη μία μηχανή τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, ειδικά με τόσα κινούμενα μέρη.
Αυτό το ξέρουμε από πριν όμως (το ότι δεν έχουμε κάνει service 5 χρόνια). Ενώ η μπαταρία σταματάει απροειδοποίητα. Ξέρουμε ότι κρατάει π.χ. 2 χρόνια, αλλά μπορεί να κρατήσει 1-2 μήνες παραπάνω ή λιγότερο. Επίσης, με τη φθορά του quartz μηχανισμού μειώνεται η αυτονομία του, οπότε δεν μπορούμε να υπολογίσουμε πότε θα τελειώσει. Αυτή είναι η διαφορά.

Το μηχανικό ρολόι το να σταματήσει ενώ λειτουργεί, λόγω ανάγκης για service είναι λίγο δύσκολο. Προειδοποιεί από πριν, αφού το σύνηθες είναι να αρχίσει να χάνει την ακρίβεια του και αυτό να επιδεινώνεται με το πέρασμα του χρόνου, οπότε γίνεται αντιληπτό από το χρήστη. Αν σταματήσει θα είναι λόγω βλάβης. Με την ίδια λογική και τα quartz κάποια στιγμή μπορούν να χαλάσουν απροειδοποίητα. Γενικά είναι σαφές ότι η πιθανότητα να παρουσιαστεί βλάβη είναι μεγαλύτερη στα μηχανικά από ότι στα quartz. Νομίζω η πιθανότητα εμφάνισης βλαβών σε ένα μηχανικό και ένα quartz είναι εκτός της λογικής του post.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από dimRHO »

ναι αλλά ο συμφουρίστας έκανε μια γενικότερη ερώτηση για τον αφορισμό των quartz από τους "ωρολογόφιλους"...

από την άλλη αν παρεις ένα ψηφιακό ηλιακό είσαι σίγουρος για τη μπαταρία αλλά και το ότι δε θα υπάρχει μηχανική βλάβη από το πουθενά, ακόμα και με τις μπαταρίες να κρατάνε 7 χρόνια αν γίνεται μια αλλαγή ανά 5 είναι οκ.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12377
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5136 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:ναι αλλά ο συμφουρίστας έκανε μια γενικότερη ερώτηση για τον αφορισμό των quartz από τους "ωρολογόφιλους"...

από την άλλη αν παρεις ένα ψηφιακό ηλιακό είσαι σίγουρος για τη μπαταρία αλλά και το ότι δε θα υπάρχει μηχανική βλάβη από το πουθενά, ακόμα και με τις μπαταρίες να κρατάνε 7 χρόνια αν γίνεται μια αλλαγή ανά 5 είναι οκ.
εννοούσα του δικού μου Post για το τελείωμα της μπαταρίας κατά τη βουτιά. Για τα quartz γενικότερα, η γνώμη μου είναι ότι έχουν κάποια πλεονεκτήματα, όπως ακρίβεια και αντοχή και το ότι το έχεις στο συρτάρι και το πέρνεις και φεύγεις, δε χρειάζεται να ρυθμίσεις την ώρα, αλλά προτιμώ τα μηχανικά. Μου αρέσει ότι έχεις ένα μηχανικό σύστημα στο χέρι σου που λειτουργεί συνεχώς και όχι ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα με ένα ηλεκτρικό μοτέρ. Μου αρέσει που παίρνει ισχύη από τις κινήσεις του χεριού στα αυτόματα. Μου αρέσει η συνεχής κίνηση του δείκτη, που απεικονίζει, έστω και με μειωμένη ακρίβεια, τη συνεχή ροή του χρόνου, ενώ στα quartz η ροή του χρόνου είναι διακριτή. Μου αρέσει ο ήχος τους. Μου αρέσει ο ήχος του κουρδίσματος. Μου αρέσει η δυνατότητα επισκευής του μηχανισμού. Μου αρέσει η διάρκεια ζωής τους με προσεκτική χρήση. Και άλλα λιγότερο σημαντικά για εμένα. Οπότε προτιμώ τα μηχανικά ρολόγια, για να μη χάνω όλα αυτά τα πράγματα που δεν έχω με ένα quartz. Και τα quartz τα κοιτάω στις βιτρίνες και στο δίκτυο, απλά σε κάτι που μου αρέσει πολύ είναι ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά του το να είναι quartz, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείεται να αγοράσω ένα quartz ρολόι ή ότι δεν είχα quartz στο πρόσφατο παρελθόν. Τα είχα και πιθανώς θα πάρω κάποιο ή κάποια και στο μέλλον για τους λόγους που προανέφερα και βασικά για λόγους εμφάνισης.

Επίσης, είμαι κατά των αφορισμών. Όποιος προτιμάει τα quartz, δικαίωμα του, το σέβομαι, τον σέβομαι και δεν πρόκειται να κάτσω να τον πείσω, χωρίς να μου το ζητήσει. Νομίζω είναι κάτι που πρέπει να σκεφτεί και να αποφασίσει ο καθένας του τι θέλει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: SEIKO ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ QUARTZ ???

Δημοσίευση από eisenberg »

greg09 έγραψε:Θοδωρή εξαιρετικό το MARINEMASTER. Το μοντέλο του είναι το SBBN015 ?
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο το βρήκα σε τιμές περίπου στα $1300.
Μήπως ξέρεις ποιά τιμή θεωρείται καλή για το συγκεκριμένο μοντέλο ?.
SBBN015 για την εκδοση με μπρασελε και SBBN017 για την εκδοση με καουτσουκ λουρακι.
Οι τιμες ξεκινουν απο τα 898$ στον CHINO:


http://c-watch.co.jp/ww/sbbn015017.html
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση