Seiko GMT VS Rolex GMT

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
xRallyArt
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Σεπ 06, 2017 9:00 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 120 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από xRallyArt »

spyoly έγραψε:Τα τελευταια νέα απο τον επίσημο αντιπρόσωπο της βασίλισσας είναι ότι το κόστος σερβις πλησιάζει σε τιμή επι2 το κόστος απόκτησης του Seiko ΕικόναΕικόνα
Εννοειτε κοστίζει τοσο το service και όχι και καποιο ανταλλακτικό που ίσως χρειαστει… σαφέστατα υψηλό, αν κοστίζει 10% της αξίας του η συντήρηση, εχουν χαθει τα μετρα και τα σταθμά, απλα εγω εχω μεινει 15 Χρονια πριν.


Seiko Rules
gep
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5464 times
Been thanked: 3470 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από gep »

Μια και αναφέρθηκαν τα ανταλλακτικά, δεν έχω ούτε θα αποκτήσω ποτέ ρολόι με αληθινή in-house. Όταν δίνω τα λεφτά μου για κάτι, θέλω αυτό το κάτι να μου ανήκει. Αν δεν έχω την επιλογή να το επισκευάσω όπου εγώ θέλω και με αναγκάζουν να το στείλω στην μαμά εταιρεία, στο δικό μου το φτωχό μυαλό αυτό δεν λογίζεται αγορά αλλά ενοικίαση.
Επίσης δεν ξαναγοράζω ρολόι εταιρείας που δεν δίνει ανταλλακτικά σε τρίτους. Δυστυχώς σε αυτές περιλαμβάνονται και οι αγαπημένες JLC και Ω μεταξύ άλλων.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42359
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38789 times
Been thanked: 8397 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από Megalos »

παιδια σιγουρα η αξια του ρολογιου παιζει ρολογιου παιζει ρολο στην επιλογη του ... απολυτα σωστα οσα αναφερθηκαν παραπανω
ομως αν σταθω στον τιτλο του νηματος δεν νομιζω οτι μπορουν να συγκριθουν τα δυο ρολογια ... το rolex ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη -ανεξαρτητα απο τιμη -
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
xRallyArt
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Σεπ 06, 2017 9:00 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 120 times

Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από xRallyArt »

Megalos έγραψε:παιδια σιγουρα η αξια του ρολογιου παιζει ρολογιου παιζει ρολο στην επιλογη του ... απολυτα σωστα οσα αναφερθηκαν παραπανω
ομως αν σταθω στον τιτλο του νηματος δεν νομιζω οτι μπορουν να συγκριθουν τα δυο ρολογια ... το rolex ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη -ανεξαρτητα απο τιμη -
Κανένας δεν διαφώνησε με το γεγονος οτι ειναι ποιοτικότερο, αλλα σε σχέση με την τιμη που προσφέρετε το καθενα απο πλευράς μου ειναι καλυτερο το Seiko.

Το ενα εχει 500€
Και το αλλο εχει κοντα στα 15000€
Αμ ειχε 5000€ μπορει να μην το συζητούσαμε τωρα, αλλα στα 15000€ νομιζω οτι ειναι κοροϊδία.


Seiko Rules
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12377
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5135 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από markosgr28 »

Για εμένα τεχνικά σε κόστος υλικών και κατασκευής δε δικαιολογείται με τίποτα αυτή η διαφορά. Σίγουρα δε συγκρίνονται, η διαφορά στην ποιότητα είναι εμφανής βέβαια. Η διαφορά είναι εν μέρει στην τεχνογνωσία που πρέπει να εφαρμοστεί για να επιτευχθεί αυτή η καλύτερη ποιότητα (και η Seiko μπορεί να την έχει, αλλά επιλέγει να κινηθεί σε άλλο κοινό, που έχει ανταπόκριση καλύτερη) και στο βάρος του ονόματος και στην επιπλέον προσπάθεια και χρόνο σε όλα τα βήματα έως να ολοκληρωθεί η κατασκευή. Δεν μπορώ να κάνω καμιά εκτίμηση πόσο θα έπρεπε να κοστίζει πάντως. Και τα 2 ωραία και τα 2 θα τα φορούσα και κάποιος που βλέπει το Seiko νομίζω το θεωρεί αξιοπρεπές για να το έχει και να το φοράει. Αν το δει δίπλα το rolex, θα φανεί η διαφορά, αλλά το θέμα είναι αν είναι διατεθειμένος και θεωρεί ότι πρέπει να δώσει τα επιπλέον χρήματα για το πιο ακριβό ή αν τον ικανοποιεί το πιο οικονομικό. Από ότι φαίνεται πολύ κόσμος θεωρεί ότι αξίζει να πάει στο πιο ακριβό. Από αυτούς που μπορούν να το αποκτήσουν ελάχιστοι νομίζω θα επέλεγαν το πιο φτηνό, όχι όλοι πάντως. Π.χ. Bill Gates και άλλοι αυτής της κατηγορίας που θα μπορούσαν να πάρουν ότι θέλουν, αλλά δεν το κάνουν. Φιλοσοφικά ερωτήματα στο τέλος της ημέρας, όπως γράφτηκε και παραπάνω. Το πόσο κάνει είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης τελικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1063 times
Been thanked: 1030 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

GNL1977 έγραψε: Δευ Φεβ 19, 2024 12:46 pm
kalvetfl67 έγραψε: Δευ Φεβ 19, 2024 10:45 am Υπερτιμημένη ματαιοδοξία
Η νεολαία εχει γυρίσει την πλατη και αγοράζει smartwatches
Και η αγορά δείχνει σημεία κόπωσης
Η ματαιοδοξία ούτως ή άλλως είναι έμφυτη στην ανθρώπινη φύση. Σε αυτήν έχουν επενδύσει όλες οι εταιρείες και αυτήν "καλλιεργούν" μαεστρικά για την προώθηση των luxury προϊόντων.

Η νεολαία μπορεί έχει στραφεί στα smart watches, όταν όμως μεγαλώσει, εξελιχθεί, και "πετύχει", θα στραφεί σε κάτι που θα προβάλλει την επιτυχία αυτή... Και τα "status symbol" προϊόντα θα είναι εκεί..... :smile:
Προφανώς . Η ματαιοδοξία γιγαντώνεται όσο αυξάνεται η οικονομική επιφάνεια του ατόμου . Θέλει να αποκτά πράγματα που δεν μπορούν να έχουν οι απλοί άνθρωποι. Ετσι ξεχωρίζει . Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο για μένα ο Richard Mille που πουλάει σε τιμές μονο για μια ελάχιστη παγκόσμια ελίτ βαθύπλουτων. Που ξέρουν ότι πληρώνουν πάνω από 120Κ ευρώ μια σαχλαμάρα . Οι 15000 ενός Rolex και όχι μόνο (όλα τα hyper luxury ατσάλια) είναι υπερβολή . Δεν δικαιολογούνται από τίποτε απολύτως . Πουλάς το ονομα . Απλα κάποιοι το πουλάνε καλύτερα .Κι αυτός που το αγοράζει ξέρει ότι βασικά αγοράζει το όνομα . Αν θα αγόραζα Rolex ? Φυσικά αλλά και συνειδητά αρκει να ειχα την οικονομικη άνεση . Το SEIKO από την άλλη είναι υπερβολικα τίμιο για αυτά που δίνει. Εχει άλλο κοινό , δεν υπάρχει σύγκριση .
Kαι πάλι επανερχόμαστε στα προηγούμενα . Η νεολαία που θα ψάξει όταν πετύχει το luxury ρολόι για να φανεί δεν είναι ματαιόδοξη ? Φυσικα , γι'αυτό το κάνει. Ενα 80% θα πάρει Rolex . Αυτο ξέρουν σαν κοινωνικό στατους . Τις άλλες φίρμες τις αγνοόύν . Δεν έγιναν ξαφνικά στα 35-50 ρολογόφιλοι . Ισως και κάποιοι ελάχιστοι να γίνουν αλλά η πλειοψηφία όχι. Πάντως η νεολαία θα συνεχίζει να προτιμά τα smart και για τα επόμενα χρόνια .
The Smartwatch Market size in terms of shipment volume is expected to grow from 171.38 Million units in 2024 to 583.81 Million units by 2029, at a CAGR of 27.78% during the forecast period (2024-2029).
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12377
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5135 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από markosgr28 »

Τρελή αύξηση! Πάντως νομίζω ότι όσο καθιερώνεται αυτή η τάση, αυτή η νεολαία στο μέλλον θα έχει ξεφύγει από αυτή τη λογική της ματαιοδοξίας μέσω του ρολογιού, θα είναι κάτι άλλο μάλλον.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
gep (Τρί Φεβ 20, 2024 4:16 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 120 times
Been thanked: 376 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Προσωπικά, είμαι φαν της Rolex, και για πολλά χρόνια πελάτης. Πάνω από 20 αγορασμένα, ξεκινάμε από 1975 τόσο, μέχρι το 2011, που πήρα το τελευτάιο.

Αθραυστα, ακριβείας, αδιάβροχα, με πλήρη ανταλλακτικά. Και με έναν καλό τεχνίτη για σέρβις,............αθάνατα.

Αλλά αυτή η άνοδος τιμών, αδικαιολόγητη.

Αν αναφέρω τιμές των τότε ετών, εντάξει, παρά την τότε αξία του χρήματος, χαοτική η διαφορά, χωρίς στην ουσία να έχουν κάτι που να την δικαιολογεί.

Οπότε, ποιότητα μεν, αλλά, και αυτή έχει ένα όριο χρέωσης.

Τα Σέϊκο, ενώ έχουν την δυνατότητα πιο ποιοτικών κατασκευών, παραμένουν στο φάσμα των "λαϊκών" ρολογιών, αν και κάποια από δαύτα, ξεφεύγουν σε τιμές και φτάνουν να κοστίζουν πάνω από άλλες φίρμες, ακρως ποιοτικές, που παραδόξως δεν είναι και πολύ κοινές στα στόματα ή στις βιτρίνες.

Αν χρειαζόμουνα ένα GMT, αναλογικό, θα το έψαχνα, μήπως και κάποιοι άλλοι προσφέρουν κάτι αντίστοιχο.

Σημ. Ειμαι και οπαδός των quartz, το πρώτο το απέκτησα το 1978, και εδώ και 20 χρόνια, των Eco-Drive. Πραγματικά, τα μηχανικά, παρά τον έρωτα, δεν τα θεωρώ πλέον καθημερινά ρολόγια, ειδικά αν είναι και ..........χειροκουρδιζόμενα.
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
gep (Τετ Φεβ 21, 2024 10:07 pm) • Megalos (Τετ Φεβ 21, 2024 10:59 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42359
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38789 times
Been thanked: 8397 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Τετ Φεβ 21, 2024 9:39 pm Προσωπικά, είμαι φαν της Rolex, και για πολλά χρόνια πελάτης. Πάνω από 20 αγορασμένα, ξεκινάμε από 1975 τόσο, μέχρι το 2011, που πήρα το τελευτάιο.

Αθραυστα, ακριβείας, αδιάβροχα, με πλήρη ανταλλακτικά. Και με έναν καλό τεχνίτη για σέρβις,............αθάνατα.

Αλλά αυτή η άνοδος τιμών, αδικαιολόγητη.

Αν αναφέρω τιμές των τότε ετών, εντάξει, παρά την τότε αξία του χρήματος, χαοτική η διαφορά, χωρίς στην ουσία να έχουν κάτι που να την δικαιολογεί.

Οπότε, ποιότητα μεν, αλλά, και αυτή έχει ένα όριο χρέωσης.

Τα Σέϊκο, ενώ έχουν την δυνατότητα πιο ποιοτικών κατασκευών, παραμένουν στο φάσμα των "λαϊκών" ρολογιών, αν και κάποια από δαύτα, ξεφεύγουν σε τιμές και φτάνουν να κοστίζουν πάνω από άλλες φίρμες, ακρως ποιοτικές, που παραδόξως δεν είναι και πολύ κοινές στα στόματα ή στις βιτρίνες.

Αν χρειαζόμουνα ένα GMT, αναλογικό, θα το έψαχνα, μήπως και κάποιοι άλλοι προσφέρουν κάτι αντίστοιχο.

Σημ. Ειμαι και οπαδός των quartz, το πρώτο το απέκτησα το 1978, και εδώ και 20 χρόνια, των Eco-Drive. Πραγματικά, τα μηχανικά, παρά τον έρωτα, δεν τα θεωρώ πλέον καθημερινά ρολόγια, ειδικά αν είναι και ..........χειροκουρδιζόμενα.
σωστες εκτιμησεις Γιωργο ... αληθεια απο ολα τα Rolex που ειχες ποσα σου εχουν απομεινει , αν επιτρεπεται
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 120 times
Been thanked: 376 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Επιτρέπεται. Να μην πω ότι ......επιβάλλεται.

Από όλα που πέρασαν, έχουν απομείνει, 2. Ενα Submariner 5513 του 1983, και ένα GMT Master, όχι το ΙΙ, αλλά το σκέτο, το .........γνήσιο.

Φωτό.

Εικόνα

Εικόνα

Κατα την διάρκεια της "θητείας" μου με την μάρκα, πέρασαν δεκάδες ( κυριολεκτικά ) ρολόγια, αγόραζα κατα μέσον όρο 2 τον χρόνο, και έδιωχνα τα παληά. Σε ..........ολοκαίνουργια κατάσταση μεν, αλλά. Ειχα κάποια εποχή ή 6 ή 7 ......παράλληλα.

Οι προτιμήσεις, ήταν πάντα στα Sub και στα GMT. Φυσικά, φόρεσα και Daytona ( φωτο ) το 1971-2. Ακριβώς όπως αυτό, ΔΕΝ έλεγε DAYTONA. COSMOGRAPH έλεγε.

Το πιο άχρηστο ρολόι

Εικόνα

Μετά από λίγο καιρό, 1974, το αντικατέστησα με το πρώτο μου Sub ένα 5513 της εποχής. Ακολούθησε ένα GMT πάλι της εποχής, 1645.Ολα με ακρυλικό. Η ιστορία θα αναφερθεί κάποια στιγμή.

Το συγκεκριμένο Sub ειναι μια ειδικη - περιορισμενη έκδοση, κυκλοφορούν λίγα, και για τον λόγο αυτό σπάνιο. Λόγω αυτού, μου ζητήθηκαν φωτό, που αναρτήθηκαν στο TRF ( The Rolex Forum ), στην εγκυκλοπαίδεια των Sub.

Ειναι η έκδοση με μεγαλύτερες βούλες ώρας, ακριβώς πριν την εφαρμογή λευκόχρυσων κύκλων στις ώρες. Από το TRF, βρέθηκε Αμερικάνος, που είχε σειριακό αριθμό +2 από το δικό μου. Εννοείται ότι έλαβα υψηλότατες προσφορές από τους συλλέκτες, για να το εκχωρήσω, αλλά, δεν το έδωσα. Το ρολόι, μάλλον, τα ρολόγια, παραμένουν σε τραπεζική θυρίδα, από το 2014, εξέρχονται κάποιες περιόδους για λίπανση. Οι λόγοι, καθαρά προσωπικοί.
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 5):
spyoly (Πέμ Φεβ 22, 2024 9:31 am) • kalvetfl67 (Πέμ Φεβ 22, 2024 10:56 am) • Megalos (Πέμ Φεβ 22, 2024 9:47 pm) • theo1988 (Πέμ Φεβ 22, 2024 9:52 pm) • Ilias-G (Παρ Φεβ 23, 2024 7:51 am)
Rating: 38.46%
Απάντηση