Seiko GMT VS Rolex GMT

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
chris70
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 12:37 pm
Has thanked: 256 times
Been thanked: 163 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από chris70 »

spyoly έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 1:40 pm Επειδή έβαλες το <κύριε> είμαι υποχρεωμένος 🤔😳🤣🤣
Τα true η ορθόδοξα ας τα πούμε έτσι gmt είναι αυτά που σου δίνουν την δυνατότητα να αλλάξεις τον ωροδεικτη ανεξάρτητα απο την κίνηση του 24ωρο δείκτη gmt.Έτσι καποιος που ταξιδεύει και αλλάζει time zones συχνά ,πχ ένας πιλότος, έχει τον 24ωρο δείκτη συντονισμένο στο UTC του Greenwich γιατί όλα στο aviation έχουν αυτό το time zone ως σημείο αναφοράς (πχ αναφορές καιρού) αλλα μπορεί εύκολα να αλλάξει σε τοπική ωρα τον ωροδεικτη του καντραν χωρίς να επηρεάσει την άλλη ρύθμιση.
Αντίθετα τα αλλα gmt μετακινούν αυτόνομα τον 24ωρο δείκτη και επικρατεί ψιλοχαμος….
Επειδη παντα το ειχα απορια

Στο true gmt (παραδειγμα στο R explorer) μπορεις να γυρισεις τον ωροδεικτη και αριστεροστροφα, ωστε να πας πισω την ωρα, χωρις να δημιουργησεις προβλημα στον μηχανισμο?

Επισης αν θελεις να αλλαξεις την ημνια πρεπει να γυρισεις μονο δεξιοστροφα τον ωροδεικτη τοσες φορες οσες χρειαζεται για να σεταρεις την ημνια?
These users thanked the author chris70 for the post (total 2):
spyoly (Σάβ Φεβ 24, 2024 9:54 am) • Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:48 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 120 times
Been thanked: 377 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από Giorgos_I »

spyoly έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 1:40 pm
xRallyArt έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:15 am
spyoly έγραψε:Το μόνο πρόβλημα με το seiko είναι ότι δεν μπήκαν στον κόπο να εξελίξουν την καλιμπρα σε true η traveller gmt αλλα την άφησαν μαλλον για λόγους κόστους ως caller gmt…..Μεγάλη διαφορα για όποιον ταξιδεύει συχνά .Εικόνα
Κυριε Σπυρο με πιάνετε αδιάβαστο σε αυτο το θεμα, εχετε την καλοσύνη να μας εξηγήσετε την διαφορα;


Seiko Rules
Επειδή έβαλες το <κύριε> είμαι υποχρεωμένος 🤔😳🤣🤣
Τα true η ορθόδοξα ας τα πούμε έτσι gmt είναι αυτά που σου δίνουν την δυνατότητα να αλλάξεις τον ωροδεικτη ανεξάρτητα απο την κίνηση του 24ωρο δείκτη gmt.Έτσι καποιος που ταξιδεύει και αλλάζει time zones συχνά ,πχ ένας πιλότος, έχει τον 24ωρο δείκτη συντονισμένο στο UTC του Greenwich γιατί όλα στο aviation έχουν αυτό το time zone ως σημείο αναφοράς (πχ αναφορές καιρού) αλλα μπορεί εύκολα να αλλάξει σε τοπική ωρα τον ωροδεικτη του καντραν χωρίς να επηρεάσει την άλλη ρύθμιση.
Αντίθετα τα αλλα gmt μετακινούν αυτόνομα τον 24ωρο δείκτη και επικρατεί ψιλοχαμος….

Δηλαδή, Κύριε Σπύρο, με τρείς κουβέντες, ΑΚΥΡΩΣΑΤΕ το αγαπημένο μου ρολόι, το GMT Master σκέτο, και μου λέτε, ότι όταν έδωσα το ΙΙ, έκανα ( διαγράφεται μία λέξη ).

Σάμπως, θα πάψω να σε λέω φίλο, μια και μου γκρέμισες τα όνειρα. :mad:


Και είχα και 2 σκέτα, και ένα ΙΙ. Πάνε και αυτά.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:49 pm) • spyoly (Κυρ Φεβ 25, 2024 9:10 am)
Rating: 15.38%
gep
Δημοσιεύσεις: 2695
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5476 times
Been thanked: 3484 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από gep »

Μην ξεχνάμε και τα GS σαν true GMT που έχω αναρτήσει πριν μέρες σε αυτό το νήμα, γιατί ο ιάπωνας δεν έχει όρια στο τι μπορεί να κάνει. Στο πρώτο κλικ κινεί τον δείκτη της τοπικής ώρας μπρος ή πίσω.Εικόνα

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post:
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:50 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3166
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2638 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από giannistissot »

chris70 έγραψε: Σάβ Φεβ 24, 2024 12:58 am
spyoly έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 1:40 pm Επειδή έβαλες το <κύριε> είμαι υποχρεωμένος 🤔😳🤣🤣
Τα true η ορθόδοξα ας τα πούμε έτσι gmt είναι αυτά που σου δίνουν την δυνατότητα να αλλάξεις τον ωροδεικτη ανεξάρτητα απο την κίνηση του 24ωρο δείκτη gmt.Έτσι καποιος που ταξιδεύει και αλλάζει time zones συχνά ,πχ ένας πιλότος, έχει τον 24ωρο δείκτη συντονισμένο στο UTC του Greenwich γιατί όλα στο aviation έχουν αυτό το time zone ως σημείο αναφοράς (πχ αναφορές καιρού) αλλα μπορεί εύκολα να αλλάξει σε τοπική ωρα τον ωροδεικτη του καντραν χωρίς να επηρεάσει την άλλη ρύθμιση.
Αντίθετα τα αλλα gmt μετακινούν αυτόνομα τον 24ωρο δείκτη και επικρατεί ψιλοχαμος….
Επειδη παντα το ειχα απορια

Στο true gmt (παραδειγμα στο R explorer) μπορεις να γυρισεις τον ωροδεικτη και αριστεροστροφα, ωστε να πας πισω την ωρα, χωρις να δημιουργησεις προβλημα στον μηχανισμο?

Επισης αν θελεις να αλλαξεις την ημνια πρεπει να γυρισεις μονο δεξιοστροφα τον ωροδεικτη τοσες φορες οσες χρειαζεται για να σεταρεις την ημνια?
Ναι και στα δυο. Μπορεις και την ωρα να πας πισω οσο θελεις και την ημερομηνια μπροστα ή πισω γυριζοντας αναλογα τον ωροδεικτη. Αυτη ειναι η ουσια της διαφορας τους. Ο ωροδεικτης και η ημερομηνια ειναι ανεξαρτητα και κινουνται και μπροστα και πισω.
These users thanked the author giannistissot for the post (total 2):
chris70 (Σάβ Φεβ 24, 2024 7:25 pm) • Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:51 pm)
Rating: 15.38%
spyoly
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 447 times
Been thanked: 521 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από spyoly »

chris70 έγραψε: Σάβ Φεβ 24, 2024 12:58 am
spyoly έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 1:40 pm Επειδή έβαλες το <κύριε> είμαι υποχρεωμένος 🤔😳🤣🤣
Τα true η ορθόδοξα ας τα πούμε έτσι gmt είναι αυτά που σου δίνουν την δυνατότητα να αλλάξεις τον ωροδεικτη ανεξάρτητα απο την κίνηση του 24ωρο δείκτη gmt.Έτσι καποιος που ταξιδεύει και αλλάζει time zones συχνά ,πχ ένας πιλότος, έχει τον 24ωρο δείκτη συντονισμένο στο UTC του Greenwich γιατί όλα στο aviation έχουν αυτό το time zone ως σημείο αναφοράς (πχ αναφορές καιρού) αλλα μπορεί εύκολα να αλλάξει σε τοπική ωρα τον ωροδεικτη του καντραν χωρίς να επηρεάσει την άλλη ρύθμιση.
Αντίθετα τα αλλα gmt μετακινούν αυτόνομα τον 24ωρο δείκτη και επικρατεί ψιλοχαμος….
Επειδη παντα το ειχα απορια

Στο true gmt (παραδειγμα στο R explorer) μπορεις να γυρισεις τον ωροδεικτη και αριστεροστροφα, ωστε να πας πισω την ωρα, χωρις να δημιουργησεις προβλημα στον μηχανισμο?

Επισης αν θελεις να αλλαξεις την ημνια πρεπει να γυρισεις μονο δεξιοστροφα τον ωροδεικτη τοσες φορες οσες χρειαζεται για να σεταρεις την ημνια?
👍
These users thanked the author spyoly for the post:
chris70 (Σάβ Φεβ 24, 2024 7:25 pm)
Rating: 7.69%
spyoly
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 447 times
Been thanked: 521 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από spyoly »

Επισης, σε ένα gmt οταν η περιστρεφόμενη εξωτερική στεφανη έχει το 24 πάνω απο τον12 του καντραν το σωστό(υποκειμενικά) είναι ο 24ωρος δείκτης να δείχνει ωρα Greenwich για τους λόγους που προανέφερα.Οταν καποιος ομως είναι μακριά απο το σπίτι του ας πούμε GMT+11 τοτε ρυθμίζει στρέφοντας τη στεφανη ώστε με μια μάτια να έχει ωρα πχ Ελλάδας (τριτη ωρα).
Με αυτό το σεταρισμα ο 12ωρος δείκτης δείχνει τοπική ωρα,ο 24ωρος ωρα Ελλάδας(για να πάρεις τηλ την οικογένεια 😎) και οταν το χρειάστηκε στρέφεις τη στεφανη πάλι με το 24 πάνω απο το 12 σε Greenwich time για τους επαγγελματικούς σου υπολογισμούς…..
These users thanked the author spyoly for the post (total 2):
chris70 (Σάβ Φεβ 24, 2024 7:26 pm) • Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:52 pm)
Rating: 15.38%
TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

Με εκνευρίζει, που στον έξω κόσμο,όχι τον κόσμο των φόρουμ, σε όποιον βλέπω ότι φοράει ρολεξ και του πιάνω τη συζήτηση, σου βγάζει μια αίσθηση ότι έχει κατακτήσει όλη τη γνώση των ρολογιών.
Με μια αγορά.
Επειδή γράφει ρολεξ.
Και όποιος με ξέρει,, και αρχίζω τον διάλογο, με τις γνώσεις που έχω αποκτήσει, όπως όλοι μας στα φόρουμ, νιώθουν...θιγμενοι.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author TheWatchBuddies for the post:
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:53 pm)
Rating: 7.69%
TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

Σιγά σιγά παρατηρώ, σε πολύ μικρότερο βαθμό, αυτή τη συμπεριφορά και σε νέους κατόχους Omega.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

Ενώ για παράδειγμα,όποιος φοράει Breitling, συνήθως βρίσκεις κατασταλαγμενες απόψεις. Μερικές παρατηρήσεις στις κοινωνικές συμπεριφορές που διακρίνω.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gep
Δημοσιεύσεις: 2695
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5476 times
Been thanked: 3484 times

Re: Seiko GMT VS Rolex GMT

Δημοσίευση από gep »

Αν και τα αισθήματα για τις κορώνες γνωστά, μην τους τσουβαλιάσουμε όλους. Δεν είναι σχετικοί όλοι όσοι φοράνε ακριβό ρολόι. Για τους περισσότερους είναι δήλωση πλούτου και ευημερίας
και τους βρίσκεις σε όλο το φάσμα του χώρου, είναι φυσικό να αγοράζουν μάρκες που ξέρουν όλοι.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Απάντηση