Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Δημοσίευση από ggli »

dgl έγραψε:
ggli έγραψε:
dgl έγραψε:Αν έπεφτε στα χέρια σας σήμερα ένα MM 001 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση θα το αγοράζατε και μέχρι πόσα χρήματα;

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
001, το πολύ 1200€, όσο είχε δηλαδή πριν καταργηθεί . Ε δεν είναι και ρόλεξ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Εσύ ρε δε πας καλά!!
Εδώ και 1600 € να φτάσει πάλι η τιμή τζάμπα θα είναι!

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αρνούμαι. 1600 δε θα έδινα με τίποτα για 001 , ούτε τότε ούτε τώρα . Είπα, δεν είναι και ρόλεξ .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
ggli
Άβαταρ μέλους
GREDA
Δημοσιεύσεις: 1659
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:21 am
Has thanked: 6138 times
Been thanked: 3329 times

Re: Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Δημοσίευση από GREDA »

https://www.chrono24.com.gr/search/inde ... atchTypes=" onclick="window.open(this.href);return false;
These users thanked the author GREDA for the post:
Megalos (Σάβ Νοέμ 23, 2019 10:54 pm)
Rating: 7.69%
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
dgl
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 7:08 pm
Has thanked: 63 times
Been thanked: 288 times

Re: Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Δημοσίευση από dgl »

Ο τζιτζιλι να τα βλέπει Εικόνα

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Δημοσίευση από ggli »

Τα έχω δει αλλά δεν μου λέει κάτι , ρολόι που το πήρα 1200 πριν τρία χρόνια δεν πρόκειται να δώσω 2-3 χιλιάρικα , γενικα σε καμία εταιρεία ακόμα και ρόλεξ . Άλλωστε η ερώτηση ήταν ποσα θα δίνατε .
Ο καθένας έχει τη φιλοσοφία του , είμαι αρνητικός στην αύξηση τιμής των μεταχειρισμένων χωρίς ουσιαστικό λόγο , το καινούργιο με τις σχετικές αναβαθμίσεις πουλά το όσο θες , το παλιό για ποιο λόγο κα πληρώσω υπεραξία , σιγά το σπάνιο ;
Το παλιό σούμο γιατί δεν Πουλιέται ακριβότερα δηλαδή , όλα αυτά τα vs με ρόλεξ νομίζω του έδωσαν αξία του mm .
Φίλε Δημήτρη αν είναι να δώσεις 2-3 χιλιάρικα , παιρνεις τουντοραρα ασύλληπτη , μέχρι και πέλαγος , ακόμα και avenger seawolf, μη τρελαθούμε .
Από μένα αυτά τα ρολόγια έχουν φάει Χ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:Τα έχω δει αλλά δεν μου λέει κάτι , ρολόι που το πήρα 1200 πριν τρία χρόνια δεν πρόκειται να δώσω 2-3 χιλιάρικα , γενικα σε καμία εταιρεία ακόμα και ρόλεξ . Άλλωστε η ερώτηση ήταν ποσα θα δίνατε .
Ο καθένας έχει τη φιλοσοφία του , είμαι αρνητικός στην αύξηση τιμής των μεταχειρισμένων χωρίς ουσιαστικό λόγο , το καινούργιο με τις σχετικές αναβαθμίσεις πουλά το όσο θες , το παλιό για ποιο λόγο κα πληρώσω υπεραξία , σιγά το σπάνιο ;
Το παλιό σούμο γιατί δεν Πουλιέται ακριβότερα δηλαδή , όλα αυτά τα vs με ρόλεξ νομίζω του έδωσαν αξία του mm .
Φίλε Δημήτρη αν είναι να δώσεις 2-3 χιλιάρικα , παιρνεις τουντοραρα ασύλληπτη , μέχρι και πέλαγος , ακόμα και avenger seawolf, μη τρελαθούμε .
Από μένα αυτά τα ρολόγια έχουν φάει Χ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Συμφωνώ απόλυτα φίλε Γιάννη στην άποψη, αλλά παρόλα αυτά το ΜΜ έχει πάρει ΠΟΛΥ πάνω σε τιμή, μάλλον, λόγω αύξησης της τιμής του καινούργιου και επειδή το καινούργιο ίσως δεν αρέσει τόσο όσο το παλιό, οπότε στις τιμές που λέτε δεν παίζει. Δυστυχώς κάτω από 2Κ δύσκολα βρίσκεται πλέον και τα περισσότερα 001 πλησιάζουν σε χρόνια που θα θέλουν service, κάτι δύσκολο για το συγκεκριμένο. Πόσα θα έδινα, με τα σημερινά δεδομένα, εγώ οριακά 2Κ για το 001, για το 017 λίγο παραπάνω, λόγω προδιαγραφών και νεότερου ρολογιού. Με το φινίρισμα και τη μηχανή που έχει, τα αξίζει πιστεύω και όχι λόγω υπεραξίας που έχει πάρει τα τελευταία χρόνια.

Όμως σε αυτά τα χρήματα και ειδικά πάνω από 2Κ, όπως γράφεις μεγάλο το δίλημμα, γιατί εκεί παίζουν τούντορ, Ω smp (αγαπημένο και αυτό λόγω ισορροπημένου σχήματος κλπ), Β Avenger κλπ. Όχι ότι ένα ρολόι με 2824-2 είναι καλύτερο από το ΜΜ με την 8L35, όμως και το Ω είναι με inhouse, όπως και τα τούντορ, κλπ. Επίσης, το φινίρισμα του ΜΜ είναι απίστευτο, αλλά και το Ω δεν πάει πίσω, για παράδειγμα. Τέλος, η βαρύτητα του ονόματος είναι άλλη και αυτό μάλλον προσπαθεί να κάνει η Seiko με αυτά, να τα βάλει δίπλα σε αυτά, όμως δεν έγινε μεγάλη με τέτοιες κινήσεις, με τα 5αρια που ήταν τσάμπα μηχανικά και δε χαλάγανε με τίποτα έγινε. Το ΜΜ ήταν το αντίστοιχο σε ποιο μεγάλη κατηγορία, αλλά τώρα έχει ξεφύγει και όσο και αν με ψήνει η ιδέα να το ξαναπάρω, όταν σκέφτομαι τι άλλο μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα, κάνω πίσω.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Σάβ Νοέμ 23, 2019 10:56 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Seiko MM300 Marinemaster SBDX017 vs Tudor Pelagos LHD

Δημοσίευση από ggli »

Φίλε Μάρκο όπως έχω ξαναγράψει , από μια τιμή και πάνω ( υποκειμενικό), κανένα ρολόι δεν αξίζει , πληρώνεις υπεραξία . Την υπεραξία την δίνει κατά κύριο λόγο το brandname, ούτε μηχανές ούτε φινιρισματα ούτε τίποτα . Αλλά ας μη κάνουμε το νήμα seiko rules .
Κατέθεσα την γνώμη μου , ο Δημήτρης θα κρίνει ποσα πρέπει να δώσει για το mm που του παρουσιάστηκε .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
These users thanked the author ggli for the post:
Argo98 (Παρ Νοέμ 22, 2019 10:18 am)
Rating: 7.69%
ggli
Απάντηση