Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων

Ποιο απο τα δυο θα επιλέγατε ....;;;;;;;; και γιατί ....;;;;

1.Rolex Submariner
8
53%
2.Omega Speedmaster (the Moonwatch)
7
47%
 
Σύνολο ψήφων: 15

harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από harolagoha »

Εγω ειμαι απλος ανθρωπος, κι οταν βλεπω "sub vs moon", φηφιζω sub.. :rose :rose :rose

Το sub στα ματια μου :
- ειναι πιο versatile, καθως μπαινει και θαλασσα :nyah
- πιο μπανικο, καθως το ξερει και η κουτση μαρια :smile:
- πιο σκληραγωγημένο, καθως φτανει επιπεδα gshock :zoro:
- πιο φωτεινο και ευανάγνωστο,
- ειναι με λιγοτερα κουμπια και περιττες λειτουργιες αρα και
λιγοτερες εγνοιες
- δεν γρατσουνιεται οπως το μουν, να ναι το ζαπφειρι, να ναι
το 904 steel...;; :rose
- πουλιεται πιο γρηγορα ως μεταχειρισμένο..
- .....
- .....

Ρολεξ και ξερο ψωμι... :zoro:
merlon
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2015 8:26 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 957 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από merlon »

Αν ήταν να διαλέξω ένα μόνο τότε Submariner.... Αν μου λέγανε αντέ κράτα και ένα ακόμα μιας άλλης εταιρείας θα ηταν Panerai... Εικόνα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από georgehh1982 »

Sub αλλά χωρίς ημερομηνία

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από gerogian »

Στο τελευταιο ποστ που διαβασα, βρηκα αυτο που ηθελα να γραψω!!
Γιωργο να που συμφωνουμε καμμια φορα!!Εικόνα
georgehh1982 έγραψε:Sub αλλά χωρίς ημερομηνία Εικόνα

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Sub no date κατω απο εξαψηφιο!!Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από georgehh1982 »

gerogian έγραψε:Στο τελευταιο ποστ που διαβασα, βρηκα αυτο που ηθελα να γραψω!!
Γιωργο να που συμφωνουμε καμμια φορα!!Εικόνα
georgehh1982 έγραψε:Sub αλλά χωρίς ημερομηνία Εικόνα

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Sub no date κατω απο εξαψηφιο!!Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είδες Σπύρο? χαχαχα βασικά έχω εκφράσει και παλιά οτι για μένα το πιο ωραίο Rolex που έχει βγεί είναι το 14060M, αν μου βάζαν το μαχαίρι στο λαιμό αυτό θα διάλεγα, γιατί όπως και να το κάνουμε ένας αμετανόητος seikakias είναι seiko για πάντα, αλλά και οι paneristi μια χαρά μάχονται κατά της κορώνας...

ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από gerogian »

georgehh1982 έγραψε:Είδες Σπύρο? χαχαχα βασικά έχω εκφράσει και παλιά οτι για μένα το πιο ωραίο Rolex που έχει βγεί είναι το 14060M, αν μου βάζαν το μαχαίρι στο λαιμό αυτό θα διάλεγα, γιατί όπως και να το κάνουμε ένας αμετανόητος seikakias είναι seiko για πάντα, αλλά και οι paneristi μια χαρά μάχονται κατά της κορώνας...

ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
gmaras
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2018 2:21 pm
Has thanked: 1489 times
Been thanked: 1931 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από gmaras »

Μαλλον sub καθαρα για πρακτικους λογους!

Αλλα το moon ειναι τρομερα ψαγμενο ρολοι... Δεν υπαρχει αλλο σαν αυτο!
Γιωργος
i palios
Δημοσιεύσεις: 2258
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 945 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από i palios »

Ελεος ρε παιδια.... ειναι δυνατον μπροστα το Moon απο το Sub? και ειδικα σενα φορουμ απο ρολογοφιλους, συλλεκτες, που ως εκ τουτου ειναι και γνωστες του αντ/νου?
Ειναι δυνατον το ρολοι αυτο που το αντιγραφουν πανω απο το 50% τον σπορ ρολογιων σ'ολο τον κοσμο να υπολειπεται του Moon?
Ειναι δυνατον το ρολοι που αποκαλειται ο βασιλιας του ειδους( εστω και ανεπισημα) ,και που σαν εμπορικο αντικειμενο θεωρειται φαινομενο εμπορικοτητος και διδασκεται σαν παραδειγμα σε εμπορικες σχολες ανθρωποι γνωστες να το κατατασσουν κατω απο π χ απο το moon?
Αγαπητοι φιλοι πρεπει να γνωριζετε οτι το Sub δεν ειναι ρολοι αποτελεσμα διαφημισης οπως πχ το Moon με το φεγγαρι που ετσι εγινε γνωστο .
Το Sub ειναι οπως λεμε αυτοδημιουργητο, μονο του εφτασε εκει , οι διαφημισεις και οι προβολες ηλθαν αργοτερα,ο σκηνοθετης το ζητησε στον Τζ Μποντ και δεν του το εδιναν,
Ο Κουστο το ζητησε δεν πηγε αυτο, και ουτε σκαλισε η Ρολεξ στο καπακι το σκαφος του ουτε στο καντραν εβαλε το πιστολι του Μποντ οπως,καποιοι αλλοι που εκμεταλευτηκαν την διαφημιση και καλα βεβαια εκαναν.
Ξερετε γιατι ?
Ειναι πολυ ακριβη τετοια διαφημιση για την Ρολεξ , εχει πολυ βαρος, η Ρολεξ το διαλεγει πολυ το πραγμα στοιχιζει πολυ το σκαλισμα στο Ρολοι της.
Αυτα βεβαια ολα τα λεμε για το Sub συγκεκριμενα
Μα θα μου πειτε..τι λες ρε παλιε γουστο μας θα γινεις? αυτη ειναι η αποψη μας.
Συμφωνω εχετε δικιο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η αποψη αυτη ειναι και σωστη?
Σαν καποιο Γαλλο καποτε που ειπε οτι ο πυργος του Αιφελ εναι σπουδαιοτερο μνημειο απο τον Παρθενωνα!! Εε αυτη ηταν αποψη του
και δικαιωμα του, τα σχολια δικα σας
. Θα μπορουσαμε να πουμε πολλα για το θεμα αλλα εχουμε σχολιασει τοσα πολλα για το Sub που γινομαστε πια κουραστικοι.
Αυτα και με το συμπαθειο παιδια. :cheer:
Υ Γ
Η αποψη ειναι σαν την κω@@@@πιδα ολοι εχουμε από μια. :BB:
These users thanked the author i palios for the post (total 2):
Argo98 (Σάβ Σεπ 22, 2018 10:40 pm) • Megalos (Δευ Σεπ 24, 2018 10:06 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10667
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6397 times
Been thanked: 10732 times
Επικοινωνία:

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από nick10 »

i palios έγραψε:Ελεος ρε παιδια.... ειναι δυνατον μπροστα το Moon απο το Sub? και ειδικα σενα φορουμ απο ρολογοφιλους, συλλεκτες, που ως εκ τουτου ειναι και γνωστες του αντ/νου?
Ειναι δυνατον το ρολοι αυτο που το αντιγραφουν πανω απο το 50% τον σπορ ρολογιων σολο τον κοσμο να υπολειποτε του Moon?
Ειναι δυνατον το ρολοι που αποκαλειται ο βασιλιας του ειδους( εστω και ανεπισημα) ,και που σαν εμπορικο αντικειμενο θεορειται φαινομενο εμπορικοτητος και διδασκεται σαν παραδειγμα σε εμπορικες σχολες ανθρωποι γνωστες να το κατατασσουν κατω απο π χ απο το moon?
Αγαπητοι φιλοι πρεπει ναγνωριζετε οτι το Sub δεν ειναι ρολοι αποτελεσμα διαφημισης οπως πχ το Moon με το φεγγαρι που ετσι εγινε γνωστο .
Το Sub ειναι οπως λεμε αυτοδημιουργητο, μονο του εφτασε εκει οι διαφημισεις και οι προβολες ηλθαν αργοτερα,ο σκηνοθετης το ζητησε στον Τζ Μποντ και δεν του το εδειναν,
Ο Κουστο το ζητησε δεν πηγε αυτο, και ουτε σκαλισε ηΡολεξ στο καπακι το σκαφος του ουτε στο καντραν εβαλε το πιστολι του Μποντ οπως,καποιοι αλλοι που εκμεταλευτηκαν την διαφημιση και καλα βεβαια εκαναν.
Ξερετε γιατι ?
Ειναι πολυ ακριβη τετοια διαφημιση για την Ρολεξ , εχει πολυ βαρος, η Ρολεξ το διαλεγει πολυ το πραγμα στοιχιζει πολυ το σκαλισμα στο Ρολοι της.
Αυτα βεβαια ολα τα λεμε για το Sub συγκεκριμενα
Μα θα μου πειτε..τι λες ρε παλιε γουστο μας θα γινεις? αυτη ειναι η αποψη μας.
Συμφωνω εχετε δικιο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η αποψη αυτη ειναι και σωστη?
Σαν καποιο Γαλλο καποτε που ειπε οτι ο πυργος του Αιφελ εναι σπουδεοτερο μνημειο απο τον Παρθενωνα!! Εε αυτη ηταν αποψη του
και δικαιωμα του, τα σχολια δικα σας
. Θα μπορουσαμε να πουμε πολλα για το θεμα αλλα εχουμε σχολιασει τοσα πολλα για το Sub που γινομαστε πια κουραστικοι.
Αυτα και με το συμπαθειο παιδια. :cheer:
Υ Γ
Η αποψη ειναι σαν την κω@@@@πιδα ολοι εχουμε από μια. :BB:
Γιάννη νομίζω το αδικεις το moonwatch. Δεν επελέγη τυχαία ως το επίσημο ρολόι των αστροναυτών της NASA, ούτε το επελεξε η NASA επειδή το διαφήμιζε η Omega. :cheer:
These users thanked the author nick10 for the post:
gep (Σάβ Σεπ 22, 2018 11:00 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Rolex Submariner Vs Omega Speedmaster (The Moonwatch)

Δημοσίευση από georgehh1982 »

i palios έγραψε:Ελεος ρε παιδια.... ειναι δυνατον μπροστα το Moon απο το Sub? και ειδικα σενα φορουμ απο ρολογοφιλους, συλλεκτες, που ως εκ τουτου ειναι και γνωστες του αντ/νου?
Ειναι δυνατον το ρολοι αυτο που το αντιγραφουν πανω απο το 50% τον σπορ ρολογιων σολο τον κοσμο να υπολειποτε του Moon?
Ειναι δυνατον το ρολοι που αποκαλειται ο βασιλιας του ειδους( εστω και ανεπισημα) ,και που σαν εμπορικο αντικειμενο θεορειται φαινομενο εμπορικοτητος και διδασκεται σαν παραδειγμα σε εμπορικες σχολες ανθρωποι γνωστες να το κατατασσουν κατω απο π χ απο το moon?
Αγαπητοι φιλοι πρεπει ναγνωριζετε οτι το Sub δεν ειναι ρολοι αποτελεσμα διαφημισης οπως πχ το Moon με το φεγγαρι που ετσι εγινε γνωστο .
Το Sub ειναι οπως λεμε αυτοδημιουργητο, μονο του εφτασε εκει οι διαφημισεις και οι προβολες ηλθαν αργοτερα,ο σκηνοθετης το ζητησε στον Τζ Μποντ και δεν του το εδειναν,
Ο Κουστο το ζητησε δεν πηγε αυτο, και ουτε σκαλισε ηΡολεξ στο καπακι το σκαφος του ουτε στο καντραν εβαλε το πιστολι του Μποντ οπως,καποιοι αλλοι που εκμεταλευτηκαν την διαφημιση και καλα βεβαια εκαναν.
Ξερετε γιατι ?
Ειναι πολυ ακριβη τετοια διαφημιση για την Ρολεξ , εχει πολυ βαρος, η Ρολεξ το διαλεγει πολυ το πραγμα στοιχιζει πολυ το σκαλισμα στο Ρολοι της.
Αυτα βεβαια ολα τα λεμε για το Sub συγκεκριμενα
Μα θα μου πειτε..τι λες ρε παλιε γουστο μας θα γινεις? αυτη ειναι η αποψη μας.
Συμφωνω εχετε δικιο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η αποψη αυτη ειναι και σωστη?
Σαν καποιο Γαλλο καποτε που ειπε οτι ο πυργος του Αιφελ εναι σπουδεοτερο μνημειο απο τον Παρθενωνα!! Εε αυτη ηταν αποψη του
και δικαιωμα του, τα σχολια δικα σας
. Θα μπορουσαμε να πουμε πολλα για το θεμα αλλα εχουμε σχολιασει τοσα πολλα για το Sub που γινομαστε πια κουραστικοι.
Αυτα και με το συμπαθειο παιδια. :cheer:
Υ Γ
Η αποψη ειναι σαν την κω@@@@πιδα ολοι εχουμε από μια. :BB:
Αγαπητέ φίλε σεβαστή η άποψη σου άλλωστε και εγώ έχω εκφράσει την συμπάθεια μου στο 14060Μ και εχω πει οτι για εμένα είναι ίσως το πιο ωραίο Rolex ever, οι γνωστές εταιρείες έχουν το σεβασμό μας έχουν Ιστορία έχουν ποιότητα κλπ αλλά ρε παιδιά δεν θα πεθάνουμε επειδή δεν έχουμε Rolex η Omega.Ηρεμία.Αν η σύγκριση ήταν με seamaster μάλλον θα επέλεγα seamaster πάντως.Δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά φίλε palios αλλά σε άτομα που είναι της άποψης μετά τη Rolex το χάος...

Και για να το διασκεδάσουμε ποιός μιλάει? Εγώ που έχω Seiko μπλούζα χεχε.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
Απάντηση