Τρίλημμα...

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων

Ποιο από τα 3;

1. Tag
4
18%
2. Longines
9
41%
3. Oris
9
41%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από snapper »

Κλασσικά θα πήγαινα στο heuer, αλλά θα προτιμήσω και θα ψηφίσω oris.
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από predator »

Να πω πως αρχικά το υποψήφιο Tag Heuer ήταν το aquarecer 300m,(ίδια καλίμπρα και κάσα, λεπτότερο καπάκι) το οποιο είναι και άμεσος αντίπαλος των άλλων δυο και όχι το 500m, που κάνει την σύγκριση κάπως άδικη για τα αλλα.


Εικόνα

Όμως μετά από δοκιμη παρατήρησα το κούμπωμα του μπρασελέ και απογοητεύτικα, όντας και ακριβότερο των άλλων.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από ggli »

Βασικά μου αρέσει πολύ το oris, το longines το είχα , κι έχω να πω τα καλύτερα .

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12392
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Όλα πολύ ωραία. Δύσκολη η σύγκριση, λόγω διαφοράς στο κόστος. Από τα 3 θα ήθελα να έχω το Tag. Μου αρέσει που είναι λίγο πιο μικρό και πιο λεπτό, εμφανισιακά για εμένα είναι ΠΟΛΥ πιο κομψό από τα άλλα 2 και δείχνει ότι είναι ακριβότερο από τα άλλα. Αν κάποιος προσέξει το ρολόι που φοράς, το Tag είναι πιο αναγνωρίσιμο.

Μετά θα επέλεγα το Longines, το οποίο μια χαρά ωραίο είναι και κάνει και περίπου τα μισά. Το Oris δε θα το επέλεγα. Πιο ακριβό από το Longines, αλλά από αναγνωρισιμότητα, που τέθηκε ως παράμετρος, είναι πιο χαμηλά. Σε εικόνα δείχνει πιο ακριβό από το Longines, αλλά μικρή διαφορά πιστεύω. Είναι και μεγαλύτερο και αυτός θα ήταν ο πιο μεγάλος ανασταλτικός παράγωντας για εμένα.

Υπάρχει και η κάπως οικονομικότερη επιλογή του Tag 300m, το οποίο έχω σε μπλε. Είναι πολύ ωραίο (στο συγκεκριμένο προτιμώ το μπλε, το συγκεκριμενό μαύρο μου φαίνεται πολύ συνηθισμένο), αλλά ομολογουμένως δε δείχνει τόσο ακριβό όσο το κεραμικό 500αρι.

Αν δεν ήθελα απαραίτητα αυτόματο (προσωπικά αυτόματο θα έπαιρνα σε αυτά τα χρήματα), θα σκεφτόμουν και το Breitling Colt Superquartz, γιατί με ιντριγκάρει λίγο η ακρίβεια του και είναι και Breitling, με καλή αναγνωρισιμότητα, δείχνει και πιο ακριβό από ότι είναι.
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 2):
predator (Τετ Νοέμ 04, 2015 4:00 pm) • Megalos (Τετ Νοέμ 04, 2015 11:13 pm)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από predator »

markosgr28 έγραψε: Αν δεν ήθελα απαραίτητα αυτόματο (προσωπικά αυτόματο θα έπαιρνα σε αυτά τα χρήματα), θα σκεφτόμουν και το Breitling Colt Superquartz, γιατί με ιντριγκάρει λίγο η ακρίβεια του και είναι και Breitling, με καλή αναγνωρισιμότητα, δείχνει και πιο ακριβό από ότι είναι.
Το Colt δεν θα το αγόραζα ούτε σε μηχανικό λόγω ότι βγαίνει και σε quartz και προκαλεί σύγχυση, δεν θα ρίσκαρα σε τέτοιο ποσό να ταυτιζόταν το ρολόι με quartz... :o
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από captain »

predator έγραψε:
markosgr28 έγραψε: Αν δεν ήθελα απαραίτητα αυτόματο (προσωπικά αυτόματο θα έπαιρνα σε αυτά τα χρήματα), θα σκεφτόμουν και το Breitling Colt Superquartz, γιατί με ιντριγκάρει λίγο η ακρίβεια του και είναι και Breitling, με καλή αναγνωρισιμότητα, δείχνει και πιο ακριβό από ότι είναι.
Το Colt δεν θα το αγόραζα ούτε σε μηχανικό λόγω ότι βγαίνει και σε quartz και προκαλεί σύγχυση, δεν θα ρίσκαρα σε τέτοιο ποσό να ταυτιζόταν το ρολόι με quartz... :o
Σωστό το σκεπτικό σου Μάρκο ...!!!
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από chris5 »

Eγω από τα τρια,θα αγοραζα το Aquaracer γιατι μ`αρεσει περισσοτερο.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γενικως η Tag,ειναι τοσο υποτιμημενη.
Το αξιζει? Εγω θα ελεγα πως όχι.
These users thanked the author chris5 for the post:
Megalos (Τετ Νοέμ 04, 2015 11:13 pm)
Rating: 7.69%
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12392
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από markosgr28 »

chris5 έγραψε:Eγω από τα τρια,θα αγοραζα το Aquaracer γιατι μ`αρεσει περισσοτερο.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γενικως η Tag,ειναι τοσο υποτιμημενη.
Το αξιζει? Εγω θα ελεγα πως όχι.
Θα συμφωνήσω και γενικά είναι περίεργο. Πριν 20-30 χρόνια ήταν συνώνυμο των σπορ ρολογιών που δεν παθαίνουν τίποτα. Όσους κατόχους ξέρω τα έχουν λιώσει και είναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι. Παρόλα αυτά σήμερα είναι υποτιμημένη. Ίσως κάποιες επιλογές του παρελθόντος και κυρίως η στροφή που έγινε προς το fashion brand πριν μερικά χρόνια. Πήγαν να αλλάξουν την εικόνα (γιατί από ποιότητα περίπου στα ίδια είναι πιστεύω) με παρουσίαση ακριβών ρολογιών με πολύπλοκα ih house, αλλά δεν τα έχουν καταφέρει ακόμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από captain »

Τα Tag Heuer ήταν τις μόδας την δεκαετία του ´90 ... Είχαν χαρακτηριστεί και ως ρολόγια των γιάπηδων της εποχής !!!

Τα τελευταία χρόνια έγιναν ξεφτίλα παγκοσμίος όταν αποδείχτηκε οτι μια δίκη τους in house μηχανή ήταν κόπια μηχανής της Seiko ...!!!

Επίσης προσπάθησε να ανεβεί κατηγορία σε πιο high end επίπεδα αλλά δεν της βγήκε ...
These users thanked the author captain for the post:
dimRHO (Πέμ Νοέμ 05, 2015 8:47 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42448
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38887 times
Been thanked: 8430 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από Megalos »

chris5 έγραψε:Eγω από τα τρια,θα αγοραζα το Aquaracer γιατι μ`αρεσει περισσοτερο.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γενικως η Tag,ειναι τοσο υποτιμημενη.
Το αξιζει? Εγω θα ελεγα πως όχι.
σωστος ο Χρηστος ...οπως τα λες φιλε ...πιστευω οτι τελικα αξιζει κατι περισσοτερο η TAG
These users thanked the author Megalos for the post:
chris5 (Πέμ Νοέμ 05, 2015 7:45 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση