Περι Frogman το αναγνωσμα

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από captain »

Θοδωρή ωραίο το Frogman αλλά πολλή ειδικό ρολόι για συγκεκριμένες δουλειές ... αν δουλεύεις σε δουλειές όπως πχ ...

Εικόνα

Εικόνα



θα είσαι ΟΚ ...


απο την άλλη αν το θέλεις για συλλεκτικούς λόγους και θέλεις να έχεις στην κατοχή σου ένα G-SHOCK πάλι ΟΚ γιατί είναι το πιο αντιπροσωπευτικό G-SHOCK ...



αλλά για ρολόι καλοκαιρινό νομίζω δεν κάνει ...

Γνώμη μου ... είναι πολλά τα λεφτά να τα δώσεις για δοκιμή!!!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12389
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από markosgr28 »

Θα συμφωνήσω ότι είναι σχετικά ακριβό για G, όμως έχει πολύ ακριβότερα G που πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν τέτοιες τιμές.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι το απόλυτο καταδυτικό από τα ηλεκτρονικά, έχει τα περισσότερα που έχουν και τα dive computers και επιπλέον είναι solar, shock protected και η αξιοπιστία του είναι δεδομένη, κάτι που είναι συχνό πρόβλημα στα αντίστοιχα του είδους. Αντίστοιχα με αυτό ρολόγια κάνουν ακόμα και αρκετά πιο ακριβά.

Αν δεν κάνω λάθος είναι το μοναδικό ISO G στα 200m.

Έχει χρόνο επιφανείας, κλπ. Γιατί δεν το θεωρείτε dive computer? Πιστεύω ότι είναι.

Προσωπικά το κόστος του είναι πολύ πιθανό να με απέτρεπε τώρα να το πάρω, όταν έκανα όμως ελεύθερη κατάδυση και θα το αξιοποιούσα, ήταν πρώτη μου επιλογή. Δεν το πήρα κυρίως για το τεράστιο μέγεθος του, προτιμώ λιγότερο ογκώδη ρολόγια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από snapper »

Χρόνο επιφανείας ο βάτραχος?
Μαρκο αυτό δεν το ήξερα, εδώ έχω γνωστό που το έχει και μου είπε πως ούτε μέτρηση βάθους δεν έχει.
Μάλλον δεν είμαι καλά διαβασμένος...
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από eisenberg »

Νομιζω οτι το μονο που υπολογιζουν τα Frogman οσον αφορα τα περι καταδυσης,ειναι οτι εχουν μετρηση του χρονου καταδυσης,κατι που στα αναλογικα καταδυτικα το κανει η περιστρεφομενη στεφανη.
Δεν ηξερα οτι εχουν κι αυτη τη λειτουργια Μαρκο,παντως σενσορες κλπ που εχουν οι υπολογιστες καταδυσης σιγουρα δεν εχουν.


Georges έγραψε: Κράτα τα λεφτά σου για κάτι άλλο. Έχεις ένα σκασμό καταδυτικά seiko για το καλοκαίρι ;)

Αφου εγραψα βρε,θελω κατι ''εναλλακτικο'',κατι διαφορετικο. :ha:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε:
Αφου εγραψα βρε,θελω κατι ''εναλλακτικο'',κατι διαφορετικο. :ha:
Είχες το τιτάνιο SPF και το έδωσες (για μένα πολύ πιο ωραίο από τα frogman)...αφού δεν κράτησες εκείνο, ούτε το βατράχι θα κρατήσεις ;)



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1027 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από cupra73 »

eisenberg έγραψε:Νομιζω οτι το μονο που υπολογιζουν τα Frogman οσον αφορα τα περι καταδυσης,ειναι οτι εχουν μετρηση του χρονου καταδυσης,κατι που στα αναλογικα καταδυτικα το κανει η περιστρεφομενη στεφανη.
Δεν ηξερα οτι εχουν κι αυτη τη λειτουργια Μαρκο,παντως σενσορες κλπ που εχουν οι υπολογιστες καταδυσης σιγουρα δεν εχουν.


Georges έγραψε: Κράτα τα λεφτά σου για κάτι άλλο. Έχεις ένα σκασμό καταδυτικά seiko για το καλοκαίρι ;)

Αφου εγραψα βρε,θελω κατι ''εναλλακτικο'',κατι διαφορετικο. :ha:
Θοδωρή για εναλλακτικό - διαφορετικό σε g πας σε mtg, για εργαλείο που κάνει τα πάντα πας σε rangeman. ;)
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε:
Είχες το τιτάνιο SPF και το έδωσες (για μένα πολύ πιο ωραίο από τα frogman)...αφού δεν κράτησες εκείνο, ούτε το βατράχι θα κρατήσεις ;)

Εκεινο το SPF-100 Γιωργο ηταν φανταστικο και μπορω να σου πω οτι μερικες φορες μου λειπει. :?

Αλλα το τιτανιο του το γρατζουνουσε ακομη κι ανεμος.Ειναι tool watch ,αρκει να μη σε νοιαζουν καθολου οι γρατζουνιες.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από ggli »

Τα έχουμε ξαναπεί ρε παιδιά , δύτες γραφείου είμαστε οι περισσότεροι , δεν παίρνουμε καταδυτικό επειδή πραγματικά το χρειαζόμαστε, ειδικά όταν είναι πολλά μέτρα .
Είναι η αίσθηση που σου δίνει και νομίζω ότι το frogman σου τη δίνει .
Θοδωρή αφού το σκέφτηκες έχεις κάνει το μεγαλύτερο της διαδρομής , τα διαδικαστικά μένουν.
ggli
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από eisenberg »

cupra73 έγραψε: Θοδωρή για εναλλακτικό - διαφορετικό σε g πας σε mtg, για εργαλείο που κάνει τα πάντα πας σε rangeman. ;)
Γιωργο τα ειδα τα MTG ειναι πραγματι ωραια και φαινονται πολυ καλυτερα απο τα νορμαλ G shock.

Απλα αυτα μου κανουν καπως ''πιλοτου'' ενω θελω G με πιο καταδυτικο προσανατολισμο οπως τα Frogman.



ggli έγραψε: Θοδωρή αφού το σκέφτηκες έχεις κάνει το μεγαλύτερο της διαδρομής , τα διαδικαστικά μένουν.
Τα λεγομενα ''κλικ'' του ποντικιου ε Γιαννη? lol
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12389
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Περι Frogman το αναγνωσμα

Δημοσίευση από markosgr28 »

snapper έγραψε:Χρόνο επιφανείας ο βάτραχος?
Μαρκο αυτό δεν το ήξερα, εδώ έχω γνωστό που το έχει και μου είπε πως ούτε μέτρηση βάθους δεν έχει.
Μάλλον δεν είμαι καλά διαβασμένος...
Παίδες, έκανα λάθος, έχετε δίκιο.

Δεν το είχα ποτέ, αλλά στα χαρακτηριστικά του γράφει:
Dive time and surface interval measurement function

Θεώρησα δεδομένο ότι έχει βυθόμετρο από αυτό, αλλά τελικά δεν έχει, όπως δεν έχει και θερμόμετρο. Νόμιζα ότι είχα δει ότι τα έχει αυτά, αλλά δεν τα έχει, οπότε ξενέρωσα εντελώς με το ρολόι, το θεωρώ εντελώς άχρηστο πλέον και μου έφυγε και το απωθημένο που δεν το πήρα, όταν το χρειαζόμουν. Μα καλά η Casio βγάζει ρολόγια με ένα σωρό αισθητήρες και στο καταδυτικό της έχει αυτές τις ελλείψεις? Και με είχε φτιάξει τόσο αυτό το βίντεο....

" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
Απάντηση