Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από snapper »

Ακριβως Θοδωρη''
Κουκλι ειναι Χρησταρα αλλα δεν ειναι για μενα.. :?
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από chris5 »

Mπορεί τα Stowa να είναι ωραία ρολογια αλλά ο φίλος εδώ ζήτησε και κάποια ιστορικότητα.Εγώ προσωπικά θα αγόραζα Omega,breitling,tag,zenith,jlc,panerai,longines και μετά κάποιο ρολόι τύπου Stowa. Όσο να 'ναι 1700 ευρώ είναι πολλά.
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από eisenberg »

chris5 έγραψε:Mπορεί τα Stowa να είναι ωραία ρολογια αλλά ο φίλος εδώ ζήτησε και κάποια ιστορικότητα.Εγώ προσωπικά θα αγόραζα Omega,breitling,tag,zenith,jlc,panerai,longines και μετά κάποιο ρολόι τύπου Stowa. Όσο να 'ναι 1700 ευρώ είναι πολλά.
Και τα Stowa ιστορικη μαρκα ειναι.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από chris5 »

Αν είχα 1700 ευρώ στην τσέπη μου και δεν είχα άλλο ρολόι θα πήγαινα να πάρω Stowa και οχι Omega 'η longines 'η breitling? Μη τρελαθούμε κιόλας.
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
ELBETAKIAS
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 6:26 pm
Has thanked: 233 times
Been thanked: 193 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από ELBETAKIAS »

chris5 έγραψε:Αν είχα 1700 ευρώ στην τσέπη μου και δεν είχα άλλο ρολόι θα πήγαινα να πάρω Stowa και οχι Omega 'η longines 'η breitling? Μη τρελαθούμε κιόλας.


+1
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από eisenberg »

chris5 έγραψε:Αν είχα 1700 ευρώ στην τσέπη μου και δεν είχα άλλο ρολόι θα πήγαινα να πάρω Stowa και οχι Omega 'η longines 'η breitling? Μη τρελαθούμε κιόλας.
Προτεινες το στοιχειο της ιστορικοτητας και πανω σε αυτο σχολιασα Χρηστο.

Τωρα το τί θα αγοραζε κανεις με 1700€,περι ορεξεως....ξερω παρα πολλους που θεωρουν βλακεια το να δωσει κανεις 1700€ για οποιοδηποτε ρολοι.
Λογικη και τρελλα χωριζονται απο μια λεπτη γραμμη....
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Συμφωνώ απόλυτα με τον συνονόματο. Οι περισσότεροι και πολύ σωστά και καλά σε αυτές τις μάρκες θα κινηθούν για πρώτη καλή αγορά. Πανέμορφα ρολόγια σε όποια και να πας.
Παρόλα αυτά εγώ ας πούμε που δεν έχω ρολόι αυτής της τάξης μεγέθους ούτε κάποιο από αυτές τις μάρκες σίγουρα θα αγόραζα το tudor. Το stowa όχι για πρώτο επειδή είναι "κόσμημα" και θα το λυπόμουν για κάθε μέρα.
Πιστεύω, Μητσάρα ψαρά μου, λαμβάνοντας υπόψη και το στυλ σου πως πρέπει να κινηθείς μεταξύ omega και breitling.
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από chris5 »

snapper έγραψε: Ετσι εχουμε και λεμε..το ρολοι θα πρεπει να ειναι κλασσικο κομματι,να αντεξει στο χρονο,απο εταιρεια με ιστορια..
...οχι απαραιτητα καταδυτικο,αλλα να φοριεται καθημερινα χωρις αγχος''
Aυτα νομιζω πως εγραψε ο snapper ετσι δεν ειναι? Ορμωμενος απ`αυτα εγραψα τη λεξη `ιστορικοτητα`. Τωρα αν νομιζετε πως η Stowa ειναι πιο ιστορικη εταιρεια `η πιο διαχρονικη,τοτε εγω ειμαι ασχετος απο ρολογια. Οσον αφορα τωρα για το πως ο καθενας βλεπει ενα ποσο των 2000 ευρω ειναι μια πολυ γενικη συζητηση.
Με φιλικο και οχι ειρωνικο υφος,
Χρηστος.
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
Theminio
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2012 11:18 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 89 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από Theminio »

Δε νομίζω ότι ο Θοδωρής υποστήριξε ότι είναι "πιο ιστορική". Όμως το ότι είναι ιστορική εταιρία και ότι μοντέλα όπως το flieger είναι διαχρονικό (είναι μία από τις 5 original εταιρίες που το παρήγαγαν) είναι αδιαμφισβήτητο. Σίγουρα υστερεί σε δημοφιλία, αναγνωρισιμότητα και κατά συνέπεια μεταπώληση.
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Ωρα για μια 'καλη' αγορα..

Δημοσίευση από GeorgeD »

Ωμέγα νομίζω μπορείς να βρεις σε αυτές τις τιμές. Και Λονζινς στη σειρά master collection αν και ισως δεν θες κατι τόσο κυριλέ
Ισως και TAG αν και εμενα μου αρεσει η κλασσική σειρά και όχι τα λινκ και σια
βεβαια αν επαιρνα ρολοι σε αυτό το budget τωρα μάλλον θα χτύπαγα κανα Ανονιμο που τα βρίσκεις σε καλές τιμές τώρα *κολλημένος με την μπαλα* ΛοΛ
Απάντηση