Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12441
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5153 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ευχαριστώ για το ανέβασμα της φωτο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Μάρκο, το έχω το συγκεκριμένο. Είναι εξαιρετικό ρολόι και δεν θα χάσεις αν το προσθέσεις στη συλλογή σου. Το δικό μου έχει φάει πολύ ξύλο, μπάνια στη θάλασσα, δαγκωματιές από τον γιό μου και δουλεύει ακούραστα ακόμη. Σε μένα δεν συγχρονίζει αυτόματα (μάλλον γιατί το δωμάτιο που κοιμάμαι βλέπει νοτιοανατολικά), αλλά χειροκίνητα μόνο στο βορινό μπαλκόνι.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από tazio »

tazio έγραψε:...
Αντιπροσωπεία είναι η ΕΛΜΗ A.E. 210 2002200 Πατησίων 267 κοντά στη Πλ. Κολιάτσου.
Ενημέρωση.
Η αντιπροσωπεία της Casio (ΕΛΜΗ) έχει αλλάξει έδρα και δεν είναι πλέον στη Πατησίων, όπως έμαθα σήμερα.
Η νέα διεύθυνση είναι Λ. Αθηνών 165 Χαϊδάρι (κοντά στο παλατάκι αν κατάλαβα σωστά). Τα τηλέφωνα παραμένουν τα ίδια.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από snapper »

Σε ευχαριστουμε... :good:
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12441
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5153 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

Koubilaihan έγραψε:Μάρκο, το έχω το συγκεκριμένο. Είναι εξαιρετικό ρολόι και δεν θα χάσεις αν το προσθέσεις στη συλλογή σου. Το δικό μου έχει φάει πολύ ξύλο, μπάνια στη θάλασσα, δαγκωματιές από τον γιό μου και δουλεύει ακούραστα ακόμη. Σε μένα δεν συγχρονίζει αυτόματα (μάλλον γιατί το δωμάτιο που κοιμάμαι βλέπει νοτιοανατολικά), αλλά χειροκίνητα μόνο στο βορινό μπαλκόνι.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο συγχρονισμός δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ως λειτουργία. Ίσως να τον δοκιμάσω 1 φορά, για να δω τι είναι και πως γίνεται, αν τελικά το πάρω. Μου αρέσει, θα ήθελα να έχω και ένα τέτοιο στη συλλογή μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και που θα το φοράω. Μόλις το ξεκαθαρίσω και αυτό το θέμα, θα αποφασίσω. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο σε αυτό είναι η αποδεδειγμένη αντοχή του σε σκληρή χρήση και τα καλά λόγια που διαβάζω από όλους για αυτό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bahatouridhs
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2010 9:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από Bahatouridhs »

Σελιδα της αντιπροσωπειας στην Ελλαδα http://www.elmisystems.gr

Α και κατι αλλο προσπαθησα να παραγγειλω απο amazon αλλα δεν στελνουν παραγγελιες απο ρολογια και αλλα τεχνολογικα σε Ελλαδα... μονο βιβλια και cd.

Βασικα στελνουν μονο απο εδω http://www.amazon.com/International-Shi ... =230659011 αλλα δεν εχουν ολα τα προιοντα που εχουν στο uk.
These users thanked the author Bahatouridhs for the post:
Γιάνννης (Δευ Οκτ 25, 2021 6:57 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12441
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5153 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

Bahatouridhs έγραψε:Σελιδα της αντιπροσωπειας στην Ελλαδα http://www.elmisystems.gr

Α και κατι αλλο προσπαθησα να παραγγειλω απο amazon αλλα δεν στελνουν παραγγελιες απο ρολογια και αλλα τεχνολογικα σε Ελλαδα... μονο βιβλια και cd.

Βασικα στελνουν μονο απο εδω http://www.amazon.com/International-Shi ... =230659011 αλλα δεν εχουν ολα τα προιοντα που εχουν στο uk.
Ευχαριστώ για το link της αντιπροσωπείας και τις πληροφορίες. Δεν ήξερα ότι δεν τα στέλνουν Ελλάδα. Ισχύει για όλα τα προϊόντα, ή μόνο για αυτά που πουλάει το ίδιο το Amazon? Γιατί αρκετά πωλούνται από δικτυακά μαγαζιά μέσω Amazon, τα οποία είναι και στο ebay (π.χ. sustuu) και στέλνουν Ελλάδα. Ίσως δεν ισχύουν οι ίδιες τιμές.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Γιάνννης (Δευ Οκτ 25, 2021 6:58 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bahatouridhs
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2010 9:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από Bahatouridhs »

Γιατι μερικα ρολογια λενε 100-200μετρα αδιαβροχο αλλα οχι καταλληλο για καταδυση? δεν βγαζει νοημα...
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από tazio »

Bahatouridhs έγραψε:Γιατι μερικα ρολογια λενε 100-200μετρα αδιαβροχο αλλα οχι καταλληλο για καταδυση? δεν βγαζει νοημα...
Από τη σελίδα τεχνικών χαρακτηριστικών ενός μοντέλου (σε όλα το ίδιο γράφει) της εταιρείας.
"Perfect for free diving without scuba gear: the watch is water resistant to 20 bar / 200 metres. The metres value does not relate to a diving depth but to the air pressure used in the course of the water resistance test. (ISO 2281)"

Μάλλον οι μπουκάλες κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στην κατάδυση και την "κατάδυση".
Αν κρίνω πάντως από φωτογραφίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς, τα φορούν δύτες με εξάρτηση και τα βουτάνε κανονικά (όχι φυσικά στα 200 μέτρα).
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 183 times
Been thanked: 219 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από DragonAce »

τα πόσα μέτρα αναγράφει ένα ρολόι ότι είναι αδιάβροχο δε σημαίνει ότι μπορεί να πάει κ τόσο κάτω από την επιφάνεια..πχ αυτά που λένε 30μ είναι υποτυπωδώς ίσα ίσα για να πλένουμε το χέρια μας, αυτά που λένε 100μ είναι ίσα ίσα για θαλάσσια σπόρ, γιατί όταν κολυμπάς στην επιφάνεια η πίεση που ασκείται όταν μπαίνει το χέρι στο νερό είναι αρκετά μεγάλη κ ας μην το αντιλαμβανόμαστε άμεσα. αυτά που λένε πχ 200μ είναι λίγο ποιό ασφαλές για να μπορέσεις να κάνει το ψαροντούφεκό σου στα 20μ κ 1 μισάωρο ας πούμε χωρίς να ανησυχήσεις, ενώ αν είναι πιστοποιημένο καταδυτικό στα 200 μέτρα τότε μπορείς να κάνεις με ασφάλεια την κατάδυση σου σε μεγαλύτερα βάθυ.
τα κάζιο που λένε 200 μέτρα σημαίνει ότι μπορείς απλά να τα βουτήξεις με ασφάλεια στη θάλασσα κ να κάνεις το ψαροντούφεκό σου, αντίθετα εξαίρεση αποτελεί μόνο το φρόγκμαν το οποίο είναι ππιστοποιημένο καταδυτικό..
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Απάντηση