ISO FRANE

Παρελκόμενα ~Συνοδευτικός Εξοπλισμός
Στην ενότητα αυτή μιλάμε για συνοδευτικό εξοπλισμό που συνδέεται με το ρολόι (λουράκια ,θήκες φυλάξεις ,κλπ)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

ISO FRANE

Δημοσίευση από gkblues »

Επιστροφή στην Ελβετία στη δεκαετία του '60
Όταν οι κατασκευαστές των μεγαλύτερων καταδυτικών ρολογιών χρειάστηκαν ένα λουράκι από καουτσούκ στη δεκαετία του '60 και του '70, επέλεξαν το ISOfrane!
Εικόνα

Όταν ο πρώτος ιμάντας κατάδυσης ISOfrane έκανε το ντεμπούτο του στις αρχές της δεκαετίας του '60, άλλαξε κυριολεκτικά τα δεδομενα της κατάδυσης - ή τουλάχιστον το σχήμα των ιμάντων κατάδυσης!
Προηγουμένως, οι ιμάντες κατάδυσης κατασκευάζονταν συνήθως από καουτσούκ. Ήταν κολλώδεις, άβολοι και συχνά με φουσκάλες και ρωγμές όταν εκτίθονταν συχνά σε ήλιο αλάτι και κρύο. Αυτοί οι ιμάντες ήταν ακόμα πολυ σκληροί για τους δύτες που τα φορούσαν. Χωρίς εξαερισμό, το δέρμα δεν αναπνέει. Ο ιμάντας ISOfrane τα άλλαξε όλα αυτά.
Εικόναhttps://postimages.org/

Οι αρχικοί ιμάντες ISOfrane κατασκευάστηκαν χρησιμοποιώντας μια ένωση που ονομάζεται ισοπρένιο. Και τι είναι το ισοπρένιο; Το ισοπρένιο είναι ένας υγρός υδρογονάνθρακας που λαμβάνεται κατά την επεξεργασία πετρελαίου και χρησιμοποιείται ως πρώτη ύλη. Το Isoprene ήταν πολύ πιο ανθεκτικό και διατηρουσε την εμφάνισή του.

Το ISOfrane σήμερα ..
Χρησιμοποιουμε την παλιά μας συνταγή, την κάναμε μη αλλεργική, μη τοξική και προσθέσαμε ακόμα περισσότερη ανθεκτικότητα και απαλότητα στο καουτσούκ ΧΩΡΙΣ χρήση πυριτίου (ο μαγνήτης σκόνης) για να φέρουμε πίσω το ξεχασμένο ιμάντα ρολογιού κατάδυσης ISOfrane, το οποίο είναι πιθανώς ο καλύτερος ιμάντας ρολογιού που Θα αγοράζαμε ποτέ.
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author gkblues for the post (total 3):
kourlis (Κυρ Ιουν 28, 2020 11:01 pm) • pugman (Δευ Ιουν 29, 2020 12:11 am) • Megalos (Δευ Ιουν 29, 2020 9:45 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από ggli »

Γενικα το στυλ αυτό μου αρέσει πολύ , τα iso είναι ακριβά αλλά ίσως σε βάθος χρόνου να αξίζουν τα λεφτά τους , έχω αγοράσει πολλά παρόμοια αλλά μόνο ένα είχε παρόμοια ποιότητα και εφαρμογή και ήταν και noname, όλα τα αλλά ήταν είτε σκληρά είτε πολύ μαλακα .



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από markosgr28 »

Και εμένα μου αρέσουν πολύ αυτά για καταδυτικό. Κλασσική επιλογή. Λίγο ακριβά και έχει άλλα φτηνότερα που είναι πολύ αξιοπρεπή, αλλά αυτό είναι το real thing, που σίγουρα είναι καλύτερο σε ποιότητα και έχει αποδείξει την αντοχή του στο χρόνο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από gkblues »

ggli έγραψε:Γενικα το στυλ αυτό μου αρέσει πολύ , τα iso είναι ακριβά αλλά ίσως σε βάθος χρόνου να αξίζουν τα λεφτά τους , έχω αγοράσει πολλά παρόμοια αλλά μόνο ένα είχε παρόμοια ποιότητα και εφαρμογή και ήταν και noname, όλα τα αλλά ήταν είτε σκληρά είτε πολύ μαλακα .

Ποιο ηταν αυτο;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από captain »

Πολύ καλά λουρια

Αξιζουν τα χρήματα τους .....

Είχα αγοράσει παλιά ένα μπλε για το σούμο μου .....

Τα τελευταία χρόνια έχω συμβιβαστεί με τα Bonetto Centurini που συνδυάζουν ποιότητα .... σε λογικό κόστος !!!!
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από ggli »

gkblues έγραψε:
ggli έγραψε:Γενικα το στυλ αυτό μου αρέσει πολύ , τα iso είναι ακριβά αλλά ίσως σε βάθος χρόνου να αξίζουν τα λεφτά τους , έχω αγοράσει πολλά παρόμοια αλλά μόνο ένα είχε παρόμοια ποιότητα και εφαρμογή και ήταν και noname, όλα τα αλλά ήταν είτε σκληρά είτε πολύ μαλακα .

Ποιο ηταν αυτο;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Γιώργο το είχα πάρει από eBay περίπου 25€, δεν θυμάμαι αγοραστή κτλ , μου έκατσε τελείως στην τύχη , είχε μέχρι και το άρωμα βανίλιας .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από markosgr28 »

Προσωπκά έχω 2 από borealis, το πιο παλιό, ενώ είναι ωραίο, έχει και vanilla και φαίνεται αθάνατο, είναι πολύ σκληρό και όχι τόσο άνετο, το πιο νέο είναι πολύ μαλακό και γενικά πάρα πολύ καλό, κόστος εκεί περίπου στο 25€+μεταφορικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8422 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από Megalos »

Γιωργο ενδιαφερον νημα και θεμα .... πραγματικα αξιζουν την προσοχη μας ειδικα τωρα καλοκαιρινα αυτα τα λουρακια ...
δυστυχως εγω δεν ειχα μεχρι τωρα αλλα μου φαινεται απο οσα διαβασα οτι αξιζει τον κοπο να παρει καποιος ενα :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2343
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1176 times
Been thanked: 1721 times

Re: ISO FRANE

Δημοσίευση από pugman »

Borealis είχα κ γω. Αρωμα βανίλιας κ τα σχετικά. Για τα χρήματα του μια χαρά.
These users thanked the author pugman for the post:
Megalos (Τετ Ιούλ 01, 2020 10:15 pm)
Rating: 7.69%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Απάντηση