Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Παρελκόμενα ~Συνοδευτικός Εξοπλισμός
Στην ενότητα αυτή μιλάμε για συνοδευτικό εξοπλισμό που συνδέεται με το ρολόι (λουράκια ,θήκες φυλάξεις ,κλπ)
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από IronHawk »

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό και θα ήθελα την άποψή σας.
Πρόκειται περί της αγοράς ενός φορτιστή για ηλιακά ρολογια eco-drive.
Δεν μπορώ να φορτίσω με ηλιακό φως για λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω. Aλλά και ο χρόνος που τα χρησιμοποιώ φορώντας τα δεν είναι ικανοποιητικός προκειμένου να επιτευχθεί ικανοποιητική φόρτιση.

Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά τεχνικό τρόπο. Το πορτατίφ είναι μια λύση, αλλά σίγουρα όχι και η καλύτερη για τους λόγους που όλοι μας γνωρίζουμε.

Αυτό που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον είναι οι φορτιστές LED όπως ο CoolFire Solar Watch Fast Charger. Ο κατασκευαστής ισχυρίζεται οτι η χρήση της τεχνολογίας LED φορτίζει άμεσα χωρίς να υπερθερμαίνει το dial.

Εικόνα
Εικόνα

Βέβαια δεν σας κρύβω οτι έχω κάποιες επιφυλάξεις!

Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ ένα LED spot,

Image

Image

Image

αλλά η κατανάλωση ρεύματος είναι αρκετά σημαντική, συν του οτι αν δεν έλυνα το μπροστινό βιδωτό σταθεροποιητή τότε θα είχα και θέματα υπερθέρμανσης.

Image

Προσπαθώ να βρω μια άλλη ποιο αποδοτική μέθοδο. Το θέμα είναι αν ο CoolFire είναι ασφαλής!

Σας ευχαριστώ,
These users thanked the author IronHawk for the post:
Megalos (Τρί Μαρ 20, 2018 10:49 pm)
Rating: 7.69%
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
STF
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 10:57 pm
Has thanked: 78 times
Been thanked: 321 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από STF »

Βαγγέλη πόσα watt είναι το led spot Που έχεις και είναι σημαντική η κατανάλωση ρεύματος;
Γιατί έτσι και αλλιώς τα led είναι η οικονομικότερη εφαρμογή που μπορείς να βρεις.

Εγώ είχα ένα Project με led κρυφού φωτισμού από το ΙΚΕΑ που στοιχίζαν μόλις 12-13 ευρώ και ήθελα να τα τοποθετήσω σε κουτί ρολογιών. Τελικά με αυτά έφτιαξα ένα Mini studio οπότε το Project δεν υλοποιήθηκε!

Εικόνα
These users thanked the author STF for the post (total 2):
Megalos (Τρί Μαρ 20, 2018 10:51 pm) • captain (Τετ Μαρ 21, 2018 5:54 pm)
Rating: 15.38%
Στέφανος
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από IronHawk »

STF έγραψε:Βαγγέλη πόσα watt είναι το led spot Που έχεις και είναι σημαντική η κατανάλωση ρεύματος;
Γιατί έτσι και αλλιώς τα led είναι η οικονομικότερη εφαρμογή που μπορείς να βρεις.

Εγώ είχα ένα Project με led κρυφού φωτισμού από το ΙΚΕΑ που στοιχίζαν μόλις 12-13 ευρώ και ήθελα να τα τοποθετήσω σε κουτί ρολογιών. Τελικά με αυτά έφτιαξα ένα Mini studio οπότε το Project δεν υλοποιήθηκε!

Εικόνα
Στέφανε, το spot υποτίθεται είναι στα 50W. Στην αρχή είχα βάλει μια κλασική οικονομική λάμπα 40W αλλά δεν έβγαλε ούτε μήνα από την υπερθέρμανση, για αυτό και έλυσα το στεφάνι του spot για να αερίζεται καλύτερα. Μετά αγόρασα λάμπα LED όπως αυτή της φωτογραφίας στα 5W το πρόβλημα είναι οτι μετά από 8 ώρες και ακόμα δεν έχει κάνει ούτε 60% φόρτιση, οπότε και αγόρασα άλλα τρία τέτοια mini spot (ακόμα ταξιδεύουν). Κατά πάσα πιθανότητα η φωτεινότητα που παράγουν δεν είναι ικανοποιητική για να φορτίσει το ρολόι. Η απόσταση από το dial είναι 30cm.

Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν θέλω να είναι σε συνεχόμενη λειτουργία γιατί το LED δεν ζει πολύ όταν χρησιμοποιείται πολύ, το δε κόστος είναι αν θυμάμαι καλά στα 5 euro, αλλά το ποιο σημαντικό είναι οτι επειδή απουσιάζω συχνά και πολύ, δεν θέλω να λειτουργεί χωρίς να το έχω υπό την επίβλεψή μου.

Μην ξεχνάμε οτι όλα αυτά είναι κινέζικα προϊόντα και δεν θέλω να ρισκάρω να κάψω την οικία μου! :smile:

Ενώ από την άλλη το USB το έχεις εύκαιρο ακόμα και στο αυτοκίνητο που λέει ο λόγος! ή το αφήνεις κάπου στη δουλειά, φτάνει να το επιβλέπει κάποιος.

Btw... Ωραίο το mini studio που έχεις!
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από Georges »

Τις ώρες που είσαι σπίτι αν τα βάζεις παράθυρο θα είσαι οκ.
3-4 ώρες σαν σύνολο την εβδομάδα νομίζω αρκούν. Ειδικά άμα πετύχεις ηλιόλουστη μέρα...
Για τα casio μην σκας..έχουν saving energy mode, οπότε στο σκοτάδι σβήνουν τα πάντα...
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
STF
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 10:57 pm
Has thanked: 78 times
Been thanked: 321 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από STF »

Georges έγραψε:Τις ώρες που είσαι σπίτι αν τα βάζεις παράθυρο θα είσαι οκ.
3-4 ώρες σαν σύνολο την εβδομάδα νομίζω αρκούν. Ειδικά άμα πετύχεις ηλιόλουστη μέρα...
Για τα casio μην σκας..έχουν saving energy mode, οπότε στο σκοτάδι σβήνουν τα πάντα...
Εξήγησε πως για δικούς του λόγους δε μπορεί να τα έχει στο φως.
Στέφανος
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από harolagoha »

Εγω το βαζω στο μπαλκονι, ειτε στο υπαίθριο τραπεζι ειτε πανω απο εναν φοριαμο που εχω και δεν φαίνεται απο κανεναν και με τιποτα!! Σε εσωτερικό χωρο το βαζω κατω απ το πορτατίφ για ολο το βραδυ και η φορτιση επιτυγχάνεται με ανεση... Βαγγελη στην τελικη εξέθεσε τα ολα στο φως λαμπας δωματιου και πιστευω θα κανει δουλεια..
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από IronHawk »

harolagoha έγραψε:Εγω το βαζω στο μπαλκονι, ειτε στο υπαίθριο τραπεζι ειτε πανω απο εναν φοριαμο που εχω και δεν φαίνεται απο κανεναν και με τιποτα!! Σε εσωτερικό χωρο το βαζω κατω απ το πορτατίφ για ολο το βραδυ και η φορτιση επιτυγχάνεται με ανεση... Βαγγελη στην τελικη εξέθεσε τα ολα στο φως λαμπας δωματιου και πιστευω θα κανει δουλεια..
Γεια σου Χάρη, πως με καταλαβαίνεις.

Έχω την εντύπωση πως θα συνεχίσω με τον τεχνικό τρόπο (λάμπα).
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από harolagoha »

Βαγγελη τωρα που ελειψα μερικες μερες στο εξωτερικο, τοποθετησα το eco μου πανω στην εξωτερικη ντουλαπα (υψους περιπου 2 μετρων) και εβαλα και μια μικρη γλαστρα κατα τετοιο τροπο να το ημι-καλυπτει...Βεβαια εσυ φανταζομαι εχεις αρκετα σολαρ οποτε κατι θα σκαρφιστεις στην καλυψη-αποκρυψη! :mil:
These users thanked the author harolagoha for the post:
IronHawk (Τετ Μαρ 21, 2018 4:48 pm)
Rating: 7.69%
Τηλέμαχος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2014 11:51 am
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από Τηλέμαχος »

γειά σου φίλε ironhawk.
έχω ένα eco-drive το οποίο το έχω πάντοτε δίπλα στο παράθυρο. Τις ηλιόλουστες μέρες πάντοτε το βάζω απέναντι στον ήλιο, αλλά η υπερθέρμανση είναι ένα θέμα.
χρησιμοποιώ led λαμπίτσες υψηλής ισχύος , και το θέμα της θέρμανσης λύνεται. όσο για την κατανάλωση , να έχεις υπ'όψη ότι το ρολόϊ δεν έχει και τεράστιες απαιτήσεις. επίσης μην ξεχνάμε πως ακόμα και αν δεν το φορτίζεις, σταματάνε τα παντα.
με μία λαμπίτσα high power , των μόλις δυο watt είσαι υπερκαλλυμένος. το usb , πάντοτε είναι από τις καλλίτερες λύσεις. όπως επίσης και ένα φακός με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. έχω το ρολόϊ πανω κάτω 3 χρόνια τώρα και είναι πάντα στο μέγιστο της φόρτισης.
επίσης άλλαξα σε ένα φωτιστικό γραφείου, τη λάμπα σε led , με 3 watt κατανάλωση , το οποίο το έχω αφιερώσει πλήρως στο ρολόϊ.
κοινώς υπάρχουν άπειρες λύσεις. αν φορτίζεται αργά με τα led σου, τότε άστο παραπάνω μέχρι να φορτίσει. από εκεί και μετά πάντοτε κοντά σε παράθυρο.
These users thanked the author Τηλέμαχος for the post (total 2):
Megalos (Τρί Μαρ 27, 2018 11:16 pm) • IronHawk (Τετ Μαρ 28, 2018 1:33 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive

Δημοσίευση από Megalos »

Τηλεμαχε πολυ χαιρομαι που σε ακουω παλι .... αντε να μας κανεις παρεα οπως παλαια ....
και να μας γραψεις για τον κινημτογραφο οπως εσυ μονον ξερεις :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση